İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

ilginç karakter sorunu

soundofvtec

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ilginç bir karakter sorunu

veritabanı komple latin5_turkish_ci
phpmyadminden bakınca bütün karakterler normal
ama siteye bakınca karakterler bozuk çıkıyor

blogu kurarken http://wordpress-tr.com/dosyalar/paketler/son-surum.zip adresindeki paketi direk kurdum, tr_TR.mo | locale.php dosyalarını ayrı olarak yüklemedim, ayrı bişi yapmam gerekiyor mu
charset e baktım UTF-8 gösteriyor

wordpresste charset Türkçe için ne olmalı ki
iso yapmaya gerek var mı(hoş charset değişicek yeri de bulamadım, header.php den değişebiliriz tabi)

ama charseti elle değiştim sorun gene çözülmedi

yani veritabanı normal, wp yannış basıo ekrana
hatta bazı karakterler japonca gibi çıkıyor

ne yapmak lazım acaba?

hdturkiye

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kullandığın template deki tüm dosyaları dreamweaver ile açıp page properties kısmından kodlama dilini UTF-8'e çevirip denermisin.

annudora

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
<META http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

yani UTF 8 yerine iso-8859-9 u dene düzelir sanırım. düzelmzse baska yerde bi KARAKTER KODU daha olmalı onu duzelt.

nukeci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu şekilde uğraşmaya hiç gerek yok, aynı problemi biz phpnuke'de şu şekilde çözüyoruz:

mainfile.php dosyasını açıyor ve şu satırı buluyoruz:

Kod:
@require_once(INCLUDE_PATH."includes/sql_layer.php");

Bu satırdan sonra şu kodu hemen aşağısına ekliyoruz:

Kod:
mysql_query("SET NAMES 'latin5'");

Bu örneği işin mantığını anlatabilmek için yazdım, kısaca mantık mysql den sorgulama yapılırken charseti kendimiz belirliyoruz..

Wordpress 'i bilmediğim için bu kodu nereye yazacağını bilmiyorum, umarım mantığını çözer ve doğru yeri bulursun..

Sonuç olarak senin problemin browserin karakterleri düzgün gösterememesi değil, veritabanı bağlantı özelliklerinde yanlış karakter seçiminde..

Kolay gelsin...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5