İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hesaplarımız Devlet Tarafından İzleniyormu?

K

Kerasus

Misafir
Geçen günlerde bir ekonomi kanalında bir devlet yetkilisi yıllık giriş/çıkış olarak 25000YTL yi aşan banka hesaplarının otomatikmen devletin takibine girdiğini söyledi, vergi kaçakçılıgı, kara para gibi durumlarının denetiminin saplanması için bunun yapıldığını bildirdi.

Benim banka hesabımdada internet ve reklamcılık işlerimden dolayı 25000YTL üzeri bir hareket oluyor ve bunun devlet takibine giriyor olması düşündürücü, bu takip vergi no aracılığı ilemi yapılıyor yoksa banka yada şube bazında adımız kriter alınarak mı yapılıyor? Farklı bankalarda hesaplar açarak denetimden kurtulunabilinirmi? Yoksa böyle bir denetim yokmu?

En azından henüz şirket statüsüne girmediğim için işin vergi kısmında biraz tembellik yapıyoruz ve bu konudada yasada boşluklar olduğu için muallakta kaldık diyebilirim.

Sizlerin bu konuda herangi bir bilginiz yada konu hakkındaki fikirleriniz....

BabaPanter

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer gerçekse çok iyi bir uygulama bence. Vergi ödemek de bir nevi vatana hizmettir.

n0tepad

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
peki benim bir sorum, yurt dısından müşterilerle, yurt tısından altyapıyla kazanılan parayı türkiyedeki bankada hesapta tutarsak, bunun ne gibi bir vergisi oluyor

tahminim üzere, vermemize gerek yok sonucta kisisel hesap..

K

Kerasus

Misafir
sanırım bu konuda görüş bildirmekten çekiniliyor, yada kimsenin olay hakkında yazacak birşeyi yok...

M

MerKuR

Misafir
bankalar yuksek miktarlardaki işlemleri bildiriyolar ve merkez bankası tarafından saten incelemede tum hesaplar. bddk ayrıca izliyo.

K

Kerasus

Misafir
bu konuda kesin olarak ve kaynak göstererek bilgi verebilecek olan yokmu: hesap limitleri?, yasal yükümlülükler?, bireysel hesapların denetimi?, takip şekli? vs vs....

M

MerKuR

Misafir
kimse acıklayamaz onu gizli bi izleme oldugu icin kaynak gösteremezler.Sahsen benim cok yakınım bankada calıştıgı icin biraz biliyorum.

uyuz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kesin ve kaynaklı olmamakla beraber, aylık 10 bin dolar girişli bir hesap için "maliye bu meblağdaki hesapların vergisini soruşturmaz" diyen banka çalışanı varmış...

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kesin ve kaynaklı olmamakla beraber, aylık 10 bin dolar girişli bir hesap için "maliye bu meblağdaki hesapların vergisini soruşturmaz" diyen banka çalışanı varmış...
bana bir muhasebeci üst limit belirtmeden, tek kalemde gelecek paran 7000 ytl üzerindeyse parçalar halinde istersen bir sey olmaz demisti. tabi hayatta 2 meslek gurubuna güvenilmez; birincisi muhasebeciler diğeri avukatlar :p

mgora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Banka kayıtları her zaman kullanılır yer tespiti vb için , mevcut sistemde belirli miktarın üzeri takip ediliyordur doğaldır.Mesela Maliye Bakanımız doktorlara kredi kartı mecburiyeti getirmek istiyor neden karttan çekince anında fatura kesmek mecburi.Sağlıkta bile dönen paranın haddi hesabı yok , geçen sırf ameliyatına bir doktor girsin diye 7500 usd ödeyen bir yakınımız vardı (tamamen kayıtsız para).
Şu an firmalar arası işlemlerde 5000 usd ve üzeri miktarlar banka üzerinden yapılmak zorunda.Ama bu 5000 usd takip ediliyor demek mi derseniz bana göre değildir.Sonuçta reelde dönen paranın haddi hesabı yok.Milletin ağladığına bakmayın bankada çalıştığım dönemde hesabında bir milli piyango miktarı parası olan epey kişi gördüm.
Birde vergi vermek iyidir ama güven duyulduğu zaman bizde genelde emek verene vergi daha sağlam para babasına yok.Mesela el işi yapıyorsanız stopajdı şuydu buydu miktar büyük.(emekten kastım el emeği yoksa çalışan değil o konuda Eski Liberal Parti başkanına katılıyorum çalışan net maaş üzerinden konuşur vergiyi patron öder).Burada yapılan işleri biraz ülkeye döviz kazandırmak olarak görüyorum yabancılara ufak tefek satış yapmak beni mutlu ediyor o nedenle.

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Bütün hesapların normalde zaten devlet tarafından incelenmesi kontrol altında tutulması gerekli. aksaklıkları yaşatanlar olabiliyor ancak her vatandaşın ve tabiki devletin sorumluluklarını yerine getirmesi gerekli diye düşünüyorum.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5