İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

HTML validasyonu SEO açısından önemli değil

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Farazi konularda tartışmak her zaman yararlıdır, ancak validate edilen siteler daha hızlı açılır gibi bir argüman üzerine 7 senedir kod yazan biri olarak tartışmam beklenmesin. :) Validasyon yaparken HTML boyutunun küçülmesi neye bağlı tam çözemedim. Genelde validasyon hataları benim yazdığım gibi tagı kapatmamışsın gibi şeylerden gelir. O da fazla karakter, byte eklemek demek. Internet sitelerinin hızı top yekün indirdiğiniz materyal ile alakalıdır, kod daha temiz ise bağlantı bir anda hızlanmıyor. :)

dusesmoda

0
İyinet Üyesi
Reaction score
10
Açıkçası html hatalalarının giderilmesi ve sitenin açılış hızı sayfa sıralama sonuçları baya etkiliyor bence.
1 Yıldır Uğraştığım sitem istediğim kelimelerde en iyi ilk 300 e giremiyordu .
Html doğrulaması ve sayfa hızı ayarlarından sadece 2 ay sonra birçok kelimede 1. sayfada çıkıyor üstelik istediğim anahtar kelimelerde rekabet büyük.
Örnekleri isteyenlere pm atarım.

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Öncelikle kesin ifadelerle konuşmaktan çekiniyorum.

Angelo'nun dediği gibi kesin olarak bu etki etti diyemem.

Dünden beri konu üzerine giderek birçok yabancı forumu dolaştım, ortak gözlemler şu şekilde.

Validasyon; MSN ve Yahoo için dikkate değer ve sıralamayı etkileyebilecek bir konu.
Google için ise; başarı oranını etkileyebilecek diğer sebepleri tetikleyebilir.
Bu bunun 5 yıl sonrada aynı tanımlarla ifade edilmesini öngörmez.
Sayfaların her tarayıcıda aynı görünmesi sadece botlar için değil kullanıcılar için de kaliteli bir sunumdur.
Validasyon gelecekte arama motorları için büyük önem taşıyacaktır.

Yani Google için etkileri şu an dolaylı olarak ifade edilmiş. Validasyonun gelen ziyaretçiler üzerindeki etkilerine değinilmiş.

Öyle tezat durumlar var ki bunun yanında:

Misal ülkemizde seo kelimesinde sıralama yapmış siteler valid öneminden bahsediyorlar, fakat çoğunun sitesi valid değil. Bunu çözemeyecek durumdalar mı? Tabii ki hayır. O zaman düşünüyor insan; "belkide o kadar önemli değildir"

Fakat diğer taraftan kendi bloglarıma bakıyorum içerik veya backlink çalışması olmadığı halde 1-2 sayfa yükselme gibi bir durum oluyor. Belki de daha önce aldığım birkaç backlink yeni indexlenmiştir diyebilirim.

En son dikkatimi çeken Eif arkadaşımın bir sitesinin 3. sayfada olması, 42 xhtml hatasının giderildikten yaklaşık 10 saat sonra 1. sayfaya yerleşmesi. Tabii bu arada kendisi ayrı bir çalışma yaptı ise bilemem.

Burada şöyle birşey söylenebilir;

Validasyondan ziyade; Aşırı kod yoğunluğundan kaçınma.

Bir sitenin Html boyutu, sitenin toplam kaynak kodu yoğunluğunu vermektedir. Bu büyüklük ne kadar az olursa site kodlaması o kadar temiz kabul edilmiş olur. Sitenin hızlanmasındaki diğer bir faktördür. Bu genel bir yargıdır.

İçerik / kod oranı benim için önemlidir. Html boyutu 50kb olan bir site ile 25 kb olan bir sitenin, hızlı ve temiz şekilde taranması ve açılış hızı konularında farklılık göstereceğini düşünüyorum.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Html doğrulaması ve sayfa hızı ayarlarından sadece 2 ay sonra birçok kelimede 1. sayfada çıkıyor üstelik istediğim anahtar kelimelerde rekabet büyük.

dusesmoda HTML doğrulaması burada tartışılıyor. Ama sayfa hızı ayarlamaları farklı bir şey, yani imageleri küçültmektir, javascriptleri dış kaynaktan çekmektir, gzip sıkıştırmaktır vb. Sayfa hızı ayarlaması elbette sayfayı hafifletecek, hızlandıracak ve sonucu olumlu etkileyecektir.

En son dikkatimi çeken Eif arkadaşımın bir sitesinin 3. sayfada olması, 42 xhtml hatasının giderildikten yaklaşık 10 saat sonra 1. sayfaya yerleşmesi. Tabii bu arada kendisi ayrı bir çalışma yaptı ise bilemem.

Site yeni olduğu için temel SEO ayarları dışında bir şey yapmadım PauLShark. Ama ben o siteden çok fazla kod sildim, biliyorsun sen de, sayfa bayağı bir zayıfladı. (Ama bir de Google'ın yeni sitelere şans vermesi durumu var, onu da gözardı etmemek lazım)

Burada Angelo'nun da dedikleri dikkate alınırsa iki sonuç çıkıyor.

1-Validasyon yapıp aşırı kod silinmesi durumunda, sayfa boyutu önemli ölçüde küçülüyorsa bu sonuç sıralamayı etkileyebilir.

2-Validason sadece açık bırakılmış bir tagı kapatmak ve bir iki tag eklemekten oluşuyorsa bu sıralamayı olumlu etkilemez.

Senin dediğin gibi kod yoğunluğundan kaçınma konusu önem azanıyor.

Diğer açıdan bakıldığında sayfadaki fazla kodları temizleme çalışmasının adı validasyon değil.

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Diğer açıdan bakıldığında sayfadaki fazla kodları temizleme çalışmasının adı validasyon değil.

Burada şöyle birşey söylenebilir;

Validasyondan ziyade; Aşırı kod yoğunluğundan kaçınma.

Bu konuda hem fikirim seninle, biz sadece bir takım kavramları her şeyle bütünleştirmekten hoşlanıyoruz.

Burada aslında önemli olan içerik metni / kaynak kod oranı.

İçerik metni oranı yüksek olan sitelerde olumlu gelişmeler izlenebilir.

Bunun içinde;

• Resimleri css kaynaklı kullanarak, resim urlsi kadar kaynak kodda azalma sağlayabiliriz.
  • Urllerin kısayollarını kullanarak; Misal “http://www.xxxdeneme.com” yerine sadece “/” ve “http://www.xxdeneme.com/iyinet” yerine “/iyinet” kullanarak.
  • İnline css ve inline js leri minimuma indirerek.
  • Html tablosu yerine css tablo yapısını kullanarak
  • Artı olarak makale kelime sayılarını +500'e çıkararak.

Bunların Angelo'nun dediği gibi /> hatalarını düzeltmekten çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Aslında bakın şu olaya;

copy/past yapan bazı sistemlerde kaynak kodlarda "div id="_mcepaste" şöyle bir kod beliriyor. Bu kod xhtml hata sayısını artırdığı gibi kod yoğunluğunu da etkiliyor. Bazen düşünüyorum acaba bu kodun copy içerikleri belirlemede google tarafından kullanıp kullanılmadığını.

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
copy/past yapan bazı sistemlerde kaynak kodlarda "div id="_mcepaste" şöyle bir kod beliriyor. Bu kod xhtml hata sayısını artırdığı gibi kod yoğunluğunu da etkiliyor. Bazen düşünüyorum acaba bu kodun copy içerikleri belirlemede google tarafından kullanıp kullanılmadığını.

Görsele kopyalayınca < yerine < algılanıyor, HTML kodu olarak algılanması için Kod kısmına yazmak gerekir. Aynısını dreamweaver da yapıyor.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
:) Anlamsız bir tartışma yapıyoruz. Ne zaman Google kendi sitelerini validate eder, ya da benim çalıştığım kelimelerin ilk 20 sırasındaki sitelerin %10'u (bakın hepsi yarısı demiyorum, sadece yüzde onu) validate eder, ya da Webmaster Tools'da öneri olarak çıkar. O zaman ben de ederim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Yapılacak bir işlemin "gerçekten" birşeye yararı varsa, buna herkesin ihtiyacı var. Google Microsoft sen ben farketmiyor. İhtiyaçları yoksa son teknolojileri de kullanmasınlar zaten. Sen böyle düşünüyorsan benim diyecek birşeyim yok. Dediğim gibi sanırım bu işten bazılarınız para kazanıyor diye ben yaptım oldu şeklinde savunuyorsunuz. Birşeyin işe yaraması ona olan talepten belli olur genelde. R10 burası dışında bu hizmetin verildiği insanların çok satın almak için adam aradığı başka hangi forum var? Ha böyle bir sırra tek vakıf bizsek, aman kimseye söylemeyin, rekabetiniz olmasın bence.. Benim yazdığım sorulara cevap veren olursa tartışırım bu konuyu, yoksa son mesajımdır :)

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Bir üst mesajımda belirttiğim gibi bu konunun kesin bir cevabı ve garantisi yoktur. Konunun önemine değinen hiç kimsenin sitesi valid değil. Sadece gelecekte çok önemli olacak diye bir söz almış başını gidiyor. Validasyondan ziyade kod yoğunluğundan kaçmak daha faydalıdır bence. Bunun için en büyük kanıtım da wordpress tabanlı sistemlerin çoğunlukla ilk sıralarda yer almasıdır.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Aslında anlamlı bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Webmaster forumlarında link satın alarak veya forumlara bloglara link ekleyerek ve urlrewrite yaparak seo yaptığını iddia eden seo uzmanları! enflasyonu yaşadığımız çağda sonuç vermese bile bu tartışmalar önemlidir.

Geçerli kod yazmak, gereksiz kodlardan kaçınmak hem sayfa boyutunu küçülttüğü heöm de internet gezgini programların (browser yazmamak için internet gezgini yazdım, yanlış kavram olabilir tabii) kodları youmlama sürelerini kısalttığı için elbette sayfa yüklenme süresi düşecektir, ancak bu durum arama motorları gözünde olumlu bir puan olarak değerlendirilebilir mi, burası kuşkulu. Ama eğer milyarda bir etkisi bile olabilecekse neden doğru kodlama yapılmasın? Bir saatlik bir çalışma sürenizi en fazla beş dakika uzatır.

Kaldı ki W3C, internet standartlarını belirleyen bir vakıftır ve internet gezgini programları hazırlayanlar W3C standartlarını göz önünde bulundurmak zorundadırlar. Öyleyse neden bir webmaster bu standartları göz ardı etsin?

Biliyorsunuz, XHTML ile doğru (hatasız) kodlanmış bir web sitesi cep telefonu, ve yeni nesil cep bilgisayarları tarafından da sorunsuz görüntülenebilmekte (Tabii sadece hatasız kodlama yetmiyor, başka ölçütler de var), öyleyse amaç çok daha ziyaretçiye ulaşabilmekse hatasız kodlama önemli, bunu sadece seo (yani arama motorlarında daha iyi bir sıraya yerleşmek) olarak görmemek lazım.

Sonuç olarak, bu işlerle on yıldır uğraşan biri olarak şunu söylemem lazım; Asıl seo kaliteli içeriği olan siteler yapmaktır. Eğer insanlar bir bilgi aradıklarında sizin sitenizde bulabiliyorlarsa Google bunu biliyor ve sitenize artı değer veriyor. Üstelik sadece Google da değil, herkes sitenize iltifatta bulunuyor :) Bir sitemden örnek vereyim; Türkiye'de bir yeri tanıtan bir site yaptım, içerik araştırılarak yazılmış ve profesyonel tercümanlar tarafından İngilizceye çevrilmiş bir içeriğe sahip. Siteyi açtıktan bir süre sonra baktım ki BBC, WashingtonPost, bir sürü Amerikan Üniversitesi siteye link vermiş. Dedim ki kendi kendime, işte asıl seo kaliteli içerik imiş.

Bu arada, belki işinize yarar: http://validator.w3.org/mobile/

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5