İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hosting Firmaları Nasıl satıyor

Mustafa Berk Çörtoğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
hosting firmaları alan adını nasıl satıyor - kaydettiriyor? YS belgesini alınca devlet izin mi veriyor hala çözebilmiş değilim yardım ederseniz sevinirim :)

Edit : Sevgili May'ciğim :D dalga geçmede biliorsan cevap ver :D düzelttim bak :D

senkron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
onu bende dusundum fırmalar bayılık alıyor ama o bayılık verenler nereden alıyor ?? :D:d

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Hayır postlarda hiç bi ciddiyet yok ki geyik mi değil mi belli bile değil.
15 yaşında ergenliğe yeni giren insanlar gibi soru sormanız garibime gitti açıkçası.. "dünya neden var?", "allahtan öncesi var mıydı?" falan. :)
Var işte yani napacaksın bırak ye üzümünü.

sadeceprn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bu işin başı ICANN. name.com, godaddy.com, isimtescil.com vs. büyük firmalar bu kuruluştan yetki alıyor domain satışı için. Bu kurum dünyada resmi olarak domain kaydı yapan kurum. Domainler ile ilgili telif vs. diğer hukuki işlemlerden de sorumlu.

İşlemi anlatayım da hem sana hem de diğer okuyuculara faydası olsun.

Eskiden, herkes kendisinin DNS'siydi. Bu ne demek? Anlatacağım. Ezberlenmesi zor olan IP adresleri yerine bildiğiniz gibi domain name kullanıyoruz. Ama bu domainleri tutan bir sistem olması lazım.
Eskiden bu kuruluşun serverlarında IP ve o IP'ye karşılık gelen domain adreslerinin listesi tutuluyordu ve biz internete her girdiğimizde o listeyi bilgisayarımıza indiriyorduk ki bir domain adresi yazdığımızda browser hangi IP den veri alacağını bilsin, böylece kendi "domain name server"ımız kendimiz oluyoduk. O listeye ekleme yapma yetkisi ICANN da idi ve hala öyle. Yani diğer bir deyişle sizin merak ettiğiniz domain kaydı yapma işi. Aslında o dosya halen "hosts" adıyla bilgisayarlarımızda mevcut. Zamanla tabiki o dosya devasa boyutlara ulaştı internetin yaygınlaşmasıyla. Artık öyle bir dosya tutulmuyor serverlarda. Dünyada, tam sayısını bilmiyorum ama 6-7 tane root server var. www.siteadı.com yazdığımız an, önce bilgisayarımızda tanımlı DNS serverına bağlanıyoruz, ordan yazdığımız domain'in hangi IP adresine tanımlı olduğunu öğreniyoruz. Tabi o DNSler de, diğer bir kaç servera veya doğrudan root serverlara bağlanarak gerekli IP&domain eşleşmelerini alıyor.
Tekrar başa dönersek, o root serverlara erişim yetkisi yine ICANN da. Biz name.com'dan domain register ediyoruz. Onlar akredite şirketler olduğu için otomatik olarak, kaydettiğimiz domain root servera ekleniyor. İşte böyle. Domain kaydı ve basitçe DNS böyle.

senkron

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2 yıldır hostıng ısındeyım ama hıc dusunmemısdım arkadas yazınca benmde aklıma geldı nereden dıye :D

Hayır postlarda hiç bi ciddiyet yok ki geyik mi değil mi belli bile değil.
15 yaşında ergenliğe yeni giren insanlar gibi soru sormanız garibime gitti açıkçası.. "dünya neden var?", "allahtan öncesi var mıydı?" falan. :)
Var işte yani napacaksın bırak ye üzümünü.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
2 yıldır hosting satıp bunu şu an düşündüyseniz bence hemen bırakın.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Hosting işindeyim deyince o işle iştigal olduğunuz anlamı çıkıyor. Anladım o zaman, kusura bakmayın

PutTLD

0
İyinet Üyesi
Reaction score
13
hocam yani kısaca hosting satan adamlar aslında name.com gibi sitelerden reg liyip bize veriyor öyle mi?

Yer sağlayıcı belgesi gerekmiyor...

Domain aldığı yer firmanın büyüklüğü ile alakalı,
Aşağıdaki iki yöntemde de satın aldığınız domainler sistemler arası entegrasyon ile otomatik olarak kaydediliyor, ns güncelleniyor ve whois güncelleniyor...
Domain kayıt işlemi tamamen otomatik çalışıyor.

Küçük - Orta ölçekli firmalar : Reseller Club, Online Nic firmaları gibi firmalardan satın alıyor...
Büyük ölçekli firmalar : icann bayiliği satın alıp çook ucuza kayıt işlemi gerçekleştiriyorlar, tahmini .com için fiyat 1$-4$ arası ödeme yapıyorlar.

Mustafa Berk Çörtoğlu

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
belki :D

@Puttld hocam directi de bayilik satın aldıktan sınra .com falan 6 dolara falan açılıyormuş icann üyeliği nasıl yapabiliriz yüksek sayılarda domain mi olması gerekiyor?

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5