İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Herkese 9ay Eşit Askerlik !

T

trgy

Misafir
Eşitlik diye birşey olmaz bu şekilde. 4-5 yıl üniversite okumuş adamla, sokaklarda gezmiş, arkadaşlarıyla eğlenmiş, vatana millete hiç bir yararı olmayan adamı aynı kefeye koymak eşitlik olmaz. 2 yıllık üniversite okuyana 9 ay hiç okumayana 12 ay 4 yıllık okuyana ise 6 ay gibi bir süre askerlik verilirse bana göre eşitlik buna denir.

Üniversite okuyamayanların çoğu durumu olmadığı için değil okumak uğraşmak istemediği için okumuyor. Çevremde bu şekilde boş beleş dolaşan çok insan var. Şöyle bir durum da var askerliği az yapmak için açık öğretim okuyan da çok insan var. Bana göre mantıklısı açık öğretim okuyanları okumayanla bir tutacaksın. yüzde 90 açık öğretim okuyanlar askerden kaçmak için okuyor.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Eşitlik diye birşey olmaz bu şekilde. 4-5 yıl üniversite okumuş adamla, sokaklarda gezmiş, arkadaşlarıyla eğlenmiş, vatana millete hiç bir yararı olmayan adamı aynı kefeye koymak eşitlik olmaz. 2 yıllık üniversite okuyana 9 ay hiç okumayana 12 ay 4 yıllık okuyana ise 6 ay gibi bir süre askerlik verilirse bana göre eşitlik buna denir.

Üniversite okuyamayanların çoğu durumu olmadığı için değil okumak uğraşmak istemediği için okumuyor. Çevremde bu şekilde boş beleş dolaşan çok insan var. Şöyle bir durum da var askerliği az yapmak için açık öğretim okuyan da çok insan var. Bana göre mantıklısı açık öğretim okuyanları okumayanla bir tutacaksın. yüzde 90 açık öğretim okuyanlar askerden kaçmak için okuyor.
4-5 yıl üniversite okumuş boş beleş insanda çok. Üniversiteye gidemeyen bu ülkeye yararlı insan yokmu.

T

trgy

Misafir
4-5 yıl üniversite okumuş boş beleş insanda çok. Üniversiteye gidemeyen bu ülkeye yararlı insan yokmu.

Onu demek istemedim ben. 4-5 yıl boşa okumuş olsa bile bulunduğu yerden şehirden birşey kapmıştır. Üniversiteyi bitirmek kolay birşey değil. Üniversiteye gitmeyip 4-5 yılını harcamıyorsa ve çalışmıyorsa k.bakma ama 1 gram yararı olmaz onun bu ülkeye.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Onu demek istemedim ben. 4-5 yıl boşa okumuş olsa bile bulunduğu yerden şehirden birşey kapmıştır. Üniversiteyi bitirmek kolay birşey değil. Üniversiteye gitmeyip 4-5 yılını harcamıyorsa ve çalışmıyorsa k.bakma ama 1 gram yararı olmaz onun bu ülkeye.

İşte öyle kesin bir kanı olanamaz. Üniversite okuyup ülkeye yararlıda olmayabilir okuyamayıp yararlıda olabilir. Bu birazda insanın çevresine ve kendisine bağlı bir durum.;) Herkes eşit şartlara sahip değil.

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34

Vatan borcu süre ile ölçülemez, askerlik süresince zaten okumuş/okumamış, tembel/çalışkan, iyi/kötü yorumu yapılır ona göre görevler verilir bu zaten askerliğin ruhunda olan birşey. Sizin söylediğiniz cahil insanla benim oyum bir olurmu mantığında birşey, sende bireysin oda birey, sende can taşıyorsun oda can taşıyor, seninde vatana bir borcun var onunda, askerlik hizmetinde alacağınız görev elbette bir olmayacaktır ama süre gerçekten haksızlık yaratan bir durum, benim zamanımda kısa dönem 8 aydı o zaman askerlik yapanlarda isyan etsin, hatta 22/24 ay yapanlar intihar etsin. Bence doğru bir yaklaşım bu.

T

trgy

Misafir
Vatan borcu süre ile ölçülemez, askerlik süresince zaten okumuş/okumamış, tembel/çalışkan, iyi/kötü yorumu yapılır ona göre görevler verilir bu zaten askerliğin ruhunda olan birşey. Sizin söylediğiniz cahil insanla benim oyum bir olurmu mantığında birşey, sende bireysin oda birey, sende can taşıyorsun oda can taşıyor, seninde vatana bir borcun var onunda, askerlik hizmetinde alacağınız görev elbette bir olmayacaktır ama süre gerçekten haksızlık yaratan bir durum, benim zamanımda kısa dönem 8 aydı o zaman askerlik yapanlarda isyan etsin, hatta 22/24 ay yapanlar intihar etsin. Bence doğru bir yaklaşım bu.

Alakası yok benim demek istediklerim bunlar değil. Çok yanlış tarafa çekiyorsunuz dediklerimi.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54

Ne alakası var. Ben 18 ay yaptım geldikten sonra 25 yaşında üniye girdim 5 yılda bitirdim. Okumakla askerlik alakasız şeyler. Bir insanın okuması onun farklı yetenekleri ya da çok işe yarayacak biri olması anlamına gelmez. 4 yıllık bitirip 1000 lira üzerinde maaş alamayan faydasız adam dolu. 1000 lira kazanmak için o sıraları işgal ediyorsa zaten zarar veren adamdır o. Okumak vatana millete hayır sağlamak asla değildir. Okudugundan bir şey anlamak, işini layıkıyla yaparak vergini, istihdamı sağlamak esestır. Eğer vatan-millet düşünüyorsak tabi.

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
arkadaşlar, bu ülkenin eğitime verdiği önem ne ki!! 4-5 yıl okuyup 1000 liranın üzerinde maaş kazanmasını bekliyorsunuz milletin. doktorlar ne yapsın o zaman, adamlar sadece 6 yıl okuduktan sonra pratisyen olabiliyor, daha bu adamların birde uzmanlık cart curt sınavları var.. oku allah oku, ama devletten aldıkları paraya bak.. çoğumuz adsense'den onlar kadar para kazanıyoruz şuanda !!

şuanda açıkta olan kaç tane üniversiteli var, her yıl eşek gibi mezun veriyor üniversiteler. halka ilişkiler, işletme, iktisat, avukatlık, uluslararası ilişkiler, öğretmenlik, arkeoloji daha bir yığın bölüm var böyle ! hangisi tepeden inme, torpili olmadan 1000 liranın üzerinde kazanıyor ki ! sonra millet çalışıyor kpss denilen bir saçmalığa, ne çıkarsa bahtına.. allah aşkına sorarım sizlere, bu kpss gelişmiş avrupa ülkelerinde ve amerika'da var mı? bugün bizim gazeteler sayfa sayfa kpss reklamı, yok eğitim seti veriyor.. yahu siz hiç gördünüz mü newyork times gibi tirajlı, prestijli gazetelerin kpss kuponu verdiğini. bunlar bir tek bize mahsus !

çünkü bu tip gelişmiş ülkelerde insana ihtiyaç var. devletten ve askeriyeden daha fazla özel sektör bu insanlara ihtiyaç duyuyor. beyin gücüne önem veriliyor ! ondan sonra genç bakış, siyaset meydanı, 5n1k gibi programlarda neden ülkemizde beyin göçü oluyor diye ara-sıra tartışma programları yapılıyor. şimdi, doktor mehmet öz bizim ülkemizde kalsa daha mı mutlu olurdu, yoksa amerika'da mı? bizim ülkrmizde mi değeri bilinirdi yoksa amerika'da mı?

amerikada, avrupada, türkiye'de halka ilişkiler, iktisat, işletme, mühendis, doktor, avukat gibi mesleklerde mezun veriyor. peki bu mezunlar kaç tanesi açıkta, kaç tanesi iş sahibi. iş sahibi olanlardan kaç tanesi aldığı ücretten memnun !

demek ki ülkemizin eğitime verdiği önemde belli oluyor burada. sen istediğin kadar üniversite aç, mezun ver. iş sahibi yapamadıktan sonra neye yarar ! ülkede istihdam yoksa neye yarar.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Okumuş okumamış diye ayırmışsınızda bu ülkede çok bi matahmıki okumak:D Bende tam tersi okuyanlara saf gözüyle bakıyorum en verilmli en yaratıcı dönemlerinde okuyorlar sonra hop salıyorlar iş bulan buluyor bulamayan evde oturuyor aynı okumayan gibi:D

Bana görede hesaplıycaklar 2 yıllık bir profesyonel askerin bedeli nedir diye.Askerlik yapmak istemeyenlere öde bunu diyecekler.Sen yapmıyorsun senin yerine yapmak isteyen yapsım parayla.Madem verilmlisin bişiler yapıcan ver parasını.Araya zengin baba parası yiyin bikaç kişi girer ama olsun hangi sistem mükemmelki.

Tamamen kaldırılmasına veya askerlik yapılmasına karşı çıkanlara karşıyım.Bu ülkede savaş durumu savaşa katılacak insan sayısı en yüksek ülkelerdeniz bu bile başlı başına bir caydırıcı güç.Hepside az çok askerlik bilgisine sahip insanlar bunlar.

Yok ingiltere yok bilmem ne ile ne karıştırıyorsunuz bizi.Onlar ekonomilerini kurmuşlar , etraflarında hiç düşman yok.Askeriyeyi gereklilik değil bir yük olarak görüyorlar ,bizim böyle bir lüksümüz yok...

z08g

0
İyinet Üyesi
Reaction score
16
Tamamen kaldırılmasına veya askerlik yapılmasına karşı çıkanlara karşıyım.Bu ülkede savaş durumu savaşa katılacak insan sayısı en yüksek ülkelerdeniz bu bile başlı başına bir caydırıcı güç.Hepside az çok askerlik bilgisine sahip insanlar bunlar.

insan sayısı en yüksek ülkeymiş peh !! fatih sultan mehmet zamanında mı yaşıyoruz acaba ? heron uçakarını ve uydudan gözlem yapma teknoojilerini es geçiyorsun milletin.. bugün savaş çıksa, 1 milyar türk olsun bu vatanda, hangi bombayı füzeyi tutacaksın.. daha dibimize kadar inip yola mayın döşeyen pkk'yı engellemiyoruz !!

bugün amerika ırak' a girdiği zaman, taş üstünde taş bırakmadı bombalayarak, ardından eğitimli tim'lerle giriş yaptılar. biz halen daha kendi savunma sistemimizi bile dışarıdan parayla satın alıyoruz. adamlarda uss nimitz'ler varken bizde f124 çakabey fırkateynleri var.. adamlarda f117, b1, b52'ler varken, bizde f16,f17'ler var..

insan sayısıyla caydırıcı güç olsaydı, bugün çin dünyanın en büyük gücü olurdu. ama gel gör ki, 2.dünya savaşında teknolojik japonlar, çini tarumar etti !

sen savaşı halen daha insan sayısıyla kazanacağını düşünüyorsan, o zaman son bir soru sana !!! daha eskiye dayanır mı bilemem ama belki hatırlarsın turgut özal zamanından beri pkk örgütü ile mücadele ediyoruz. insan sayısı ile olmuyor bu işler demek ki işler.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
insan sayısı en yüksek ülkeymiş peh !! fatih sultan mehmet zamanında mı yaşıyoruz acaba ? heron uçakarını ve uydudan gözlem yapma teknoojilerini es geçiyorsun milletin.. bugün savaş çıksa, 1 milyar türk olsun bu vatanda, hangi bombayı füzeyi tutacaksın.. daha dibimize kadar inip yola mayın döşeyen pkk'yı engellemiyoruz !!

bugün amerika ırak' a girdiği zaman, taş üstünde taş bırakmadı bombalayarak, ardından eğitimli tim'lerle giriş yaptılar. biz halen daha kendi savunma sistemimizi bile dışarıdan parayla satın alıyoruz. adamlarda uss nimitz'ler varken bizde f124 çakabey fırkateynleri var.. adamlarda f117, b1, b52'ler varken, bizde f16,f17'ler var..

insan sayısıyla caydırıcı güç olsaydı, bugün çin dünyanın en büyük gücü olurdu. ama gel gör ki, 2.dünya savaşında teknolojik japonlar, çini tarumar etti !

sen savaşı halen daha insan sayısıyla kazanacağını düşünüyorsan, o zaman son bir soru sana !!! daha eskiye dayanır mı bilemem ama belki hatırlarsın turgut özal zamanından beri pkk örgütü ile mücadele ediyoruz. insan sayısı ile olmuyor bu işler demek ki işler.

Tartışmak istemiyorum , çünkü olaylara çok basit yaklaşıyorsunuz...

Ama sorularınıza yanıt vericem.

Birkere o teknoloji bir yerden bir yere ışınlanmıyor , zaman ve maliyet bakımından bu yüz yılda hala insan gücü ön plandadır.Boş yere bir ülkeye saldırılmaz çıkarlar konuşur , türkiye bitse bile nüfus ve asker olarak ülkedeye yayılması demek hiç bir ülkenin baş edemiyeceği bir durumdur. Ayrıca bölnümüş bitik bir ırakla türkiyeyi ve vurkaç taktiği uygulayan teröristlerle normal bir savaştaki askerleri karıştırmanızı anlayabilmiş değilim.Teknoloji veya diğer yollardan terör bitirilseydi rusyada terör olmazdı ;)

DamgaNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğerki seçimlerden herkezin oyu 1 olarak sayılıyorsa askerliktede herkez eşit olmalıdır.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Eğerki seçimlerden herkezin oyu 1 olarak sayılıyorsa askerliktede herkez eşit olmalıdır.

Ne alaka arkadaşım. Okuyan adamın oyu 2 mi sayılsın ? Saçma sapan şeyler yazıyorsunuz ya. Demokratik bir toplumda yaşıyoruz ve herkez bu toplumda eşittir. Kadın , erkek , çocuk hiç farketmez. 18 yaşını doldurmuş herkez oy kullanabilir ve 1 oy kullanabilir.

Askerliğe gelince evet herkez eşit olmasıda sorunu çözmüycektir. Bi kaç mesaj yukarıda da söyledim. Ben bugün askere gidecem dediğimde eğer " ot toplama mevsiminde gidiyosun " diye bi karşılık alırsam ben o askere gitmem arkadaş. Ya adam gibi eğiteceksin yada saçma sapan işlerle uğraştırıpda hem adamın hem ailesinin psikolojisini bozmuycaksın bu kadar basit.

Ülkemizde askerlik psikolojisi yanlış zaten. Gideceğin yer belli oluyor batıysa seviniyosun doğuysa üzülüyosun. Ne alakası var. Batıdada aynı eğitimi ver doğuda da aynı eğitimi ver. Aynı ülke sınırları içerisinde bi bölgeye giderken sevinip diğer bölgeye giderken üzülüyorsan eğer o işte bi sorun var demektir.

arwen

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
mesela sen okumuşsun ama ben evden netten veya diğer baska kaynaklardan daha çok şeyler öğrenip senin okuduğun konuda daha bilgiliyim neymiş okumus baslatmayın okulunuza ya 4 gğn sonra askere gitceğim yer belli olacak çıldırmak üzereyim su aralar. İnsan 1 kişi sayılıyorsa ve bu ülkede herkez eşitse her şartta eşit OLACAKTIR !!!!!

T

trgy

Misafir
mesela sen okumuşsun ama ben evden netten veya diğer baska kaynaklardan daha çok şeyler öğrenip senin okuduğun konuda daha bilgiliyim neymiş okumus baslatmayın okulunuza ya 4 gğn sonra askere gitceğim yer belli olacak çıldırmak üzereyim su aralar. İnsan 1 kişi sayılıyorsa ve bu ülkede herkez eşitse her şartta eşit OLACAKTIR !!!!!

Yazmıyayım diyeyim ama yazacağım artık. Eşitlik söz konusu evet ama eşitlik bir yere kadar. Her toplumda her yaşantıda bir üst kademe vardır. Şirkete girdiğinde patron sana birşey söylüyorsa yapmalısın ya da askere gittiğinde senin üstün birşey söylüyorsa yapmalısın. Ben eşitim diyemezsin. Eşitlik kavramını biraz araştırmak gerek sanırım. İnsanlar her yerde eşit değildirler. Sokakta eşitsin, evde eşitsin, tuvalette eşitsin ama bazı yerlerde değilsin.

Askerliğe gelince;
Askerlik konusunda artık yorum yapmıyacağım yanlış yerlere çekiliyor. :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
şimdi şöyle bir durum var eşitsin evet ama ülkeye yararın ne ? Okuyup adam oldunmu gidip çalıştınmı veya okumadın iş kurdun vergi sağladın devlete.Niye okuyup çalışak biriyle boş gezen biri eşit olsunki ?

Okuma saçmalığını savunmuyorum üstede söyledim ama direk 9 herkese 9 ayda kötü.Nerden bilicem ben okuyan kadar yararın olduğunu.

En iyisi benim dediğim:D madem askerlik yapmaktan daha önemli işlerin var ver ozaman kendi yerine açığı kapatıcak asker için para.Alsın sonra o paraları askeriye gitsin dışardan paralı asker getirtsin.Niye ülke vatandaşı ölüyorki:D Git israilden adam topla :D Sal sonra dağa bidaha terörmü kalıyor...

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
profesyonel orduya geçiş ve ileri savaş teknolojilerini edinmek konusunda görüşlerinize katılıyorum, zaten bu konuda herkes hemfikir.
şahsen bende kısa dönem (kısa devre de diyorlar) yaptım. aramızda akademisyen, hakim, müfettiş arkadaşlarda vardı.
herkes kışlada eşitti, aynı yemeği yedik, aynı koğuşlarda uyuduk, aynı yerlerde çay içtik.uzun dönem yapan arkadaşlarla da aramız çok iyiydi.
normal hayatta yıllarını okul, iş, kariyer, sınavlarla harcayan ve zaten belli bir kariyere sahip 30-35 yaşındaki kocaman insanlarla, 20 yaşındaki delikanlıların aynı süre askerlik yapmasının hiçbir mantıklı açıklaması olduğunu düşünmüyorum.
işte sen okudun ben de internetten öğrendim mantığı cehaletin göstergesidir.
o okullar kolay kazanılmıyor, o diplomalar kolay alınmıyor, insanların kariyer anlamında belli noktalara gelmek için kafalarında saç kalmıyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sanirim uzun donem yapanlar veya yapacak olanlar esit olmasini savunuyor. Bu durumda sanirim cok dogal. Ben yapiyorum o niye yapmiyor yaklasimiyla zaten bu isler olmaz. Askerlik basli basina mantiksiz bir olgu oldugu icin hangi tur yaparsaniz yapin mantiga oturtamazsiniz. Konu mantiksiz, esit olsa ne olur olmasa ne olur.

Ben gun sayiyorum, seneye bu siralar bedelli icin zamanimi doldurmus olacagim. Sanirim 7000 dolar verip 28 gun yapacagiz. Dolayisiyla su asamada kimin ne yaptigi beni daha az ilgilendiremez. Ama bu sistem ne tartisirsaniz tartisin insanlarin hayatlarindan calan ve mantik disi bir sistem. Okulu bir kenara birakalim, okul okumadan okulludan iyi oldugunu iddia eden insanlar icin, okul bunun etiketi, baska turlu bilgi ve birikiminizi ne kanitlamanizin yolu var, ne de askeriyenin 1 milyon adamin ne konuda kalifiyesi olabilecegini arastiracak kaynagi var. Zaten boyle bir oryantasyon olsa dahi, Cem Yilmaz showunda dedigi gibi iktisatci kantine bakar, muhendis calismayan arabaya bakar. Oyle cok fantastik bir mesleki yonlendirme oldugunu iddia eden kanitiyla gelsin :)

Vatani icin 12 ay askerlik yapip olmeye hazir gencler yetistirecek kulturel altyapi yerine, vatani icin omur boyu calisip yasayacak gencler yetistirecek mantigi oturtmadigimiz surece, daha cok insan olur, 1 milyon asker yetistiriyoruz, milyarlarca dolarlari askeri harcamalara yatiriyoruz da teror mu bitiyor, Turkiye modern bir ulke mi oluyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5