İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hesap Kapatma Aşamaları ve Detayları ( Adsense )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Merhaba ;

Sebebim, Google INC AdSense Programının hesapları dan-dun kapatmadığı, detaylı incelemeler sonucunda hesapların kapatılıp kapatılmayacağına karar verildiğini görmenizdir.

Hesap kapatılma / uyarılma konusundan önce AdSense hesaplarının anasayfalarından bahsedeyim,

Google AdSense irlanda destek merkezinin türkiye departmanındaki çalışanlar, e-mail adresinizi yazarak hesabınız bilgilerine giriş yapıyor ve bu çıkan sayfadaki

Sayfalar
Risk Sayfalar
Destek Talepleri
Kontroller
Hesap Karnesi
Geçmiş Domainler
Bağlantı Merkezleri
Server Bilgileri
Google Bilgileri
Geçmiş Ödeme bilgileri
IP Test

Vs..

Peki Hesabınızın incelenmesini neler sebep olur ?

* Geri bildirim şikayetleri
* Editör şikayetleri
* Bot şikayetleri
* Periyot İncelemesi

Bu kavramları biraz açacak olursak,

Geri bildirim şikayetleri : Kısacası sayfanızdaki kuralsızlıkları birinin AdSense ekibine bildirmesi

Editör Şikayetleri : Google AdSense Editörleri sivrilen sayfaları ( ki bunlar ani hit çıkışı yapan sayfalardır, tam yeri gelmişken buradan aytuğa selamlarımı yolluyorum ) sürekli gezerler ve bir kuralsızlık ya da riskli yerleşim değişikliği olduğunda inceleme havuzuna o linkleri yollarlar.

Hop : inceleme havuzu aslında tek değildir ve kategorilere ayrılmaktadır, Örneğin sizin hesabınız geçersiz tıklama dediğimiz onlarca sebepten biri ile itham edilecekse "geçersiz tıklama havuzuna" , farklı bir hesap ile ilişkilendirme kontrölü yapılacaksa "hesap sorunları havuzuna" ....

Bu şekilde çeşitli inceleme havuzları bulunmakta ve her birinin incelenmesi farklı zamanda yapılmaktadır ki biraz dikkat edersek farklı zamanlarda kapatılmaktadır hesaplar ( örneğin geçersiz tıklama genelde ayın 10u ile 16sı arasında, hesap ilişkilendirmeler ise 16sından sonra ) ...

Bot Şikayetleri : En acı verenidir çünkü ilk etapta inceleme havuzuna gitmeden önceki muhatabınız kanlı canlı ve diri bir insan değildir, bir yazılımdır...

Bu yazılımın çalışma prensibi ise şöyledir ki takdir-e şayan ...

Geçmiz zamanlardaki hesap cezalandırmaların tümünden birşeyler toplayarak kendi veri tabanını oluşturmakta ve aynı kuralsızlıkları gördüğü zamanlarda direkt olarak inceleme havuzuna yollamaktadır, kısacası ; " bu sayfaya günde 1-2 kişi giriyordu, nasıl oldu da banlandım" dediğimiz hesap kapatma olaylarını sağlayanlar bu elyın'lar.. Ben öyle diyorum *elyın

Periyot İncelemesi : Google AdSense Programına dahil olan her hesap belli periyotlarda otomatik olarak incelenir. Diğer incelemelerin dışında bu durum, sayfa bazlı değil hesap bazlıdır... Yani şahıs ya da elyın, sizin sayfalarınıza değil, hesap hareketlerinize bakmaktadır...

Artık işin en kolay yoluna geldi AdSense ekibi,

İnceleme havuzu denetimlerini yaparken sizin sayfalarınızı/hesaplarınızı kontrol eden şahıs kendi kafasına ve o günkü ruh haline göre değil, yukarıda saymış olduğum panel sayfalarındaki bilgilere göre değerlendirme yapmaktadır, daha önceden birçok arkadaşımında bahsetmiş olduğu Google AdSense Hesap Karnesi bu aşamada büyük rol oynamaktadır. Aynı şekilde Destek Talepleri ve Risk Sayfalar 'da hesabınızı etkileyen faktörler içerisindedir.

Destek Talebi Faktörü : Fî zamanında "Resim yanında AdSense birimi yerleştirmek ayıp mı?" diye sormuş bir hesap sahibi düşünün, tabii ki belirtilen kural çerçevesinde arada çizgi yoksa yasak cevabı almış, ancak aradan 4 ay geçtikten sonra AdSense reklamı yanında etkileyici bir resim koymuş ve bu sebepten inceleme havuzunda linki var...

Bu hesap diğer hesaplara göre 1-0 mağluptur... bu nedenle Destek talepleri önemlidir AdSense ekibi açısından...

Hesap Karnesi Faktörü : Geçen hafta belirtmiştim.

Google AdSense Botları ve çalışanları, bir hesabın sadece negatif yönlerini değil, pozitif yönlerini de tutmaktadır... Bu tarz sorunlarda ise bu pozitif yönler sizin hesabınızın kapatılmasını engellemektedir bazen...

Gelelim kapatılma kararı verilmiş bir hesabın ne aşamalardan geçtiğine ;

İnceleme havuzunda görev yapan çalışan, hesabın kapatılması kararını doğru bulmuş ve emri vermişse hesabınız hemen kapatılmıyor, kapanma dönemine kadar havuzda bekliyor ( belki bu sırada size uyarı mail'i geliyor ) daha sonra yukarıda belirttiğim tarihlerde aynı çalışanlar sayfalarınızı ve hesabınızı tekrar kontrol ettiğinde hala kuralsızlık devam ediyor ya da risk faktörü taşıyor ise kapatma işlemi gerçekleştirilip muhasebe departmanından ödemeniz varsa durdurulma işlemi yapılıyor.

Sanırım bir Google AdSense hesabının nasıl incelendiğini, nasıl kapatıldığını biraz anlatabildim...

Dip : Bu Bilgiler Kitabımda bulunmamakta olup , benzerleri ve biraz daha detayları mevcuttu...

Umarım tertemiz hesaplar ile geçiminizi sağlar ve bu işlemlere maruz kalmazsınız...

Sağlıcakla Kalın...
- Priapos

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
çok güzel bir yazı sonuna kadar okudum gerçekten adsensenin böyle çalıştığını bilmiyordum. bunları nerden öğrendiniz?

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Teşekkürler hocam. Hesap için pozitif etkenlerden bahsetmişsiniz. Bunlar yüksek gösterimde düşük sayfa to alan kanallar yada site/kategori kalitesi olabilir mi? Bunları biraz daha açabilir misiniz?

culpable

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Priapos
cok guzel yazi yazmissin
Ama bu yazdiginin dogru olmasi halinde
Google AdSense irlanda destek merkezinin türkiye departmanındaki çalışanlar inin ertesi gun islerine son verilmesi demek :)
adsenseninde yahoo nunda kendine ait quality score olayi var ve bunu bir alt kurumlarinda calisanlar ile paylasmiyorlar ki bilen kisi seninle yada 3uncu sahisla paylassin
ki zaten quality score belirlenirken alinan bazlari bilmis olunca ne forumlarda nede baska yerlerde adsense den banlandim yahoo dan banlandim yada bunlari kullanan alt turevlerinden banlandim diye mesajlar yazilmaz
adsense de hersey mubah yok sundan inceleme alinir yok sundan banlanir diye hickimse bir kesin bir ifade belirtemez (tek dikkat edilen quality score yuksek ise hicbir sey cikmaz o hesaptan- bu quality score adwords ki gozuken degil)
Hile yoksa ki banlanmaya sebeb olan tek sey oda quality score dur
bazi hesaplarda direk uyari verirler ustu kapali sekilde gecersiz click cart curt bunun asli quality score in dusuklugudur sayet uyaridan sonra yukseltebilirsen hesabin devam eder
bazi hesap vardi uyari gelmeden banlanir
bunun sebebide quality score un cok dusuk olmasi ve geri yukselmiyecegini dusundukleri icindir
quliaty score u en cok etykileyen faktor ise yerlesimdir

sverdlow

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
+ olarak hesap yaşı çok da önemli.
Eğer birkaç tane çok kaliteli siteniz varsa, bunun hatrına kapatma yerine çoğu kez uyarmayı tercih ediyorlar.

Priapos

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
gereksiz kişilerin gereksiz mesajlarını sildim...

her açtığım konuda gelip aklınca muhalefet yapan şahıslar nedeniyle bu başlığı da kilitliyorum....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5