İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ichelik.com e-dergi navigasyonu

ichelik.com navigasyonunu nasıl buldunuz ?

• çok ilginç ve güzel olmuş...

Kullanılan: 0 0.0%
  • zor kullanılıyor ama güzel olmuş..

• beğenmedim.. asla üye olmam..

• ben sevdim.. üye olurum..

• Kullanılan toplam oy
    0
S

seydichelik

Misafir
ichelik iç dökmek manasına gelen yeni türetilmiş bir kelime..

isteyen kabul etmez ama ööle dedik bizler :))

W

Wintermute

Misafir
Nefret ediyorum bu özenti tiplerden. CHIVI, CHILEK, IXIR derken bu rezillikler yayılacak elbet.

B

burak

Misafir
Bence bu ornek ichelik ozenti olabilir, hani Amerikanca COOL ya.
Peki bu IXIR'e ne demeli.
Ben biraz kasit goruyorum, sanki bunlar Turk kulturunu yozlastirmayi hedeflemisler.
Gecen gun NTV izliyorum, hava durumunda adam diyorki "izmir'de lokal yagis varmis", benim bildigim lokal, eglence yeri falandir kahvehanenin kulturlu olan cinsinden. Abi neden yerel yagis var demiyorsun?
Baska bir gun spor programini izliyorum hani su reha muhtarin ciktigi, adam diyorki "cok ironik bir durum", abi ingilizceyi illede kullanmak mi lazim yani. Yok mu bu ironik in turkce karsiligi lugatta...
Oktay Sinanoglu hocamiz keske gelsede bir yorum yapsa surda.

hekimce

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sitenin tasarımı gerçekten basit ve kullanışlı, gereksiz öğelere fazla yer verilmemiş, konular da okunabilir ve bazıları için oldukça ilgi çekici olabilir.

ancak site sahipleri veya editörlerinin niçin kendilerine ait bir konuşma dili veya internet kültürü oluşturmaya çalıştıklarını anlamak zor,
bence sitenin ziyaretçisinin az olmasındaki temel etken sitede kullanılan dil.

S

seydichelik

Misafir
öncelikle kelime üretme olayı bence web üzerinde epey yaygın..

google kelimesi gibi, limk gibi
anlamları sadece site sahibinin düşüncesinden çıkan kelimeler..

sitenin çalışma şekli ise bilinen blog, forum tarzının dışına çıktık..
yoksa bizde biliyoruz blog yapmayı.. hatta hazır bir forum kurup onu işletmeyi..

farklı olmak istedik.. ööle de oldu..

ilginize teşekkür ederim..

seydi altindagli
www.ichelik.com // sorumlusu

cosane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
seydichelik' Alıntı:
öncelikle kelime üretme olayı bence web üzerinde epey yaygın..

google kelimesi gibi, limk gibi
anlamları sadece site sahibinin düşüncesinden çıkan kelimeler..

sitenin çalışma şekli ise bilinen blog, forum tarzının dışına çıktık..
yoksa bizde biliyoruz blog yapmayı.. hatta hazır bir forum kurup onu işletmeyi..

farklı olmak istedik.. ööle de oldu..

ilginize teşekkür ederim..

seydi altindagli
www.ichelik.com // sorumlusu

Selamlar,

Öncelikle siteniz hayırlı uğurlu olsun. İsmi üzerine süregiden tartışmanın, sitenin içeriğinin önüne geçtiğini görüyorum. Sizce aynı tartışmalar örneğini verdiğiniz siteler üzerine de yapılmış mıdır? Bence hayır.

Dilerseniz önce, verdiğiniz örneklerin yani Google ve Limk'in isimlerinin nereden geldiğini bir araştırmaya ne dersiniz? Buyrun, ben size yardımcı olayım, söz konusu isimlerin anlamını anlatan sayfaların adreslerini vereyim;

LİMK -------> http://www.limk.com/sss/#cat0_1
GOOGLE ---> http://www.google.com.tr/intl/tr/profile.html

Okuduğunuz zaman sizin de görebileceğiniz gibi, her iki sitenin kurucuları da, türettikleri ismin bir terim olduğunu iddia etmiyorlar. Birisi, "Link.com alınmıştı, ben klavyeye baktım, N harfinin yanında M harfi var, ben de 'Limk.com olsun o zaman' dedim" diyor, diğeri "Biz bu ismi, 1 ve 10'un ardından Yüz adet 0 gelmesiyle oluşan rakamı belirten matematik teriminin üzerinde oynayarak meydana getirdik." diyor.

Verdiğiniz örnekler ile, sizin iddialı tavrınız arasındaki fark çok açık. Doğrusu, "Kelime türetmek size mi kaldı?" şeklindeki serzenişe, aynı üslûbu devam ettirmesem de katıldığımı söylemeliyim.

Sağlık ve sevgi dileklerimle.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Shubuo'yu neden tartışmıyoruz, Google'ı ? ...
Yukarıda da bahsedildiği gibi içeriklerine itiraz edemiyoruz ki, şekline itiraz edelim...

B

burak

Misafir
hukuki, bu baslik altinda turkce dilinin yozlasmasini tartisiyoruz. Google turkce degil, yabanci bir site. Shubuo ya gelince, tamamen katiliyorum. Buyuk para kaynaklari, bunlara turk basininin para pompaliyicilari da dahil, Turk dilini yipratmaya calisiyorlar.

cosane

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Selamlar,

Sanırım iletimi yeterince kendinizi vererek okumadınız. Ya da ben yeterince açık yazamadım. Google'ın isminin nereden geldiğini yazdığımı hatırlıyorum. Ayrıca, googol sözcüğü de, sadece matematik literatüründe yer bulan bir kelime. Bu kelimeden yola çıkarak azcık daha farklı bir isim türetmenin bir dilin yozlaşmasına neden olacağını düşünmüyorum.

Oysa, shubuo, ichelik, chivi gibi kullanımlar dili yozlaştırıcı etki yapabilmektedir. Elbette ki, ş, ğ, ı gibi harflerimizin standart karakter kodlamaları arasında yer edinebilmesi için hiçbir girişimde bulunmayan büyüklerimizin suçu büyük, bizler onların vizyonsuzluklarının acısını çekiyoruz.

Şahsen ben de, BALÇIK isimli, havai ve pis içerikli bir site tasarlarken, sitenin adresinin BALCIK olmasını kabullenemem. Benim düşündüğüm tarzın tam tersi şeyler anımsatıyor, BALCIK. Oysa ben çamur mânâsında BALÇIK düşünmüştüm. O yüzden, alan adında CH, SH gibi kullanımlara gidenlere çok da kızamıyorum.

Ancak, sen kalkar da "İCHELİK demek İÇ DÖKME demektir" dersen haddini aşarsın. Benim üzerinde durduğum nokta buydu. Şimdi daha anlaşılır oldu mu?

Sağlık ve sevgi dileklerimle.

B

burak

Misafir
cosane, valla kusura bakma ben yukaridaki bir onceki mesajini okumamisim. Yazdiklarin cok anlasilir, hic suphe yok.
Benim sitemim aslinda daha oncede belirttigim gibi ichelik'e degil. Ona ozentidir demekten fazla bir sitem'de bulunamam. Yaraticidir diyemem. Bu amerikan ozentiligidir baska birsey degildir. Bugun gidin anadoluda bir anket yapin, balcik ve balchik kelimeleri size ne cagristiyor diye sorun. Bakalim insanlar ne yanit verecek.
Kuresellesme kendi cikarlarimizi korudugumuz zaman guzel.

hukuki

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Peki Superonline , Shubuo , ixir, google, baskuda, ichelik .... (aklıma ilk gelenler) neden hafızamıza bu kadar kolay kazınıyorlar. Bakın birçoğunuzun sitesinin adı ilk olarak aklıma gelmedi. (bunun için özür dilerim) . Buna en iyi yanıtı sanırım psikologlar ve edbiyatla uğraşanlar verebilir. Ben haddimi aşmak istemem. Ama gerçek şu ki bu isimler iyi birer pazarlama tekniği olarak kullanılıyor. Tabi internetten çıkalım, sokağa bakalım, buradan çok daha vahim durumdaki tabela ve reklamları göreceğiz. Açıkçası ben de güzel Türkçe'mizin yozlaştırılmasına karşıyım. Ama bu furya aldı başını gidiyor...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5