İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Internet Explorer ve Firefox Farkı?

darkman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni bir site yapıyorum tasarımı yaparken genelde reklam bannerlerini de eklerim bu sefer derekt google kodlarını ekledim (sayfada 2 reklam var) localde siteyi çalıştırdığımda Internet Explorer da reklam çıkmazken Firefoxta çıkıyor Explorer da sadece birinde çıkıyor diğerinde yok bu tür bir farklılığı göreniniz oldumu? bana baya garip bir olay gibi geldi

Z

Zion

Misafir
ie ile ff arasında sık sık yaşanıyor bu. FF web standartlarına ie'den daha fazla riayet ediyor ama ie daha fazla kullanıldığı için sayfaları ie'ye göre tasarlamakta fayda var.

darkman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben her ikisinde de sorunsuz çalışacak şekilde sayflar yapmaya gayret ediyorum da bu durumu hala çömüş değilim

W

Wasgo

Misafir
Onun aslinda FF'nin forumlarinda beliten tam bir ayar modülü vardi tabi tasarimci olmadiğim için bilemeyecem ancak bir kaç çalişan arkadaşimiz'da görmüştüm sorarim kendilerine bakalim nasilmiş o olay.

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
internet explorer in aptal problemleri bunlar ... bir gün herkes firefox kullanacak sabirsizlikla bekliyorum...

İnternet Explorer sitenizdeki kodları inceliyor eger javascript veya herhangi bir html kodunda yanlışlık görürse o bölümü çıkarmıyor çıkarsada şekilsiz şemalsiz çıkarıyor.

Firefox ise hatayı gördüğü anda yapmak istediğinizin ne olduğunu anlayıp onu doğru bir şekilde yansıtıyor.

Yani;
Seni seviyorum firefox.
Allah belanı versin ie. :)

W

Wasgo

Misafir
Şole bakmak gereki IE olmasa Firefox'da olmazdi :D Netscape Navigator vardi gerçi o farkli birşey :D

zbahadir

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tasarım yaparken bir yerde hata yaparsanız FF bunu size hata olarak döndürebiliyor ama IE tam olarak döndüremiyor. JavaScript kodlarında hata yaparsanız FF'de JavaScript konsolu hatayı yakalamıza olanak verirken bu IE'de neredeyse imkansız gibi bir şey.

Her iki tarayıcının arasındaki farkı tasarımcılar daha kolay görebiliyorken kullanıcılar daha az hata döndüren tarayıcıları tercih ediyorlar.

Ben FF'nin günün birinde en iyi tarayıcı olacağını iddia etmiyorum çünkü şu anda bile en iyi tarayıcı. Bunun en iyi örneklerinden biri FF modülerdir, istemediğiniz bir tarafını çıkarır istediğiniz bir modülü eklersiniz. Ama IE'ye bulaşan bir kodu bile çıkarmanız neredeyse mümkün değildir.

Varista

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Firefox hiç sevmem.Çünkü sitelerde sorun yapıor.Hatta kendi sitemde firefox girdiğimde toplistte hata çıkardı.
İe+Opera düzgünken firefox sorun yapıyor.Oldum olası firefox sevmiyorum hep ata çıkarıyor diye.
Varmı opera gibi.
I Love Opera :D

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla bilmiyorum ama İnternet Explorer ile kendini aşabilirsin ama Firefox sana kurallar koyuyor. Herkes uymak zorunda değil ki W3 Standartlarına. Ben belki bir kod bulacağım ama kurallara uymuyor diye vazgeçeceğim. Var mı böyle mantık.

Kimse kendini kandırmasın sayın arkadaşlar. Webmaster iseniz, sitenizi kendiniz dahi tasarlasanız Firefox'ta sorun çok. Mutlaka birine rastlarsını.

Bu zamana kadar 24 saat içinde bile açık yakalanan bir tarayıcı firefox. Nerdeyse her hafta yeni sürüm yayınlanıyor ama bir türlü webmasterlara destek olsun diye adım atmıyorlar. Atsalar ...

Saygılarımla;
Oğuzhan FELEK

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Valla bilmiyorum ama İnternet Explorer ile kendini aşabilirsin ama Firefox sana kurallar koyuyor. Herkes uymak zorunda değil ki W3 Standartlarına. Ben belki bir kod bulacağım ama kurallara uymuyor diye vazgeçeceğim. Var mı böyle mantık.

Kimse kendini kandırmasın sayın arkadaşlar. Webmaster iseniz, sitenizi kendiniz dahi tasarlasanız Firefox'ta sorun çok. Mutlaka birine rastlarsını.

Bu zamana kadar 24 saat içinde bile açık yakalanan bir tarayıcı firefox. Nerdeyse her hafta yeni sürüm yayınlanıyor ama bir türlü webmasterlara destek olsun diye adım atmıyorlar. Atsalar ...

Saygılarımla;
Oğuzhan FELEK

Firefox W3 standartlarina uyarak yeteri kadar yol gösteriyor. Firefox, Opera ve bunun gibi Browserlar genelde ayni altyapisini kullanarak W3 standartlarina uyuyor.
Ha dersiniz ki benim ziyaretci kitlem Firefox kullanmiyor o zaman sitenize istedigini javascripti, appleti koyun zaten gerisi sizi ilgilendirmiyor.

Bir gün yabanci site yapip firefox ziyaretcisinin cok oldugunu görünce ve reklamlarim tiklanmiyor firefox da gözükmüyorlar cünkü W3 standartlarina uygun site yapmadim diye yakindiginizda bir daha bu konuda fikir alisverisinde bulunabiliriz.

Firefox bulunan bir acigi 24 saat icinde kapatarak sizi güvenli hale getiriyor, peki ie de sürekli cikan aciklari kendisi size duyurmadigi gibi yamalarini ancak ayda bir ya da bazen aylarca cikarmayarak sizi tehlikeye attigini hic düsündünüz mü ?

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sen 24 saatte bir açığın kapatılmasından memnun olabilirsin ama mantıklı düşünen kimse memnun kalmaz. Sana mantıksız demiyorum ama iyi düşün bence.

Çünkü bir tarayıcı yaptığı hatayı denemeden ve test etmeden nasıl olurda ' ha burası yanlışmış bak adamlar açığı bulmuş, kullanıcılar zor durumda kalmış' hemen o zaman yeni sürümde bunu değiştirin. Yarın yenisi çıkar sonrada ' ha bunda giderdik ama bak başka çıktı' derler.

Yani sayın arkadaşım, samimi konuşuyorum inşallah kırılmazsın ama BUNLAR SADECE GEÇİCİ BİR MODA VEYA MERAK. Benim sitemi kimse Firefox gibi kuralcı tarayıcılardan falan girmiyorlar.

İnsanlar internette özgür olmak isterler ama kanunlar el vermez. Tamam kanunlara saygılıyız ve duyarlıyız, yapmayız. Ama özgürlüğü kanunlar engellemeseler bile kendini standartlara adamış dakkika başı yeni açıkları bulunan bir tarayıcı engelliyor.

Sence bu doğru mu? Hem hiç göze gelen IE açığı falan görmedim. Çokta yok sanırsam. Ama Firefox gibi de 7.0 - 7.01 - 701 - 7.0.1 - Sevgilim seni seviyorum der gibi de sürümler çok saçma.

İnsan hatasını nasıl olurda 24 saat içinde anlar. Bunları hiç mi denemiyorlar. hekerlar falanda uğraşmıyor yani. Kendileri buluyorlar.

Bana şimdi cevap vermek istiyorsanız verin?

Eglence-Siteleri

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
www.secunia.com'a girin faydali bilgiler bulacaksiniz.
Hangi programin ne kadar acigi var ne kadari patch edilmesini bekliyor. Sadece ie veya Microsoft degil, mozilla, macromedia gibi 4000 üzerinde Software hatalarini burda bulabilirsiniz.

Bunlari sadece firefox gelistiricileri degil dünyadaki bir cok yazilimci, test kullanici ve normal kullanicilar bildiriyor.

Firefox bir opensource ve bir cok insan tarafindan gelistiriliyor. NE güzel ki bir acik ciktiginda (ne yazik ki cikabiliyor) kisa sürede patch ediliyor. Peki Microsoft'un reaksiyon süresi ?

Yukardaki siteden ücretsiz bir yazilim indirebilirsiniz, böylece sahip oldugunuz bir cok programin güvenirligi ne derecede, updateleri var mi gibi bilgilere ulasabilirsiniz.

Bu tartismanin sonu yoktur olmayacak, firefox seven firefox'u savunur ie seven ie'yi.

Ama kullandiginiz programlarin acigini microsoftun gelip de benim acigim var demesini beklemeyin. Yazilimcilari zamani oldugu zaman zaten auto update ile size bilgi veriyor ve benim XP nerdeyse sik sik bir update bildiriyor ie olsun baska aciklar olsun

Unyesil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
LÜTFEN OKUYUNUZ:

İnanki Microsoft'un benim savunmama ihtiyacı yok. Çünkü bu teknolojinin anası da babası da Microsoft. Bakmışın ki yarın Firefox'u almış. Yani...

Para bol adamlarda. İstediklerini yaparlar. Sen eğer beğenmiyorsan tabiki alternatif arayacaksın. Doğal birşey sana birşey demiyorum ki. Üstüne alınıyorsun gibi geliyor. Ve inanki Firefox'u savunma modundasın gibi geliyor bana.

Ben açık sözlüyümdür. Günlük yaklaşık 200 site gezerim. Arasıra 1000 kadar da çıkar. Nedeni işimin gereği olduğunu söylememe gerek yok.

Şimdi bu web tarayıcıları konusunda pekte bilgim yok. Bu zamana kadar inceleyebildiğim 50'ye yakın tarayıcı var. Aralarında sevdiğim ve beğendiğim tarayıcılar oldu.

Bazıları çok farklı. Firefox artık farklılık olarak gözüme sürme gibi çekilmiyor. En güzel şey en iyisini bulmak ve onu kullanmaktır. Senin işine yarayacak, diğer yorumlarına bakılırsa;

ŞİFRE KAYDETME
SIK KULLANDIKLARINI KAYDETME
ŞİFREYİ GİRMEDEN OTOMATİK HESAP AÇILMASI gibi birşey sanırsam.

Bu çözüme uygun bir tarayıcı var. Hem Türkçe hemde Download.com'da baya bir indirilmiş ve sevilen bir IE tabanlı tarayıcı. Adı AVANT. Eğer Google'da bulur ve indirirsen anlarsın.

Hem yanında taşınabilir bellekle dosya taşımak zorunda kalmazsın. Online olarak hesabın olacak ve oradan güvenli birşekilde hemen, istediğin bilgisayarda ulaşabilirsin.

Şimdi gelelim diğer konuya. Dediğim gibi IE'yi veya Microsoft'u savunmama gerek yok. Güvenlik açığı olması sanırsam Vista'da pekte sorun yaratmıyor. XP'de pek denemedim. IE 6'yı kullandıysan sorun olabilir ama anti virüs programı olduğu sürece birşey olmaz. Korkma.

IE + Kaspersky = Güvenli Söf. Yani güvenlik açığı sorunu yaşamazsın. Zaten önemli olan açık değil onu yaşamaktır.

BU TARTIŞMA SONA ERDİ :)

hargun

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tasarımını yaptığım web sayfaları, firefox, opera, safari tarayıcılarında düzgün gözükmesine rağmen, ie6 ve ie7'de çok kötü gözüküyor ve hatta bazı resimler bile gözükmüyor. şimdi ben millet en çok ie kullanıyor diye kalkıp tarayıcıya göre tasarım mı yapacağım, böyle saçma bir şey olamaz.

baldor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Tasarımını yaptığım web sayfaları, firefox, opera, safari tarayıcılarında düzgün gözükmesine rağmen, ie6 ve ie7'de çok kötü gözüküyor ve hatta bazı resimler bile gözükmüyor. şimdi ben millet en çok ie kullanıyor diye kalkıp tarayıcıya göre tasarım mı yapacağım, böyle saçma bir şey olamaz.

günlük 10k ziyaretçisi olan siteme girenlerin kullandıkları tarayıcı tipleri istatistiği aşağıdaki şekilde;

IE 6 - 85.91%
IE 7 - 9.81%
Firefox 2 - 2.34%
Firefox 1.5 - 0.61%
IE 5 - 0.50%
Opera 9 - 0.29%

liste devam ediyor. eğer sitene giren her 100 kişiden sadece 3-4 tanesi siteyi düzgün görsün diyorsan her tarayıcıya uygun tasarım yapma. ama 99.7 tanesi düzgün görsün diyorsan o zaman mecburen yapmak zorundasın.

hem IE ve hem Firefox da düzgün görünen tek tasarımlar yapılabiliyor. kesinlikle sende yapabilirsin ve yapmalısın. en basit örnek bu forum.

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
IE8 versiyonunda W3 standartlarina uyacagini acikladi, bu demektir ki firefox, opera, IE ayni gösterecek. Su an firefox'ta nasil görüyorsaniz IE8 de de ayni görünme ihtimali cok yüksek eger ie8 hala eski kodlari desteklemezse.

Sececeginiz ülkeye göre kodlamanizi yapin derim cünkü avrupada bazi ülkelerde firefox %40 lara varmis durumda (Finlandiya) diger Avrupa ülkelerinde de %30 dan asagi degil. Hitinize göre tasarim ama en güzeli herkese ortak tasarim o da W3 standartlarina bagli kalaraktan olur bence.

Zaten Firefox gelisiyor ve yayiliyor bunu kimse göz ardi edemez. IE8 ve sonraki versiyonlar da W3'e uyacaksa tartisilacak cok bir konu kalmadi bence.

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
HTML:
<!--[if gte IE 5.5000]>
javascript veya css ekleyebilirsiniz
<![endif]-->

ie 5 için falan include kodları var. bunları bulup kullanırsanız sorunları çözebilirsiniz.... çok uğraştırıyor.

firefox gibisi yok. tek sorunu biraz fazla yükleniyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5