İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

hyip=haram

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Y

yasam

Misafir
sevgili arap

cixmekan' Alıntı:
bu sitede bende dahil çok fazla kişi hyiplerden para kazanıyor, ben düşündümde yaptıgımız iş haram mı oluyor yoksa herhangi bir sakıncası yokmu dinimizce.

sevgili müslüman legalpara oynarsin , pis küfürler edersin , haram i yersin helal i kusarsin simdi hyip in haramliğina mi taktin . ye kebabi iç sarabi vur karpuz gibi .... ( arkadasi bizzat taniyorum )

L

LyricsTurkCom

Misafir
hepiniz niye böyle saldırdınızki çocuğa :).. sadece sormuş harammı diye.. biride demiş önceden tartışıldı. o zaman arkadaşa arama yapıp okuması önerilebilir sadece.. herkez kalbinden geçeni yapsın. sonuçta taş taşımadan kafa patlatmadan para kazanıyorsun.. biri borsada haram değil demiş.. yani sağlıklı bi sonuç çıkmaz burdan bence.. bir büyüğüne sorması en doğru cevabı almasını sağlayacaktır

fatihfx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla hepsini okuyamadım yazılanların ama bu konuda hassas olduğum için iyi biliyorum meseleyi.

Faiz demek "RİSK" olmaksızın bir anlaşmaya bağlı olarak yatırdığınız paranın fazlasını almanızdır. Banka batabilir, tefeci kaçar gibi bahaneler risk teşkil etmez. Bu yüzden bankalar veya hyiplerden kazanılan paranın tamamı HARAM dır.

Surf sitelerinde ise bir anlaşmaya bağlı olarak riske giriyorsunuz. o gün surf yapmassanız az bir karınız olma riski var veya yeteri kadar surf yapmassanız yatırdığınızdan daha azını alma riskiniz var, ayrıca risk haricinde birde emek sarfediyorsunuz, her gün siteye girip sayfa dolaşıyorsunuz, bir emek var yani. Dolayısıyla Helal dir.

başka yorumada gerek duymayın bu konuda en kesin fetva nın bu olduğuna emin olabilirsiniz. Farklı kazanç yöntemleri için şunu gözden geçirin yeter :

"Kazanç alacağınız yöntemde risk varmı yokmu ?". risk varsa helaldir yoksa haramdır. emek olup olmaması önemli değildir. ayrıca dediğim gibi banka batar tefeci kaçar gibi bahaneler risk olamaz, önemli olan anlaşma metnidir.

fatihfx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
düzeltmem gerek yerler oldu fakat düzenleme yapamıyorum. tekrardan yolluyorum.

valla hepsini okuyamadım yazılanların ama bu konuda hassas olduğum için iyi biliyorum meseleyi.

Faiz demek "RİSK" olmaksızın bir anlaşmaya bağlı olarak yatırdığınız paranın fazlasını almanızdır. Banka batabilir, tefeci kaçar gibi bahaneler risk teşkil etmez. Bu yüzden bankalar veya hyiplerden kazanılan paranın tamamı HARAM dır.

Surf sitelerinde ise bir anlaşmaya bağlı olarak riske giriyorsunuz. o gün surf yapmassanız az bir karınız olma riski var veya yeteri kadar surf yapmassanız yatırdığınızdan daha azını alma riskiniz var, ayrıca risk haricinde birde emek sarfediyorsunuz, her gün siteye girip sayfa dolaşıyorsunuz, bir emek var yani. Dolayısıyla Helal dir.

başka yorumada gerek duymayın bu konuda en kesin fetva nın bu olduğuna emin olabilirsiniz. Farklı kazanç yöntemleri için şunu gözden geçirin yeter :

"Emek harcamadan kazanç alacağınız yöntemde risk varmı yokmu ?". risk varsa helaldir yoksa haramdır. ayrıca dediğim gibi banka batar tefeci kaçar gibi bahaneler risk olamaz, önemli olan anlaşma metnidir.

Emek söz konusu ise zaten risk konusu önemli değildir, kazancınız emeğinizin karşılığıdır. Fakat şuda emek değildir : "ben araştırırıp kafa patlatıyorum hangi banka en güvenilir hangisi daha çok kazandırıyor vs....."

fatihfx' Alıntı:

"Kazanç alacağınız yöntemde risk varmı yokmu ?". risk varsa helaldir yoksa haramdır. emek olup olmaması önemli değildir. ayrıca dediğim gibi banka batar tefeci kaçar gibi bahaneler risk olamaz, önemli olan anlaşma metnidir.

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
Hiçbir emek verilmeden sadece paradan para kazanmak faiz,repo vb. haramdır.

dini bilgiler konusunda sorduğum bir başkası ise banka fonlarından kaybetme olmadan faiz türü getirisi olan banka fonlarınında haram olduğunu söylemişti.

bakış açısına göre değişen türleri var ama Hyip tartışmasız haram.

ek olarak zaten benim gibi 3-5 kez para kaybedip akıllanınca bu tür işlere girmemeniz açısından "iyi bir ders" olma yönü de yok değil :D

watcher

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bana göre bu konularda din geri kalmıştır dinle açıklamaya çalışmayın böyle şeyleri.. din sabittir değişmez yeniliğe kapalıdır.. siz böyle sürekli dinimizce sakıncası var mı varsa onu istemeyiz mantığı ile bakarsanız gelişme reform vs. hiçbişi olmaz.. ne demek faiz bilmem ne haramdır kul hakkı diye birşey vardır siz kimsenin parasını hakkını yemiyorsunuz yatırdığınız para değerlendiriliyor ve size geri dönüyor.. o zaman ev kiralamakta haramdır evi aldığın fiyattan daha yükseğe satmakta haramdır nedir yani..

fatihfx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
watcher müslümanmısın ? değilsen senle konuşmanın lüzumu yok.
yok müslümanım diyosan bu dinin kurallarını dindarlar müslümanlar vs koymuyor haberin ola. bu dinin kuralları belli ve değişmez. sadece yeniliklere yorum yapılır, oda bize düşmez işin uzmanına düşer. ki zaten faiz olayı Peygamberimiz zamanından beri haram.

Duman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki, “Helâl kazanmak her Müslümana farzdır”. Helâl kazanabilmek için, önce helâli öğrenmek lâzımdır. Helâl ve haram meydandadır. İkisi arasında şübheli olanları tanımak güctür. Şübhelilerden sakınmıyan, harama düşer. Bunu tanıtmak geniş bir ilimdir.

D

dnturkey

Misafir
ya neyin tartışmasını yapıyorsunuz benim haramım bana kimi ne ilgilendirir ? ister qumar oynarım ister hyip e para yatırırım. ister bankaya faize koyarım paramı. kime ne ? haramsa bana haram. sen istemiyorsan yapmazsın. kimseyi burda zorlayan yok bir şey yok. herkesin dini kendine. burası webmaster forumu dini konuları konuşmak için başka bir forum bulabilirsiniz.

P

Paraemon

Misafir
Bu konulara girilirse içinden çıkılamaz ...

Herkesin sevabıda , günahıda kendine ...

zokkie

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
dnturkey' Alıntı:
ya neyin tartışmasını yapıyorsunuz benim haramım bana kimi ne ilgilendirir ? ister qumar oynarım ister hyip e para yatırırım. ister bankaya faize koyarım paramı. kime ne ? haramsa bana haram. sen istemiyorsan yapmazsın. kimseyi burda zorlayan yok bir şey yok. herkesin dini kendine. burası webmaster forumu dini konuları konuşmak için başka bir forum bulabilirsiniz.

sen kimsin burada konuşulacaklara karar veriyorsun. burda bi konunun konuşulup/konuşulmamasına mod, admin karar verir. haddini bil!

D

dnturkey

Misafir
zokkie' Alıntı:
sen kimsin burada konuşulacaklara karar veriyorsun. burda bi konunun konuşulup/konuşulmamasına mod, admin karar verir. haddini bil!

canım benim yukarda title da ne yazıyor oku bakayım iyinet.com forum webmaster kaynakları. gördün mü ? orda dini konular güncel haramlar ibaresi mi gördün yoksa ?

haddimi sen mi bildireceksin :)

cixmekan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kimse birbirini yemesin lütfen alt üstü bir konu acıldı bende hyip haramdır demiyorum ama ilerde vicdanım sızlar diye bu iişin aslını ögrenmek istedim

D

dnturkey

Misafir
cixmekan' Alıntı:
kimse birbirini yemesin lütfen alt üstü bir konu acıldı bende hyip haramdır demiyorum ama ilerde vicdanım sızlar diye bu iişin aslını ögrenmek istedim

yok birbirimizi yediğimiz felan ya her şey ortada işte ben görüşümü yazıyorum adam haddini bil diyo. böyle adamlarla muhattap olmak zorunda kalıyoruz..

neyse bence de diğer sayfada bi ın söylediği şey vardı ; legalpara oynarsın küfür edersin onu yaparsın bunu yaparsın buna gelince haram dersin. eğer sende bunlardan birini yaptıysan bunu yapmanda da bi sorun yoktur :)

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
tartışmaya sebebiyet verilmesin diye konu kilitlendi. konuyla ilgili detaylı bilgi için diyanet şubelerini veya size en yakın camii nin imamını ziyaret edebilirsiniz. herkese iyi çalışmalar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5