İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Interbase Uygulaması

A

Anonymous

Misafir
şimdiden herkese teşekkür.
öncelikle yeni yeni bu işle uğraşıyorum.
kısaca sorunu anlatayım.

Ana Forma 1 adet IBDatabase koydum. ve alt formlarla bu Database'e çeşitli 'IBTable' lar bağladım. (Müşteriler, Müşteri Hareketleri gibi.)

Yeni bir müşteri kaydı oluşturuyorum ve bu müşteri ye bir hareket girdisi yapmak için farklı bir formda DBLookupComboBox aracılığıyla Müşteri ismi seçiyorum. Ancak yeni girdiğim kayıtlar programı kapatıp tekrar çalıştırıncaya kadar listede görünmüyor. Veya;

Müşteri ye hareket kaydı yapıyorum. o müşterinin hareketleri listelenirken yeni kayıdı göremiyorum. Programı kapatıp yeniden çalıştırdığımda görebiliyorum.

Sorun ne? herkese teşekkür.

A

Anonymous

Misafir
Kayıt ederken bunlari hizli calissin diye alet bufferda tutuyo sonradan database'e isliyor. Bunu kaldirip direk database'e yaz yapabiliyordun ama nerdendi hatırlamıyorum.

En güzeli sen kayıtları yaptıktan sonra bunu herseferinde POST et!!! IB'de de ayni komut olsa gerek.

A

Anonymous

Misafir
Her kayıt işleminde Şu kodu çalıştırırsan sanırım problem düzelir.

IBDatabase1.Commit;

Bence normal tabel ar kullansan böyle bi problem olmaz. çünkü ben bu şekilde kullanıyorum ve bi sorun çıkmıyor. Database i de Normal DataAcces sayfasındaki database i kullanıyorum.

A

Anonymous

Misafir
merhaba arkadaşım.ben yasin.bilgisayar programcısıyım ve delphi uğraşıyorum.umarım sana yardımcı olabilirim.konuya gelince:

kullanmış olduğun formların onopen,onshow olaylarına kullanmış olduğun table'ların örneğin(Table1.open) kodunu yazmalısın.
aynı şekilde onclose,onhide olaylarına da örneğin(table1.post ve table1.close) kodlarını yazmalısın.
sanırım işe yarıyacak.kolay gelsin...

A

Anonymous

Misafir
table1 i post (kayit) isleminden hemen sonra kapatip tekrar acarsan halldersin
Yani:

Table1.Close;
Table1.Open;
veya
Table1.Active := False;
Table1.Active := True;

A

Anonymous

Misafir
Arkadaşım interbase içinde kullandığın IBxxxxx componentlerinde yapılması gereken ayarları kontrol etmeni tavsiye ederim. Table refresh olmuyor. Açıp kapatmak program açısından doğru sonuç üretebilir fakat her seferinde kapanan ve açılan dosyada default kayıt first olur. Üzerinde bulunduğun kayda yeniden konumlanman gerekir. Dolayısıyle işlemlerde yasvaşlamada söz konusu olacaktır. Kayıtlara yeniden konumlanmayı göz önüne alarak işlem yürütmek istiyorsan bunun yerine IBTable1.Refresh uygula..aşağıdaki gibi :

Var
Yer:TBookMark;

Begin
if IBTable1.State in [dsEdit,dsinsert] Then IBTable1.Post;
Yer:=IBTable1.GetBookMark;
IBTable1.Refresh;
IBTable1.GotoBookMark(Yer);
Yer.Free;
End;

Bu şekilde işlem hızlı olur. Kayıt otomatik olarak dosyaya dahil olur. Diğer kullanıcılara bu değişiklik gider..

Kolay gelsin...www.quickpink.com

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5