İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet Kafe Kurulumu

C

Cin_neT

Misafir
Selam hemen konuya geçmek istiyorum sanırım buradan cevap bulabilirim...
Ben bir internet cafe kuracağım.20 bilgisayarın bulunduğu ağ kurmayı falan biliyorum fakat kablonet ile internete bağlanacağından o kablo modemi nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.Birde belki bileniniz vardır.Cafedeki her makine için ayrı Windows lisansı almama gerek yok deilmiyani onlar belirli sayıda makine için izin veriyorlar değilşmi?
Teşekkürler :roll:

Y

Yakup

Misafir
Cin_neT' Alıntı:
Selam hemen konuya geçmek istiyorum sanırım buradan cevap bulabilirim...
Ben bir internet cafe kuracağım.20 bilgisayarın bulunduğu ağ kurmayı falan biliyorum fakat kablonet ile internete bağlanacağından o kablo modemi nasıl bağlayacağımı bilmiyorum.Birde belki bileniniz vardır.Cafedeki her makine için ayrı Windows lisansı almama gerek yok deilmiyani onlar belirli sayıda makine için izin veriyorlar değilşmi?
Teşekkürler :roll:

cable modemin ucuna bir cable/dsl router alirsin en son gordugumde $20 a kadar vardi (sanirim simens). onun ucuna hub veya switch koyarsin is tamam.

WINDOWS KONUSUNDA!!!
Sana hic oyle birsey yapmani tavsiye etmem her lisans 1 makina icin gecerlidir 20 makina varsa 20 lisans alman gerek buyuk problem yaratabilir eger makina sayisi ve lisans sayisi tutmazsa.
eger biraz tasarruf etmek istersen Microsofta sor her makina icin CD almazsan (yani sadece lisans numarasi satin alirsan) sanirim $50 daha ucuza gelir her bir lisans bu da sana $1000 tasarruf ettirir sana 20 makina icin.

6 - 7 Icafe kurdum ben istersen sana birkac ufak fiyat dusurucu tavsiyem olabilir hemde basagrisindan kurtulursun.

1. Floppy drive koyma (sadece birtane koy onu da admin makinasina koy sen kontrol edersin)
2. mumkun olan en kucuk HDD al
3. Deepfreeze gibi bir program kullan http://www.deepfreezeusa.com/
4. http://www.neoware.com gibi thinclient kullanirsan isin cok kolay olur
neoware makinalari muhtesem seyler bunlara dumb terminal da diyorlar.
basitce bunlari windows 2000 server terminal client olarak kullaniyorsun sadece birtane iyi bir server ve !!!sadece birtane windows server lisansi aliyorsun !!!! daha fazla bilgi istersen yardimci olabilirim bu meretlerle okul makinalarini kurdum birtane server uzerinde 150 civari kisi ayni anda sorunsuz is yapiyorsun.. Bunun iyi yani sadece $299 bu meretler
kotu yani insanlar oyun oynamak isterse is biraz zorlasiyor... ama mumkun.

E

entegre

Misafir
Makinene 2 tane ayrı modelde ethernet takıp biri kablo modem
bağlantısı için diğeri ağa bağlanman için.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5