İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Hotmail Mail Sorunu (Konu Açıldı Ama)

atlantis31

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
merhaba,

sunucu üzerinden herşeyi yaptım Reverse spf txt kaydı fakat hotmail mail atamıyorum geriye dönük hiç bir uyarı mail filan gelmiyor herşey sorunsuz görünüyor fakat mail ulaşmıyor mailin ulaşmadıgına dair geri mail bildirimide gelmiyor. diğer yerleri mail gidiyor domain yada ip black liste görünmüyor ne yapbilirim başka...

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni yaptıysan dns sorunundan kaynaklanabilir

Peki domain panelinde aktif gözüküyormu domains.live.com da

nokie

0
İyinet Üyesi
Reaction score
8
sadece hotmail serverlarınamı gitmiyor? yahoo, gmail v.b. denedin mi?

hotmail junk klasörlerine baktın mı? benim serverdan gidenlerin hepsi sağolsun junka düşüyor :)

disconnect

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
5
Bende bu sorunla çok boğuşmuştum. Kara listelerden ip mi sildirdim, spf,txt aklınıza ne geliyorsa hepsini yaptım ama problemi çözemedim. Ve anladığım kadarıyla hotmail kendi kara listesini kendisi oluşturuyor.
Junk gitmekten kurtulmayı gmail üzerinden mail göndermekle bulabildim. Tabi yinede gönderdiğim aktivasyon kodunun linkini çıkartamadım :)

atlantis31

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
spf kaydını

v=spf1 a mx:xxxx.com ~all

şeklinde değiştirdim bakalım fakedecekmi

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bende bu sorunla çok boğuşmuştum. Kara listelerden ip mi sildirdim, spf,txt aklınıza ne geliyorsa hepsini yaptım ama problemi çözemedim. Ve anladığım kadarıyla hotmail kendi kara listesini kendisi oluşturuyor.
Junk gitmekten kurtulmayı gmail üzerinden mail göndermekle bulabildim. Tabi yinede gönderdiğim aktivasyon kodunun linkini çıkartamadım :)

Hotmailin kendi kara listesini oluşturduğu doğru ancak hotmailin kara listesinde iseniz gönderdiğiniz mailler hotmailden hata mesajı ile döner ve bu hata mesajında görebilirsiniz hotmailin kara listesinde olduğunuzu böyle bir şey söz konusu olduğunda microsoft ile bağlantı kurup kara listeye düşme sebebinizi öğrenebilir ve duruma göre microsoft ile görüşüp kendinizi hotmailin kara listesinden çıkarttırabilirsiniz.

atlantis31

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende hiç bir hata mesajı yada geri dönüş yok hiç bişi yok ama ulaşmıyor..

sonsuzhost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Panelim cpanel ise cpanele ticket aç ve hotmaile gönderdiğin mallerin gitmediğini ilet ücretsiz yardımcı olup sorunu düzelteceklerdir.

atlantis31

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
panel plesk,

Hotmail'den kendime mail atınca gelıyor eger mesaja geri cevap yazarsam ulaşıyor fakat bunların harıcınde mail ulaşmıyor...

Remark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende de mevcut reverse dns kaydı yaptırdım spf yaptırdım. hala junka düşüyor.. bir çözümü olmalı..

WartecH

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bununla ilgili daha önce başka bir foruma yazmıştım burayada aynısını paste edeyim.

Merhabalar arkadaşım,

Microsoft artık spam'den ve phising içerikli postalardan bıkmış durumda.E-posta dünyasında hotmail gibi bir deve sahip olduğu için "ben kendimi niye yorayım bana e-posta gönderenler yorsun" mantığıyla hareket etmekte. Hotmail'e mail gönderememe sorununu bir çok kez yaşadım ve gerekli şeyleri yaptıktan sonra sorunu aştım. Hatta bir ara durum öyle karışık bir hal almıştıki hotmail'den kendime mail gönderince reply ettiğimde mail hotmail'e ulaşıyor ama normal olarak attığımda ulaşmıyordu . Şuan attığım mailler direk inbox'a soru işareti olmadan temiz bir biçimde düşüyor. Aşağıda sana ve diğer bu sorunu yaşayan arkadaşlara bunun için gerekli yöntem ve adımları izah ediyorum. Kendi sunucu bilgilerimden biriyle anlatıyorum umarım sorun olmaz

1- Mail sunucunuzun ip adresinin reverse kaydı (ptr) olmalı

Örneğin benim mail sunucum 89.19.1.109 buna atadığım reverse kaydım minerva.veripaketi.com . Bunu dnsstuff web sitesinden sorguladığımda görebiliyorum

http://www.dnsstuff.com/tools/ptr.ch?ip=89.19.1.109

2- Alan adınızın (domain address) dns kayıtlarında spf kaydınızın bulunması gerekiyor.

Spf kaydı oluşturmak için microsoft'un bize sunduğu nimetten yararlanabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/

Örneğin benimki: v=spf1 a mx ip4:89.19.1.104/29 ?all

Bunu alan adımızın dns kayıtlarına eklememiz gerekiyor. Bunun için dns sunucunuzun yönetim arayüzünü veya hosting hizmet sağlayıcınızın size sunduğu hosting kontrol panelini kullanabilirsiniz.

3- Microsoft SenderId'ye kayıt oluyoruz.

Mesaj içeriğinde kendi alan adınızı yazıp [email protected] ' a mail atıyoruz. Bir çok alan adı için yapıcaksanız her bir satıra bir alan adı denk gelecek şekilde yazın. Otomatik bir e-posta bizi mail'imizin senderid sistemine ulaştığına dair bilgilendirecek ve ortalama 4-5 gün içinde aktif olacaktır.

Bunları yaptıktan sonra mail'leriniz sorunsuz ulaşacaktır. Tabi bunlar mail sunucusu ve hostname için yapılan ayarlar.

Alan adlarınızın her birine spf kaydı yapmalısınız. MX kayıtlarında yukarıda ayarları yaptığımız mail sunucusuna gidiyor gözükmeli ve onlarıda 3. aşamada anlattığım gibi senderid sistemine kayıt etmeniz gerekmekte.

Türkçe'sini anlatmak gerekirse:

Bu sistemdeki amaç xxxxxxx.com alan adını bu mail sunucusundan mail atar. Bu mail sunucusu şu ip'de hizmet verir. Bunu doğrulayan şeylerimiz reverse kaydımız ve spf kayıtlarımızdır. xxxxxxx.com alan adını kullanarak başka birinin mail atmasına kullanıcıları yanıltmasına izin vermeyin

Reverse ile spf kaydını yaptığınız takdirde mailleriniz yahoo'da direk inbox'a düşmekte buda sevindirici bişeydir.

İyi Çalışmalar, Kolay gelsin

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5