İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Herkese 9ay Eşit Askerlik !

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
390220100825091336168.jpg

Bugün itibariyle Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna oturacak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner'in yeniden gündeme getirdiği tek tip askerlik uygulamasının detaylarına belli oldu..

Zorunlu askerlik hizmetini sadeleştiren tek tip askerlik düzenlemesinde dokuz aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Yeni model hayata geçtiğinde dört yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak.

Kısa dönem askerlik sistemini rafa kaldıracak bu modelde, dokuz ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek. Önceki gün görevini Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'na devreden Org. Koşaner, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, tek tip askerlik düzenlemesine biran önce geçileceğini belirtilerek, "Vatan hizmetinin herkes için eşit şartlarda yapılması, ayrıca eğitimli insan gücümüzden daha uzun süre ve daha etkin şekilde yararlanılmasına imkan yaratılması önem arz etmektedir" demişti.

45 GÜN ÖZEL SİLAH EĞİTİMİ

Yeni uygulamayla eğitim sisteminde de bazı değişikliliklere gidilecek. Terörle mücadelenin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan er ve erbaşların eğitimsiz olduğu eleştirilerini dikkate alan Türk Silahlı Kuvvetleri, tek tip askerlik düzenlemesinde askerlere özel bir silah eğitimi verecek. Acemilik döneminden sonra herkes 45 gün süren özel silah eğitimi alacak. Yeni uygulamayla yedek subaylık da tarihe karışacak. Hazırlıkları iki yıl önce başlayan tek tip askerlik çalışması tamamlandıktan sonra kanun taslağı TBMM'ye gönderilecek.

Tek tip askerliğin taslak çalışmasına göre 9 aylık sürede acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Planlamaya göre acemi eğitimi 20 ile 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönemin ise 45 gün sürmesi planlanıyor. Bu süre içinde askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

YEDEK SUBAYLIK TARİH OLUYOR

Yeni düzenlemeyle, TSK'nın ihtiyacı doğrultusunda dört yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında gören yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSK'daki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak.

Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, 29 Nisan 2009'da düzenlediği İkinci İletişim Toplantısı'nda 2008 yılı itibariyle TSK'nın asker ihtiyacının ancak yüzde 65.49'unu karşılayabildiklerini açıklamıştı. Asker açığının kapanması halinde bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor. Türkiye'de 400 bin dolayında kişinin bedelli askerlik beklediği belirtiliyor.

5 FARKLI UYGULAMA VAR

Askerlik çağına gelmiş kişiler, kısa dönem, yedek subay ve uzun dönem askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu vatandaşlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunu olanlar ise askerliklerini 6 ay kısa ve yedeksubay olarak 12 ay yapabiliyor. Yurtdışında yaşayanlar ise 28 günlük paralı eğitimle askerliklerini tamamlayabiliyor. Gündemdeki bedelli askerlikte ise parayı yatıranlar 28 günlük eğitim alıyor.

Kaynak : Sabah

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Süper olmuş. Yüksekokul bitirmeyenlere 2. sınıf muamelesi böylelikle ortaadan kalkıcak.

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
sonuna kadar destekliyorum

DincerAydogdu

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
29
4 yönden bakmak lazım.

1- Uzman doktor olabilmek için yıllarını vermiş 35 yaşlarında eğitimini tamamlamış bir doktor, mühendis vb.

2- Üniversite mezunlarının çoğalmasıyla TSK'nın asker açığının büyümesi.

3- TSK'de denge oturduğunda yani açık kapandığında ortaya çıkabilecek beddeliyi bekleyen kısım.

4- Şu an askerliklerini 15 ay yapmaya mecburi olan kesim.

Hangi açıdan bakarsanız bakın her biri kendi içinde bulunduğu nedenlerden haklıdır. O nedenle yorumsuzum. Ne demişler;

"Bekara karı boşamak kolay..."

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
keşke :D 24 aya geri çıkarsalar.şöyle 6-8 ay acemilik olsa hepsi 24 ay yapsa.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
4 yıllık okuyanla 2 yıllık okuyan arasındaki haksızlığı böylece gidermiş oldular. Güzel bir karar olmuş.

ozanTi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
88
yapmadım abi ama vatan borcu olarak görüyorum. dedem emekli asker benim, amcaoğlum aynı şekilde subay. bizim sülalede askerlik önemlidir bu yüzden. çocukluktan beri vatan borcu namus borcu anlayışıyla yetiştim belki ondandır. ama askerliği kuşa çevirmek de yanlış bence. sonuçta biz ta ön asyadan bu zamana ordu millet anlayışıyla gelmişiz. şimdi birileri kalkıp bunu bozmak için askerliği kuşa çeviriyorsa ben buna karşı çıkarım. bu arada söylediklerim yanlış anlaşılmasın, siyasi olarak ben kimseye sataşmıyorum burda.

kısadan söylemek gerekirse; vatan, bayrak, millet, din, kitap girince işin içine ölüme kadar yolu var. 9 ay değil gerekirse 90 ay da yaparız bu görevi.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Eşitlik sadece duygusal yönden düşünülmesi gereken bir kavram. Fiziksel olarak dünyada eşitlik diye birşey yok, olamaz da. Bu diğer insanları küçük veya ikinci sınıf görmek anlamına gelmek zorunda da değil. Yıllarca bilimsel çalışmalar yapmış, çok kalifiye insanlar ile okuma yazmayı ucundan sökmüş insanların aynı ortamda aynı görevleri yapmaları sadece absürd olabilir.Bana kalırsa bir memleketin verimliliği herkesin en iyi bildiği işi yapmasıyla sağlanabilir. Askerlik de sanıldığının aksine profesyonel bir meslek olmalı, ve bu işi iyi yapabileceğine inanan insanlar tarafından yapılmalı.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Eşitlik sadece duygusal yönden düşünülmesi gereken bir kavram. Fiziksel olarak dünyada eşitlik diye birşey yok, olamaz da. Bu diğer insanları küçük veya ikinci sınıf görmek anlamına gelmek zorunda da değil. Yıllarca bilimsel çalışmalar yapmış, çok kalifiye insanlar ile okuma yazmayı ucundan sökmüş insanların aynı ortamda aynı görevleri yapmaları sadece absürd olabilir.Bana kalırsa bir memleketin verimliliği herkesin en iyi bildiği işi yapmasıyla sağlanabilir. Askerlik de sanıldığının aksine profesyonel bir meslek olmalı, ve bu işi iyi yapabileceğine inanan insanlar tarafından yapılmalı.

Son yazdığın cümleye katılıyorum. Ama bugün sırf askerden kaçmak için okumaya başlayan binlerce insan var. İşte bu yüzden eşit olmasını istiyorum.

Dediğin olay üniversite mezunu olmayanlar içinde geçerli. Ben bugün sallıyorum bilgisayar bilgime güveniyorum. Ama bilgisayarı sadece chat için kullanan birinin yazıcı olupta benim olamama durumum var mesela ? Buda eşitlik değil sonuçta.

Z.YÜKSEL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
18
4 yönden bakmak lazım.

1- Uzman doktor olabilmek için yıllarını vermiş 35 yaşlarında eğitimini tamamlamış bir doktor, mühendis vb.

2- Üniversite mezunlarının çoğalmasıyla TSK'nın asker açığının büyümesi.

3- TSK'de denge oturduğunda yani açık kapandığında ortaya çıkabilecek beddeliyi bekleyen kısım.

4- Şu an askerliklerini 15 ay yapmaya mecburi olan kesim.

Hangi açıdan bakarsanız bakın her biri kendi içinde bulunduğu nedenlerden haklıdır. O nedenle yorumsuzum. Ne demişler;

"Bekara karı boşamak kolay..."

Konudaki en yapıcı yorumlardan birisi adeta katılmamak elde değil, fakat birde genel anlamda düşünelim.

'' Hangi gözü yaşlı ana ister oğlunun 15 ay gözden ırak olmasını '' ?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Askerden kaçmak için okuyan varsa çok şikayet edilecek birşey yoktur bence. İnsanların silah tutmasındansa okula gitmesi daha iyidir. Silah tutmak bu ülkenin gerçeği ise, silahı tutacak profesyonel ordunun kurulması gerekir.

Bizim doğup büyüdüğümüz vatan borcu kültürünün içi aslında tamamen boş. Bu vatan size birşeyler verdiyse bilmiyorum, ama bana birşey vermedi. Vermediği gibi aldı da. Yine de borcumuz olmasa da sırf burada doğduk diye yapalım diyelim, en azından herkes iyi bildiği şeyi yapsın. Sırf insanları "adam etmek" anlayışıyla herkesi bir kışlaya doldurup, türlü zor şartları dayatmak ve onlardan vasıflarının çok altında şeyler beklemek garip.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
webkare, 2 yıllık önlisans mezunuyla 4 yıllık lisans mezununu aynı kategoriye koymanız ilginç olmuş, 2 yıllık önlisans mezunuyla lise mezununu aynı kategoriye koysalar şık olmaz sanırım.

tek tip askerlik pek mantıklı gözükmüyor, onun yerine eğitim düzeyine göre kademeli süreli askerlik olabilir.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Ben karşıyım 15 ay olmasına. Ki 12 ay normalde 3 ay gönüllü. Normalde ben 20 gün sonra askerim ama okulu kazandığım için gitmiycem. Yani 3 tertip gidiyordum ağustos celbi. Kime söylesem aldığım cevap " ooo güzel ot yolma mevsiminde gidiyosun " oluyordu. Yani 15 ay saçma sapan işlerle yok ot topla yok izmarit topla.

Askerlik bu boynumuzun borcu orasına dediğim bi laf yok. Ya adam gibi eğit gönder doğuya ya adam gibi eğit beklet batıda ama saçma sapan işlerle uğraştırıpta 15 ay boyunca hem adamın hem ailesinin psikolojisini bozma.

Haklı olabilirsiniz yüksekokul mezunları daha az yapsın tamamda 15 ay uzun be abi. Abuk subuk işlerle 15 ay uğraştırmasınalr benim dediğim bu.

Silence-

0
İyinet Üyesi
Reaction score
26
@ozanti ; işte yapmadiğindandir:) Bizde vatanimizi seviyoruz bizde bayrağimizi toprağimizi seviyoruz! ama Bahsettiğiniz 20 ay 24 ay çoook fazla.Eğer siz yapmak istiyorsaniz, askerden sonra rütbeli olarak kalırsınız.Değil 20ay 20yıl yaparsınız:)

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yahu daha elini yüzünü yıkamayı bilmeyen adamlar var. Bu adamla aynı odayı, banyoyu, tuvaleti paylaşan doktordan, mühendisten artık verim beklemeyin :p

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
yahu daha elini yüzünü yıkamayı bilmeyen adamlar var. Bu adamla aynı odayı, banyoyu, tuvaleti paylaşan doktordan, mühendisten artık verim beklemeyin :p

katılıyorum, ama küçümsememek eğitmek lazım, yoksa ne olursa olsun insan olarak herkes eşit, ama insanların vatanına milletine daha faydalı olabileceği yerlerde görev alması ve bu düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
haberdeki açıklamada eşitlikten bahsedilmiş ancak bu resmen eşitsizliktir.. hayatları boyunca en fazla ortaokul'a kadar okumuş kahvelerde, orda burda pinekleyerek yaşayan insanlar ile lgs, öss, kpss için mücadele verip eşek gibi çalışan insanları aynı kefeye koymanın neresi adalet , neresi eşitlik. bu düpedüz okuyan, eğitim alan insanlara yapılmış bir 12 eylül'dür. elma ile allah' ın armutlarını aynı kefeye koymanın bir mantığı yok !!

ben niçin kahvede pinekleyen insanla, veya liseye kadar okumuş babasının parasıyla arabasıyla hava atan insanla, aynı sürede askerlik yapayım ki...

vatan borcuysa vatan borcu eyvallah. bu vatan 3 kuruşa alınmadı, sınırları kanla çizildi eyvallah.. yapmazsan vatan hainisin haaa !! eyvallah .. iyide, fransa, almanya, ingiltere' nin sınırları çelik çomak oynarken mi çizildi, fransa ülkesi için kan dökmedi mi??

bugün ingiltere'de isteyen askerlik yapıyor, fransa'da ise askerlik bir meslek, almanyada ise en son zorunlu askerlik 9 ay idi, meclise yasa girdi 6 ay olsun diye !! sonra ne oldu bilmiyorum..

Eğitime, ileri görüşlülüğe, bilime önem veren Atatürk, zamanımızın şartlarında acaba bu 9 ay tek tip askerlik hakkında ne düşünürdü.. teknoloji almış başını gitmiş, gökyüzü heron uçaklarıyla kaynıyor abi, nereye 45 gün silah eğitimi veriyon sen :D

ayrıca TSK niçin 45 gün silah eğitimi veriyor ?? dağa bayıra çıktığımızda ÖLMEYELİM diye mi? pkk sorununu kökünden çözemediğin sürece, pkk yola mayın döşediği sürece istersen 1 asır silah eğitimi ver neye yarar !

şimdi işin yoksa seneye ALES' e hazırlan :D

edit: ilkokul mezunu kelimesi yanlış anlaşılmasın, benim çok yakın arkadaşımın babası, ilkokul mezunu ama adam 12 yaşından beri çalışıyor..

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5