İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

include mantıgı

Unutmam

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
php zerre kadar anlamam ama html olarak yapıp php olarak kaydediyorum sayfaları include olayını keşfettim daha yeni :)
fakat bir kaç şey takıldı kafama mesela html de frame ile yapıyoruz include'yi
ama frame yaptıgımız zaman sayfanın boyutunu filan kendimiz yazıyoruz o yüzden o boyutlarda açılıyor sayfa
include 'de ise o sayfada neler varsa açıyor
bu include olayının tam mantıgı nedir acaba?

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
include mantığı sık sık kullandığımız kod bloklarını include ile kod'a ilave eder. İnclude edilen kod sanki o safyadaymış gibi olur.

örnek;

include dosya;
deneme.php
<?php
kodlar
?>

ana dosya.php
<?php
kodlar
include("deneme.php");
kodlar
?>

>

THR

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
belki tablo içine include edersen bunu yapabilirsin

[KaDeSign]

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
@Unutamam belki konu dısı ama bişi sölemek istiyorum. bende senin gibi php den zerre kadar anlamam... include olayını bende yeni keşfettim ve harika bişi... önceden o kadar html sayfasını tek tek hazırlıyordum... ve sonun da bişi eklemem gerektiğinde hepsini baştan editliyordum. ama şimdi anında değişiklik yapıyorum... harka bi olay :D

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
mantık şu

ust.php
PHP:
<? echo "üst bölüm"; ?>

alt.php
PHP:
<? echo "alt bölüm"; ?>

şöyle mesela galeri.php dosyasına eklersin
PHP:
<? include ("ust.php"); ?>

galerimiz 
asdfasd 
sad fsdaf 

<? include("alt.php"); ?>

ben ilk include komutunu asp de görmüştüm benim de çok hoşuma gitmişti. ama şuan php dilini kullanmak daha hoşuma gidiyor

Varista

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Benim gibiler varmış.Bende php'den anlamam ama include öğrendim oradan buradan baka baka çok süper bişeymiş :D Önceden html ile tek tek öldürüyordu şimdi tek yerden süper valla.Neyse daha yazmıyım bilenler diycek iyiki include öğrenmiş anlatıp duruyo :D
Açıklama yapan arkadaşlar teşekkürler. :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Bu en basit bazi bolgeleri statik olan, dinamik sayfa yaratma hadisesi. Arti olarak yeni baslayanlar icin en bastan uygulandiginda ileride ise yarayacak bir yontem de sudur ki; sayfalarda PHP kullanirken html ve php sayfalarini ayirmak. Yani kod ve goruntu bir arada bulunmamali. Ornek verirsek su sekilde kullanimlar bence profesyonel degil.

PHP:
<?PHP
echo "
<html>
<font face=\"Verdana\"> $degisken </font>
</html>";
?>

Yerine template mantigiyla
html sayfasini

<html>
<font face="verdana"> {degisken} </font>
</html>

Seklinde kaydedip, PHP dosyamizda.

str_replace('{degisken}',$degisken,$htmlkaynagi);

Yaparsak olacaktir.

Bunun faydasi ise, gelecekte dizayn degistirmek istediginizde, PHP dosyaniza dokunmayacak sadece html'yi yeniden dizayn edecek ve yeni dizayninizda {degisken} textini istediginiz yeni noktaya tasiyacaksiniz.

Dizayna oturturken HTML icine gomuldugunde gelecekte dizayn degistirmekte zorlanan arkadaslar icin bu kodlama standardi yararli olacaktir.

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
angelo,caesar,cepx.net bana php'de çok yardımcı oluyorlar.tyranid sağolsun forumdaki sorularıma cevap veriyor. çok sağolun

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5