İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İlerisi İçin Sıkıntı Olurmu ? Hukuk Konusunda Bilgili Arkadaşlar ?

TİTSECURİTY

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Sa arkadaşlar yazın mahallede birileri bir aracın tekerini kesmişler ve o saatte ordan geçmekte olduğumuzdan dolayı polis bizi gözaltına aldı ve araç sahibi bizden şikayetçi oldu.İlk ifadeleri verdikden sonra bizleri serbest bıraktılar ancak 1-2 tanıdığımın bana mahkeme sonucu ne olursa olsun memur olamıycağımı vs sölediler.Olayda suçumuzun olmadığı kabul edilirse ilersi için herhangi bir sıkıntı yaşanırmı ? Kendimizi kanıtlayamayıp mala zarar davasından suçlu bulunursak para cezası verildiğini öğrendik.Para cezası almamız durumunda ilerisi için yine memuriyet şansımız nedir ? Bilgili arkadailaron cevaplaması dileğiyle...

Nightmare17

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Bu konuda bilgim yok ancak madde 657den bahsedersek

- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suç
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma

Bir de 6 aydan uzun süreli hapis

bunlar (varsa) memuriyeti düşürür ve kişi memur olamaz.

Eğer dava düşerse kişinin memur olabilmesi için bir engel bulunmaz.

Ben bu kadar biliyorum madde 657 nin içeriği internetten bulunmuştur eksik olabilir.

hrunymaz

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
- Zimmet,
- İhtilas,
- İrtikap,
- Rüşvet,
- Hırsızlık,
- Dolandırıcılık,
- Sahtecilik,
- İnancı kötüye kullanma,
- Dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suç
- İstimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık,
- Resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma,
- Devlet sırlarını açığa vurma

Çok güldüm:p Konu dışı olacak ama yukarıda sayılanlar neredeyse devlet memuru olmak için gerekli şartlarmış gibi geldi bana, haha.

webkare

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
Çok güldüm Konu dışı olacak ama yukarıda sayılanlar neredeyse devlet memuru olmak için gerekli şartlarmış gibi geldi bana, haha.
İşte bu güzeldi :)

Sabıkanız varsa sabıkalı kontenjanından yerleşiyorsunuz :) Bu kontenjan öyle çok değil ama yinede yerleşen tanıdıklarım var. Sabıkan olduğunu kanıtladığında puanında o kontenjana yetiyorsa ( ki normallerin baya altında bi puan ) memur olabiliyosun.

cagri169

0
İyinet Üyesi
Reaction score
19
Yanlış zaman ve yanlış yer... Bende sabıkan varsa olamazsın diye biliyorum.(Tabi kulaktan dolma bilgiler.)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Mahkeme sonucu ne olursa olsun diye bir şey olabilir mi? Biri iftara atarsa ne olacak? Yalandan yere mahkemeye çıkıp serbest kalacaksın ama buda siciline mi işleyecek yani?

Öyle bir şey yok hocam içini ferah tut. Ceza almadıgın müddetçe sorun olmaz.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Darkart doğru söylemiş. Kanıtlayamaz hiç bi türlü. Sizi tuttuysa zaten görmemiş demektir. Üzerinizde patlatacak alette bulunmayacağına göre, e lastiklere zarar verip ya da patlatıp oturup polisi de beklemeyeceğinize göre.

Karar verildi: Memur olabilirsin.

netster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
24
Mahkeme seni suçlu bulsa dahi idari para cezası alırsın en kötü ihtimal. Bu da senin memuriyet haklarını engellemez sonuçta büyük ihtimal ile siciline işlemez.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Para cezalarıda adli sicile işleniyor ve silinmiyor. Ama detaylarını bilmiyorum.

xgitarx

0
İyinet Üyesi
Reaction score
23
ceza alırsanız ve kamu haklarından men edilirseniz memur olmanıza engel bir durum oluşur, ama olayda gördüğüm kadarıyla ilgili şahsın size iftira atma durumu söz konusu, bir hukukçuya danışma imkanınız varsa sizde o şahısı iftira atması nedeniyle mahkemeye verebilirsiniz.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5