İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

HSYK'nın yapısı değişiyor

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Virtuozzo güzel yazmışsın aslında verilecek cevap uzun olabilir ama kısa bir açıklama yapacağım.

Evet bazı sorunlar var, bunda hem fikiriz. Düzeltilmeleri gerekli. Bunda da hem firkiriz. Hatta yapılacak düzenlemeler sonunda neleri getirmesi gerektiği ( Hak, Hukuk,Adalet vs... ) konusunda hem fikirirz. Anladığım kadarıyla. İşte ayrılık bu noktada başlıyor. Ne ayrılığı olduığı galiba belli :=)

Tekelciliği önlemezseniz seçmezsiniz olur biter diyorsun da o zaman tüm seçmenlerin seçim günü sandıklardan uzak kalması gerekli. Böyle birşey mümkün olabilir mi ? Çünkü önlerine kendilerinin gerçekten seçebileceği seçenekler çıkmıyor.

A partisinin lideri isteği doğrultsunda parti seçime giriyorsa, onun belirlediği milletvekilleri adayları önümüze geliyorsa eğer bu A partisi seçimi kazanıpta milletvekilleri A partisinin liderinin istekleri doğrultusunda sadece hareket edebiliyorsa, A partisinin lideri tek başına eliyle gösterip şunu seçip, bunu seçip bir yerlere getiriyorsa... Bu durumda ilk yapılacak iş bu olmalıdır...

Bu durumda biz diyoruz ki meclistende üye gelsin. Daha doğrusu çoğunluğun seçeceği kişiler gelsin. Eğer o parti tek başına iktidarsa direk o partinin lideri oraya ADAM ATASIN yok koalisyon ise pazarlıklar sonucu ADAM ATANSIN...

Eğer bahsi geçen kanun gerçekten demokratik birşekilde düzenlenirse evet, meclistende seçilen 1-2 üye orada yer alabilir, bunda bir sakınca görülmeyebilir. Ama bu durumda eğer böyle bir eylemde bulunuyorsanız amacınız bellidir. atama yapamadığınız bir yere atama yapmaktır.

Hakaret yok birşey yok, neden konuşmayalım ki

Gangstamonu

1
İyinet Üyesi
Reaction score
11
Darbe ile gelmiş anayasayla yönetiliyoruz diye ağlayanlar şimdi bunu eleştiriyolar :)

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Tekelciliği önlemezseniz seçmezsiniz olur biter diyorsun da o zaman tüm seçmenlerin seçim günü sandıklardan uzak kalması gerekli. Böyle birşey mümkün olabilir mi ? Çünkü önlerine kendilerinin gerçekten seçebileceği seçenekler çıkmıyor.

Halk, genellikle istemediği aday dayatıldığında tepkisini dayatana rağmen gösteriyor. Tepki göstermediği durumlar da olabiliyor, o konuda haklısınız.
Ancak 72 milyon vatandaşı olan bir ülkede birileri de sizin istekleriniz doğrultusunda ortaya çıkmıyorsa, çıkamıyorsa bu sistemin olduğu kadar ortaya çıkmayanların / çıkartmayanların da sorunudur. Veya gerçekten onlar bahsettiğiniz kadar istenmiyor demektir.

HSYK'nın yapısına gelecek olursak; şu anki sistem resmen "Körler sağırlar birbirini ağırlar" sisteminden başka birşey değil maalesef.
HSYK'nın 7 üyesi var; bunlardan biri bakan, diğeri de müsteşarı. Kalan 5 üyenin 3'ü Yargıtay, 2'si Danıştay'dan seçiliyor.
Hem de bu seçim her bir üye için bir tane seçim olmak üzere seçimler tekrarlanarak yapılıyor. Yani adaylardan en çok oyu alan 3'ü veya 2'si seçilmiyor.
Daha sonra bu Yargıtay ve Danıştay'dan seçilen üyeler tutuyor Yargıtay'a ve Danıştay'a üye seçiyor. Hakimlerin ve savcıların atamalarını yapıyor. Yürütülen davalara müdahale edebiliyor.
Ve işin ilginci bütün bu yaptıklarından dolayı hiçbir merciye hesap vermek zorunda değiller. Yanlış da yapsalar, doğru da yapsalar kararları kesin.

O yüzden şu dakikadan sonra ne tür değişiklik yapılırsa yapılsın şu yukarıdaki garabet durumdan daha kötüsü olmaz, emin olabilirsiniz. :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
güçler ayrılığı diye birşey var her birim başka bir birime hesap verirse o ülke zincirleme gömülebilir... Ayrıca hukukta istisna yoktur + insan hakları mahkemesi vardır yani hukukta o seçilenler yönetmez yazılı kanunlar yönetir...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
O yüzden şu dakikadan sonra ne tür değişiklik yapılırsa yapılsın şu yukarıdaki garabet durumdan daha kötüsü olmaz, emin olabilirsiniz. :)

Tam tersini düşünüyorum.

Gene tekrarlicam. Burası üzerinde yapılmak istenenler durumu düzeltme, iyileştirme çalışması olmayacağından eğer akıllarındakilerini uygulanır hale getirebilirlerse bundan daha da kötüsü olacaktır. Ama farkedilmesi zaman alacaktır !

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
@mathiaxbars;
Güçler ayrılığı sadece yargı için mi geçerli?
411 milletvekilince (Yasama organı: Anayasa tarafından kendisine yasa yapıcı yetki verilen o güçlerden biri) alınan kararı 11 kişi yok sayabiliyorsa nerede kaldı güçler ayrılığı?

Yasama ve yürütme yargıya hesap veriyorsa neden yargı da hesap vermesin?

"Hukukta istisna yoktur" derken kastınızı tam olarak anlayamadım ama yukarıda da dedim aynı suça birbirinin zıddı kararların verildiği onlarca hukuki olay var yakın geçmişimizde.
Yani yazılı kanunları iyi yazmazsanız isteyen istediği tarafa çekip yontabiliyor.
Bizim şikayetimiz de bu noktada zaten; yasalar, kanunlar ve kurallar kesin olsun. Her isteyen istediği tarafa çekemesin. Herkese aynı şartlar altında uygulansın.

@yagmayok;
Korkmayın, bu ülkede Sabih Kanadoğlu gibi hukuk uzmanları varken kimse birşeyleri gözden kaçıramaz. :)

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89
Virtuozzo sende öyle birşey isitiyorsun ki yargı faaliyetleri denetlemesin diyorsun...

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Yargı faaliyetleri yasalara, kanun ve kurallara göre denetlesin diyorum.
Şekil yönünden denetlenmesi gereken bir kararı usul yönünden denetlemesin, denetleyemesin.
Anayasadaki görevi o değil çünkü.
Ama bizimkiler o denetimi anayasaya aykırı şekilde yapıyor ve kimse de birşey diyemiyor.
Adın hem Anayasa Mahkemesi olsun hem de anayasayı çiğne; oh ne ala memleket...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
kime hesap vericek ? haklın seçtiği kitleyemi ? kanunları neye uyguluyorsun halkamı ? halk dolaylı yoldan kanunları yıkma yetkisine sahip olmuyormu ...

Eğer sen yargılananlara yargılama yetkisi verisen bu hiç bir akla sığmaz...

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Evet, bir hakim aldığı her karara "Halk adına" diye başlıyorsa halka hesap verecek.
Ya da o kararı "Halk adına" diye almayacak, "Elit kesim adına" vs. diye alacak...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Şimdi senin anlamadığın kararlar hak adına alınmaz halkın iyiliği için anlınır yani sen hukukta bilenle bilmiyeni bir tutamassın... Bu ayrımcılıkmı elitcilikmi bilmem ama köydeki bir adam herşeyden habersiz hukuğa dolaylı yoldan karışabiliyorsa çatlamalar başlar...

Ben şahsen elit kesimde kalsın diyorum , sizi bilmem :D

Ben eski videolardaki demokrasi karşıtı
sonracıma başa geçmeden gidip amerika başbakanıyla el sıkışan kişilere bırakmak istemiyorum yargıyı.Tabi bu benim düşüncem :D

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Size göre dağdaki çobanla sahnedeki mankenin oyları da eşit olmamalı. :)

Her insanın kendisini de ilgilendiren her karara karışma, o karar hakkında laf söyleme hakkının olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer almaktadır, tabi o beyanname sizin için önemli ise...

yagmayok

1
İyinet Üyesi
Reaction score
89

Her insanın kendisini de ilgilendiren her karara karışma, o karar hakkında laf söyleme hakkının olduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nde yer almaktadır, tabi o beyanname sizin için önemli ise...

Mahkemelerde zaten bu yapılmıyor mu ? O kişilerin lafları dinlenmeden mi karar alnıyor. Anlayamadım.

mathiaxbars eğer o son cümledeki dediklerini yapmak basit olsaydı bunca zaman beklemezlerdi. Birazda seçim yaklaşıyor ya son çırpınışları oynuyoruz işte.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122

İnsan haklarında var karşımı çıkıyorum hayır, evet herkesde eşit ve kurallarda var , kanun hukuk insanalra göre düzenleniyor. Ama sen bu kuralları , kanunları yönetebilecek , uygulayabilecek insan olarak niye herkesi görüyorsunki...

Alırsan eğitimsiz adama gel kanun bu bunu yönet işte nebiliyim buna itiraz et dersen ne olur ülke ilerleyemez ne olur onca okuyan insanlar , bilgilenen insanlar değersizleşir.

Yani bi doktorun kalp emaliyatında ameliyat olanın kesme o damarı demesi gibi birşey.

Derlerki sen ne biliyonda müdahale ediyon , nederler ozaman:D

siirvehikaye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İyi valla güvenebiliyorsanız helal olsun diyorum.bu kadar kendiyle çelişen adalate güvenebilmekte büyük marifet doğrusu...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi