İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

iframe hakkında.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SiteRehber.com' Alıntı:
Gerçeği bile bile görmemeye çalişmak gibi bir olay yok. Aksine gerçeği görmek, bulmak için konuşuyoruz...

Ben hosting satıyorsam, müşteri gelebilecek her sitede reklamimim görünmesini isterim. yeterki müşteri gelsin. sonuçta google reklamlari gösterim sayısı ile ücretlendirilmiyor, tıklama başına ücretlendiriliyor.. tıklanmadığı sürece, çiçekcide de reklaminin cikmasi , reklamvereni zarara uğratmaz. Hosting almak isteyen biri tarafından tıklanıyorsa da sorun bunun neresinde??

Hostbul un nereye reklam verdiğinden ziyade, şunu sormak isterim, hostbul satış ortaklığı sistemine, çiçekçi siteleri katilamiyor mu???

tabiki katılamıyor.

şunu nasıl göremezsiniz ;

içi boş karışık bulk bir siteden gelen tıklamalar : 5000

webmaster sitesinden gelen tıklamalar : 100

siz hangi siteden ziyaretçi gelmesini istersiniz ?

İnterneti ve adsense i de özel kılan bu zaten. Kitleye yönelik reklam.

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunu şu şekilde yorumlayabilirmiyiz?

webmaster sitesini ziyaret eden kişiler, hostbul u zaten biliyorlar, hostbul u ziyaret etmek için reklama tıklamalarina gerek kalmiyor, ihtiyac duyduklarinda adres satırına adresi yazıp giriyorlar..

içi boş sitede ise, ziyaretçinin ilgisin çekiyor reklam ve tıklıyor...

Bence önemli olan şudur, reklamın kimin tarafından ve ne amaçla tıklandığı.. içi boş bir sitede dahi olsa, reklamı tıklayan kişi, eger reklamdaki ürünle ilgilendiği için tıklıyorsa sorun yok (bence), yok eger sahtekarlık amaciyla, webmastera katkı olsun vb gibi amaçlara reklami tikliyorsa işte bunu onaylamamiz zaten mümkün değil..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
adsense olayını Türkiye ve Dünya olarak ayırmak gerekiyor. Aforizmaların dediklerinin tamamında haklıdır ancak dünyayı düşündüğümüzde.. Türkiye'de durum daha farklı.. kendi sitemden de örnek vermiştim. adwordse de üyeyim. ve reklamlardan gelen tıklamaların tamamı!! evcil hayvanla ilgili olmayan sitelerden geliyor!! Dolayısıyla Türkiye'de kitleye yönelik satış için gözükse de reklamlar tamamen ilgiye yöneliktir ki bunu reklamların çoğunun site çıkışlarında yapıldığını görerek söylemek de mümkündür.
Google için önemli olan reklamlara girilmesidir... - hileyi karıştırmasın lütfen kimse - bunun da bir otel sitesinde başka otellerin reklamını çıkartmak olup olmadığı başka platformlarda da tartışılıyor. spesifik konulara ki bunlar reklamı verilen konulardır; aramayla ulaşılmaktadır. aramayla ulaşılan yerde farklı reklam türleri daha fazla ilgi çekmektedir..
evcil hayvan sitesinde çıkan evcil hayvan reklamı ilgi çekmezzz.. evcil hayvan sitesinde evcil hayvanla alakası olmayan her reklam ilgi çeker! bu kategori ilgi alanım ve deneyimlerim doğrultusundadır..
google ve reklam veren için düşünüldüğünde - ama para kazaılmak için değil - siterehberin dediklerine katılıyorum... zaten ülkemizde reklam veren çok kısırdır. insanlar merakları doğrultusunda sitelere giriyorlar.. ve bu her zaman aynı doğrultuda oluyor.. hergün aynı siteye giriyor.. internette siteleri gezen insanlar da sanırım reklamlarda aynı şeyleri görmekten bıkmış olsa gerek..

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ayrıca, içeriğe uygun Reklam olayına değinelim,

muzikdinle.info da , "kesintisiz güç kaynağı" reklamları çıkıp duruyor du, sanırım şundan olsa gerek "internet ortamında kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz" cümlesini görüyor google ve "kesintisiz" kelimesi ile ilgili reklamlar çıkartıyor..

şimdiii, hani sitemin icerigine uygun reklamlar cikacakti?? site icerigi ile alakasiz reklamlar cikiyor iste, ne yapmaliyim?? kesintisiz güç kaynaği reklamlarini yayinlamaya devam mi?? ya da iframe kullanarak hosting reklamlari.. hangisi daha uygun sizce??

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SiteRehber.com' Alıntı:
Bunu şu şekilde yorumlayabilirmiyiz?

webmaster sitesini ziyaret eden kişiler, hostbul u zaten biliyorlar, hostbul u ziyaret etmek için reklama tıklamalarina gerek kalmiyor, ihtiyac duyduklarinda adres satırına adresi yazıp giriyorlar..

içi boş sitede ise, ziyaretçinin ilgisin çekiyor reklam ve tıklıyor...

Bence önemli olan şudur, reklamın kimin tarafından ve ne amaçla tıklandığı.. içi boş bir sitede dahi olsa, reklamı tıklayan kişi, eger reklamdaki ürünle ilgilendiği için tıklıyorsa sorun yok (bence), yok eger sahtekarlık amaciyla, webmastera katkı olsun vb gibi amaçlara reklami tikliyorsa işte bunu onaylamamiz zaten mümkün değil..

"...zaten biliyorlar " tabiriniz reklamcılık adına bir facia :) o zaman coca cola hiç reklam yapmasın. zaten bilinen bir marka. bunu tartışmaya bile gerek yok.

" içi boş site dahi olsa ... " yaklaşımınız ise bir reklam veren yaklaşımı değil. Yani br reklam veren böyle düşünmez. sonuç olarak bu varsayım da yanlış.

" reklamdaki ürünle ilgilendiği için tıklıyorsa sorun yok (bence) " burda da parantez içinde bu görüşün size ait olduğunu zaten söyülyorsunuz. Sizin biraz eksik bakış açınıza göre düşünceniz bu , ancak bu durumda sizin görüşünüz pek önemli olmayacaktır. Önemli olan reklam verenin düşüncesidir.

O da şudur ki ; ben adwords'u benim streatejim içinde belirlediğim profilime uygun ziyaretçi gönderdiği için kullanıyorum. İnternette kitleye yönelik verimli ve etkin reklamın amacı da budur zaten.

Geçersiz tıklamalar zaten bu başlık altında tartışma konusu değil.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
uygun olan bellidir aslında herkes için ama hileye kayarak herkes en fazla para vereni çıkartmak isteyecektir..
bunun için google biraz iframe gözyummakla birlikte sanırım abartanları banlıyor.
çözüm google ın yeni sistemiyle gelir bence.. genel olarak site içeriğine uygun reklamlar olabilir. 4 lü reklam gösteriliyorsa son reklam tamamen farklı bir alanla ilgili olabilir.. olmalıdır da.. 4/3 site içeriği diğeri - diğerleri dönerek en farklı konu..
bu her 3 kesim için de en faydalı sonucu doğurabilir..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
şu da unutulmasın ki 80 milyar dolarlık bir şirketin hileyi yakalamaması ve görmemesi gibi bir durumu olamaz.. sadece insiyatif kullanıyorlar..

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aforizmalar' Alıntı:
"...zaten biliyorlar " tabiriniz reklamcılık adına bir facia :) o zaman coca cola hiç reklam yapmasın. zaten bilinen bir marka. bunu tartışmaya bile gerek yok.

" içi boş site dahi olsa ... " yaklaşımınız ise bir reklam veren yaklaşımı değil. Yani br reklam veren böyle düşünmez. sonuç olarak bu varsayım da yanlış.

" reklamdaki ürünle ilgilendiği için tıklıyorsa sorun yok (bence) " burda da parantez içinde bu görüşün size ait olduğunu zaten söyülyorsunuz. Sizin biraz eksik bakış açınıza göre düşünceniz bu , ancak bu durumda sizin görüşünüz pek önemli olmayacaktır. Önemli olan reklam verenin düşüncesidir.

O da şudur ki ; ben adwords'u benim streatejim içinde belirlediğim profilime uygun ziyaretçi gönderdiği için kullanıyorum. İnternette kitleye yönelik verimli ve etkin reklamın amacı da budur zaten.

Geçersiz tıklamalar zaten bu başlık altında tartışma konusu değil.

Reklamcılık adına Facia ha :p

Reklamcilik ta 2 tür reklam vardir, 1.prestij reklamlari, 2. si ise kampanya reklamlari.. birde Atif hocamizin dediği gibi "işini sessizce yapan reklamlar" var.. :p

web deki hangi reklamin prestij, hangisinin kampanya, hangisinin de "işini sessizce yapan reklamlar" oldugunu da siz analiz edin... :rolleyes:

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pigeon' Alıntı:
adsense olayını Türkiye ve Dünya olarak ayırmak gerekiyor. Aforizmaların dediklerinin tamamında haklıdır ancak dünyayı düşündüğümüzde.. Türkiye'de durum daha farklı.. kendi sitemden de örnek vermiştim. adwordse de üyeyim. ve reklamlardan gelen tıklamaların tamamı!! evcil hayvanla ilgili olmayan sitelerden geliyor!! Dolayısıyla Türkiye'de kitleye yönelik satış için gözükse de reklamlar tamamen ilgiye yöneliktir ki bunu reklamların çoğunun site çıkışlarında yapıldığını görerek söylemek de mümkündür.
Google için önemli olan reklamlara girilmesidir... - hileyi karıştırmasın lütfen kimse - bunun da bir otel sitesinde başka otellerin reklamını çıkartmak olup olmadığı başka platformlarda da tartışılıyor. spesifik konulara ki bunlar reklamı verilen konulardır; aramayla ulaşılmaktadır. aramayla ulaşılan yerde farklı reklam türleri daha fazla ilgi çekmektedir..
evcil hayvan sitesinde çıkan evcil hayvan reklamı ilgi çekmezzz.. evcil hayvan sitesinde evcil hayvanla alakası olmayan her reklam ilgi çeker! bu kategori ilgi alanım ve deneyimlerim doğrultusundadır..
google ve reklam veren için düşünüldüğünde - ama para kazaılmak için değil - siterehberin dediklerine katılıyorum... zaten ülkemizde reklam veren çok kısırdır. insanlar merakları doğrultusunda sitelere giriyorlar.. ve bu her zaman aynı doğrultuda oluyor.. hergün aynı siteye giriyor.. internette siteleri gezen insanlar da sanırım reklamlarda aynı şeyleri görmekten bıkmış olsa gerek..

siz reklamları tüketilmesi gereken bir nesne gibi görerek hata yapıyorsunuz.

" birisi adwordse reklam versin ver birileri de bunları sitelerinde yayınlayarak verilen raklamları bitirsin " yaklaşımı yanlıştır.

Yani , eğer benim reklamım ile ilgilenecek kimse yok ise neden verdiğim para ziyan olsun ? Ben siteme illaki birilerinin girmesini istemiyorum. Ben siteme benim sitem ile ilgisi olabilecek kişilerin girmesini istiyorum. Bunun için adwords kullanıyorum.

Ama siz illaki bir kişinin sitenize girmesini isterseniz "bedava" kelimesini seçersiniz adwords'de ona göre çok siteden ziyaretçiniz olur.

Ama adworsun amacı çok defa tekrarladığım gibi kitleye yönelik reklam.

Demişsiniz ki evcil hayvan sitesinde evcil hayvan reklamlarına kimse tıklamaz.
Olay da burada zaten. Tıklarsa çok yararlı olabilir , çünkü direk o konu ile ilgili bir müşteridir. Ve o reklama tıklayarak o siteden alışveriş yapabilir. Bunun aksini nasıl iddia edebilirsiniz ?

Şu görüşünüz gerçekten hatalı ;

Reklam veren az diye , webmaster normalde kazanması geren parayı ( ya da düşüncesindeki parayı ) bir şekilde reklam verenlerin zararına da olsa telafi etmek zorunda mı ? Değil. Madem reklam veren yok , şu an için yetinmeliyiz.

Bu iframe içinde hosting reklamları göstertmemizi haklı kılmaz.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SiteRehber.com' Alıntı:
Reklamcılık adına Facia ha :p

Reklamcilik ta 2 tür reklam vardir, 1.prestij reklamlari, 2. si ise kampanya reklamlari.. birde Atif hocamizin dediği gibi "işini sessizce yapan reklamlar" var.. :p

web deki hangi reklamin prestij, hangisinin kampanya, hangisinin de "işini sessizce yapan reklamlar" oldugunu da siz analiz edin... :rolleyes:

prestij adına yapılan reklamların sebeplerin nelere dayandığını biraz daha düşünürseniz yine benim haklı olduğumu göreceksiniz.

Webmaster hostbulu biliyor diye reklam yapmasın mı yani ?

Ayrıca Atıf hocanın görüşlerine de pek katılamıyorum açıkçası. Kendini çok fazla Doğan Medya Grubu'na kaptırarak tarzını değiştirdi.

Opet ve Poaş reklamları hakkındaki görüşlerini ve Poaş ın kime ait olduğunu araştırırsanız Atıf Hoca'nın da zamanla lafına pek güvenilir biri olmadığını görebilirsiniz. Ayrıca reklam danışmanlığı yaptığı bir çok firma vardır. Bunlar hakkında da görüşleri ilginçtir.

magazin habercisi gibi cümle kurmanız da güldürdü beni :)

Yani alakasız bir cümleyi alakasız bir yerde kullanmakla bunu güzel örnekliyorsunuz. Bunu şundan dolayı söylüyorum ki işini sessizce yapan reklamlar diye savunduğunuz şey bulk sitelerden gelen tıklamalar.

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SiteRehber.com' Alıntı:
Ayrıca, içeriğe uygun Reklam olayına değinelim,

muzikdinle.info da , "kesintisiz güç kaynağı" reklamları çıkıp duruyor du, sanırım şundan olsa gerek "internet ortamında kesintisiz müzik dinleyebilirsiniz" cümlesini görüyor google ve "kesintisiz" kelimesi ile ilgili reklamlar çıkartıyor..

şimdiii, hani sitemin icerigine uygun reklamlar cikacakti?? site icerigi ile alakasiz reklamlar cikiyor iste, ne yapmaliyim?? kesintisiz güç kaynaği reklamlarini yayinlamaya devam mi?? ya da iframe kullanarak hosting reklamlari.. hangisi daha uygun sizce??

bu konuda karar verecek olan taraf siz değilsiniz google ekibidir.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
ben genel bir durumdan bahsetmek istedim..
evcil hayvan reklamlarına kimse tıklamaz dedim evet çünkü evcil hayvan sitelerimde reklamlar gösteriyorum ve evcil hayvan sitelerinde reklamlar yayınlıyorum.. istatistikler bana bunu gösteriyor. siteyle aynı içerikteki reklam bana hiç bir fayda sağlamıyor. reklamlarıma evcil hayvan sitelerinden girilmiyor! ben buradan hareketle herkes için faydalı olabilecek birşeyler sundum..

tıklarsa yararlı olabilir demişsiniz benim demek istediğim de bu.. faydalı olmuyor çünkü tıklanmıyor.

farklı içerikteki sitelerden kitleye ulaşabilirsiniz!! sevgi sitesinde köpeklerle ilgili bir reklam çıkartırsanız farkı görebilirsiniz.. bunlar benim kişisel fikirlerimdir.
kendi alanımda kafa yordum vardığım sonuçlar bunlar.. elbette fikir ayrılıkları olacaktır..
google da birçok şeyi zaten muallakta bırakmış.. iframein yasak olup olmadığı gibi.. ya da teşvik etmek yasak demiş ama destek için tıklayın yazısına hiçbir cezai hükümlülük tegetirmemiştir..

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pigeon' Alıntı:
ben genel bir durumdan bahsetmek istedim..
evcil hayvan reklamlarına kimse tıklamaz dedim evet çünkü evcil hayvan sitelerimde reklamlar gösteriyorum ve evcil hayvan sitelerinde reklamlar yayınlıyorum.. istatistikler bana bunu gösteriyor. siteyle aynı içerikteki reklam bana hiç bir fayda sağlamıyor. reklamlarıma evcil hayvan sitelerinden girilmiyor! ben buradan hareketle herkes için faydalı olabilecek birşeyler sundum..

tıklarsa yararlı olabilir demişsiniz benim demek istediğim de bu.. faydalı olmuyor çünkü tıklanmıyor.

farklı içerikteki sitelerden kitleye ulaşabilirsiniz!! sevgi sitesinde köpeklerle ilgili bir reklam çıkartırsanız farkı görebilirsiniz.. bunlar benim kişisel fikirlerimdir.
kendi alanımda kafa yordum vardığım sonuçlar bunlar.. elbette fikir ayrılıkları olacaktır..
google da birçok şeyi zaten muallakta bırakmış.. iframein yasak olup olmadığı gibi.. ya da teşvik etmek yasak demiş ama destek için tıklayın yazısına hiçbir cezai hükümlülük tegetirmemiştir..

" fayda sağlamıyor " demişsiniz. Fayda sağlamak zorunda değil. Fayda sağlayabilir. Bu durum böyle diye iframe içinde başka reklamlar çıkartmak yanlış olur.

Yani yapılması gereken şey reklamlarınızı daha iyi konulandırmak , renklerini daha iyi ayarlayabilmek vs. o tarz şeyler. Ama iframe değil.

Google genel olarak ziyaretçilerin reklamlara tıklamak adına , webmaster tarafından özendirilmemeleri gerektiğini açıkça belirtmiştir. Yani illaki kelime kelime olarak söylediklerinizle tutmak zorunda değildir. Bunu anlayabilmek pek de zor değildir kuralları okursanız.

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aforizmalar' Alıntı:
....
Yani alakasız bir cümleyi alakasız bir yerde kullanmakla bunu güzel örnekliyorsunuz. Bunu şundan dolayı söylüyorum ki işini sessizce yapan reklamlar diye savunduğunuz şey bulk sitelerden gelen tıklamalar.

İşini sessizce yapan reklamlar derken, asla bulk sitelerdeki reklamlardan bahsetmemiştim. Farkli bişey vurgulamak istemiştim orda..

Neyse konu fazla dağilmadan...

Bu konuda (iframe konusunda) başka "net bilgisi" olan arkadaşlardan da bilgilerini paylaşmalarini isteyelim..

Teşekkürler...

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
biz bir türlü anlaşamadık.. ben iframei falan yapalım demedim .. dikkat ederseniz ufak bir sistem değişikliği herkes için daha iyi olur dedim..

google ın açıkça belirttiği reklamları teşvik etmenin yasak olduğudur evet .. ama üstteki örneğimi alın ve o sebepten atılan bir site söyleyin bana! ama demeyin ki herkesi nasıl takip etsin! herkesi takip ediyor ve insiyatifini olumlu kullanıyor çoğu durumda. düşünsenize şartlarına harfi harfine uymayan siteleri banladığını. Türkiye' de ve dünyada reklam gösterecek site kalmaz !! dediğim gibi abartan siteleri dönem dönem emsal olsun diye banlar..

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
SiteRehber.com' Alıntı:
İşini sessizce yapan reklamlar derken, asla bulk sitelerdeki reklamlardan bahsetmemiştim. Farkli bişey vurgulamak istemiştim orda..

Neyse konu fazla dağilmadan...

Bu konuda (iframe konusunda) başka "net bilgisi" olan arkadaşlardan da bilgilerini paylaşmalarini isteyelim..

Teşekkürler...

verdiğim eksik ve yetersiz "net olmayan bilgi"lerden dolayı özür dilerim.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
SiteRehber.com' Alıntı:

Teşekkürler...

elbette kesin hükümler var ise herkes paylaşsın burada ve bir sonuca varılsın. bu iframe olayı bile her hafta soruluyor burada.. ancak kesin bir şey denilemiyor. elin gavuru ayda 2 bin dolar kazanıyorsa, onun kazandığı gibi benim insanımda kazansın..

ben kazanayım demiyorum yanlış anlaşılmasın ben kazandığımın fazlasını reklama yatırıyorum yine!

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
aforizmalar sen üstüne alınmışsın. ben hiç öyle düşünmemiştim yazından sonra beni de düşündürdün öyle!!
ben de özür dileyeyim o zaman.. :)

hakkaten bizden başka ilgilenen olmamış. boş yazıyormuşuz demekki!
aşağıdaki durum herkesin istediği bir durum olmalı diye düşünmüştüm. o da değilmiş ki kimseden ses çıkmadı..

çözüm google ın yeni sistemiyle gelir bence.. genel olarak site içeriğine uygun reklamlar olabilir. 4 lü reklam gösteriliyorsa son reklam tamamen farklı bir alanla ilgili olabilir.. olmalıdır da.. 4/3 site içeriği diğeri - diğerleri dönerek en farklı konu..
bu her 3 kesim için de en faydalı sonucu doğurabilir..

SiteRehber.com

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aforizmalar' Alıntı:
verdiğim eksik ve yetersiz "net olmayan bilgi"lerden dolayı özür dilerim.

????

Teşekkür ettik.. ve diger arkadaşlardan da bilgi istedik.. Bu kadar basit ve normal bir cümle neden yanlış anlaşiliyor ki??

....
pigeon, teşekkürümün bir kısmı da sanaydı :)

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
pigeon' Alıntı:
biz bir türlü anlaşamadık.. ben iframei falan yapalım demedim .. dikkat ederseniz ufak bir sistem değişikliği herkes için daha iyi olur dedim..

google ın açıkça belirttiği reklamları teşvik etmenin yasak olduğudur evet .. ama üstteki örneğimi alın ve o sebepten atılan bir site söyleyin bana! ama demeyin ki herkesi nasıl takip etsin! herkesi takip ediyor ve insiyatifini olumlu kullanıyor çoğu durumda. düşünsenize şartlarına harfi harfine uymayan siteleri banladığını. Türkiye' de ve dünyada reklam gösterecek site kalmaz !! dediğim gibi abartan siteleri dönem dönem emsal olsun diye banlar..

Google reklam stratejisine uygun olarak sistemden atış sebebini tüm detayları ile açıklamıyor atılan sitelere. Genel olarak " Geçersiz Tıklamalar " bulunduğu için atıldınız diye bir mail geliyor. Yani reklamlara tıklayın yazısından dolayı atıldınız diye bir mail gelmiyor.

Burda sizin sorununuz sitenizin konusu ile ilgili internet kullanıcısının az olması ve daha kötüsü reklam verenin de bu doğrultuda az olması. Sektörün de fazla gelişmiş olmaması da olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5