İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İçeriğim Çalınmasın Diyorsanız

Paragraf

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
"Kapınızın kilidi hırsızlara engel olmaz, sadece komşularınız içindir" diye bir söz var.
Bazı arkadaşların dediği gibi, "çalacak olan, bir şekilde çalar"; ama yine de bir parça engellemek için yapabileceğimiz bir şeyler varsa, bunları mutlaka yapmalıyız.

Sayılan önlemler içinde bence en "caydırıcı" olanı, "5 - Yazı içlerinde diğer sitenizdeki yazılara link verin." ...
Çünkü, kendi yazmak yerine, sizin sayfanızdaki yazıyı kopyala - yapıştır yöntemiyle çalacak kadar beceriksiz biri, yazının içindeki linkleri temizlemeye de üşenir.

Hakan Damar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
6
Bunları engelleyecek bir projem var. Asıl amacı internet haberciliği ve teknik/bilimsel makalelerin kopyalanmasını ve internette dolaşmasını durdurmak olan fakat zaman ve finansman engelinden şuan rafta bekliyor.

Bir ata sözü de ben söyliyim bari :) "Kapını kitle, hırsızı günaha sokma" :)

tolginho

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunları engelleyecek bir projem var. Asıl amacı internet haberciliği ve teknik/bilimsel makalelerin kopyalanmasını ve internette dolaşmasını durdurmak olan fakat zaman ve finansman engelinden şuan rafta bekliyor

Hakan bey, copy-paste etmeyi, botlarla okumayı %100 engelleyecek bir çözüm geliştirdiniz diyelim. Okuyup kendi bilgisayarımda yazıyı tekrar yazabilirim. Bunu engelleyebilir misiniz?

Sadece döküman okuyabildiğiniz kapalı kutu bir cihaz yapsanız bile ekrandan OCR gibi tekniklerle yine okunur.

Plagiarizm önemli bir sorun, ve bunu değil %100, %99 bile engellerim derseniz, içerik üreticisi olan insanlar size istemediğiniz kadar zaman ve finansmana boğar.

rsy10

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pdf kitapları satışa sunmak için güvenli hale getirmek gerekiyor ama nasıl olacak?

antidotx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Google ve adsense ye şikayet etmek yeterli asla istediği yere gelemez. bunları yapan 5-10 kişi olsak webmasterda özgünlüğe kavuşur diye düşünüyorum.

MMurt

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu yaklaşımı çok doğru bulmuyorum. Yapılan çalışmalar kopyalanmanın büyük oranda azaldığını gösteriyor. Çalmayı çok kafasına koyup bunun için çok fazla zaman harcayacak kaç kişi çıkıyor.

Hırsızlar her zaman ev sahibinin, hekerlar her zaman bilgi güvenliğinde sorumlu kişilerin bir adım hatta daha fazla önündedir. Farklı yöntemlerle kullanmak sadece kopyacılığı/hırsızlığı biraz geciktirir. Üzgünüm ama intihalci profesörlere sahip bir milletiz.

İçerik kopyacılığı veya hırsızlığı bir ahlaki bir problemdir. Temelde buna ben iki farklı açıdan bakıyorum. İlkin hevesli yeni yetmelerin yaptığına içerik kopyacılığı diyorum. Sonuçta aşk ve şeklerini kırmamak lazım. Ve zamanla ahlakı bir alt yapıya sahipse özgün yazılara yöneleceğini düşünüyorum. Sadece yapmaları gereken kaynakça belirtmeleri.

Asıl problem ikinci grupta artık yatıkları iş içerik kopyacılığı değil hırsızlıktır. Çünkü artık profesyonelleşmişlerdir ve bunun karşılığını maddi olarak kazanç sağlıyorlardır. Elbette buna karşı arkadaşlarında söylediği gibi bazı önlemler alınabilir.

Temelde ahlaki yapı düzelmediği sürece buna tam anlamı ile önlem almak imkansızdır. Ayrıca onları tembel ve üşengeç diye nitelendirilemezler. Çünkü onlar keşfeder biz sadece önlem alırız !...

iyiadam

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
3
Yıl 2019 artık hırsızlar kendini geliştirdi...

Flamengo

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
26
Daha önce görseydim keşke konuyu. İçeriklerimi bir haber sitesi çala çala bitiremedi. Adam resmen siteyi indiriyordu sitemdeki içeriği. Görsellerin köşesine de site adresini yazmıştım, kırpıp ekliyor bir de.
Hakkımı haram etmiştim de aradan çok zaman geçti. Van ile ilgili bir haber sitesiydi. Google News kayıtlıydı. Benim site index almadan elemanın sitesi Google'de resimli çıkıyordu.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5