İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet Erişim Şekliniz Nedir?

T

tayfunnb

Misafir
İnternet Erişim Şekliniz Nedir?

Dial-Up

ADSL

Kablonet

Leased Line

bu teknik kelimlerin açılımları nasıl, yani anlamları

teşekkür ederim.

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Dial-Up

Modem ve telefon hattı kullanarak internete bağlanma yöntemidir. Bağlantı hızı oldukça düşük (teoride 56k/sn ancak pratikte maksimum 48k/sn) ve ücretlendirme bakımından oldukça pahalıdır. Saatlik kullanım ücreti üzerinden kontor periyot ölçümü ile ücretlendirilir ve 1 saatlik kullanım ücreti 1.200.000-TL' dir ancak kontor periyot ücretlendirmesi gece tarifesinde indirilerek 1 saatlik kullanım 700.000-TL' ye kadar inebilir. Ayrıca internet bağlantısı gerçekleştirilmesi için ayrıca ISS (Internet Servis Sağlayıcı) şirketlerden alınan ve ücretleri değişen çeşitli paketler kullanılır. Internete bağlı olunduğu süre boyunca, bağlantı için kullanılan hat aramalara cevap veremez ve internet bağlantısı boyunca sesli görüşme gerçekleştirilemez.
Kurulum ücreti yoktur.

ADSL

ADSL modem ve telefon hattı kullanarak internete bağlanma yöntemidir. Bağlantı hızı kullanıcı talebine göre değişir. Normal telefon hattı şebekelerine bakır tesisat ile altyapı düzenlenmesi ile gerçekleşir ve altyapının sağlam olduğu bölgelerde kusursuz, hızlı ve ucuz internet anlamına gelmektedir. Ücretlendirmesi aylık/sabit ücret olarak yapılmaktadır. Minimum 128K maksimum 2048 K bağlantı seçenekleri vardır. Fiyat/Performans oranı oldukça yüksektir. Örneğin; 128 K sınırsız internet bağlantısı için aylık 48.000.000-TL' lık bir fatura ödenir. Kullanılan telefon hattına paralel bağlantı ile başka bir telefon bağlanıp internet bağlantısı sırasında sesli telefon görüşmeleri alınabilir, aramalara cevap verilebilir.
Kurulum ücreti 1 defaya mahsus olmak üzere seçilen bağlantı tipinin 2 katıdır.

Kablonet

Mevcut sistemde kurulu ve altyapısı hazırlanmış KabloTV şebekeleri üzerinden internete bağlanma yöntemidir. Özel modem ve Kablonet şirketi tarafından sağlanmış bir hat gereklidir. Altyapısı ve bant genişliği yüksek olduğundan dolayı hızlı bir bağlantı gerçekleşir. Telefon hattına ihtiyaç yoktur. Fiyat/Performans oranı pek iyi değildir. Örneğin; 64K internet bağlantısı için aylık 43.000.000-TL'lik bir fatura ödenir. Minimum 64 K maksimum 512 K bağlantı seçeneği vardır.
Kurulum ücreti yoktur.

Leased Line

Genelde kurumların tercih ettiği bir bağlantı yöntemidir. Kullanım amacı çok çeşitlidir; aynı yada farklı kurumlara ait santrallerin birleştirilmesi, anlık borsa bilgileri (0.01 sn gecikmeli) yada geniş bant bağlantıya gereksinim duyan şirketlerin (8-15 MB/sn data hattı) bu ihtiyaçlarına cevap vermesi bunlardan sadece birkaçı. Fiyat/Performans oranı ise yine kuruma ve bağlantı tipine bağlı olarak değişmekle beraber Turk Telekom' dan yada farklı diğer ISS' lerden temin edilebilir. Fiyatı değişkendir.
Kurulum ücreti satış yapan firmanın fiyat politikasına göre değişmektedir.

Ben internet bağlantısı için 2048 K ADSL kullanıyorum.

M

malatyasporlu

Misafir
.:.

ben hala dial-up :(

2048 için tekmisin yoksa başka bilgisayarlarla paylaşımın var mı *

eğer yoksa tek başına 2048 kullanıyosan elinin altında tam manasıyla bir füze var :)

ShadowSong

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Önceden daha farklıydı ama şimdi 279 milyona düştü. Aranızda 2 MB alacak varsa önerim; tek makine için harika. Upload yada download çok iyi, 150-180 arası upload var, hatta biraz özel ayarla MB değerlerinde upload yapabiliyorsunuz. Ama birden fazla makine için alacaksanız, ı ıh. Almayın...

Aforizmalar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
256 ADSL kullanıyorum. fakat 128'e düşürmemem için hiç bir sebep yok. 24 saat download yapacak halim yok. yani ilk bi kaç gün insan gaza gelip herşeyi indirmeye başlıyor ama ne işime yarayacak bu indirdiklerim diye düşününce anladım ki yanlış yapmışım. güçlü bi makine tercihimdir.

T

Tango

Misafir
benim kulandigimda Tdsl hizi Download 2048 Kbye/s Upload 192 Kbyte/s Ayda sinirsiz süre ve MB down/upload
ve cok memnunum.

muratozcirpici

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
128 k adsl kullanıyorum.. ama memnun deilim çok yawaş kalıyor downloadlar... önce bi makinayı değiştirmem gerekiyor daha sonra da bağlantıyı...

Haymac

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
256k bağlantıyı tek basıma kullanıyorum, iyidir fena değil....

Majestic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kablo 128 kullanmaktayım.. idare ediyoruz pek bir şikayetçi değilim açıkcası.. :)

P

Privet1958

Misafir
Bnde 256mb kablo kullaniyorum.900/kb/sn download hizi var .Cok hizli ve cok memnunum.Ama yurt disindan yaziyorum.
Selamlar

S

Senbul

Misafir
Bende 128 adsl vardı ama sımdı bu otomatıkman 256 oldu downloadlar cok farketti 25 ila 30 arasında down yapıyor tek makına memnunum .....

R

REdBuLL

Misafir
adsl 256k
sınırlı aylık şuana kadar 3gb oLMadı hiç
hep geçtim kotayı.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5