İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternet sansürü cuma günü başlıyor

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
İnternet suçlarının önlenmesinde yeni dönem 23 Kasım Cuma günü başlıyor.
4488073.jpg

Şimşek, internet ortamında Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, qumar oynanması için yer ve imkan sağlamayı içeren ve “katalog suçlar” olarak nitelendirilen 8 suçla ilgili erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının gereğinin yapılması için artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderileceğini söyledi.

Şimşek, 5651 sayılı yasanın 8. maddesinin, özellikle müstehcenlik ve çocuk istismarı suçlarını oluşturan yayınlara ilişkin erişimin engellenmesi kararının doğrudan Başkanlık tarafından verilebilmesine imkan tanıdığını da belirtti.

Alıntı ve Detaylı Haber: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/7732503.asp?top=1

----------------------------------------------------------------------

Soruyorlar

- Kişisel hakaret nedir? Hangi cümleler hakarete girer.

- Müstehcenlik nedir? Toplumun genelini kapsayacak bir müstehcenlik kavramı var mı? Müstehcen yazı nedir? Müstehcen Fotoğraf nedir?

- Yurtdışında yayın yapan Türkiye yasalarına göre işini yürütmeyen sınırsız özgürlük tanıyan Blog sistemlerinde (blogger.com , Wordpress vb.) milyonlarca kişinin bloğu bulunuyor.

3-4 kişinin bloğunda yazdığı yazı yada kullandığı video-foto nedeniyle bu site tamamiyle kapanacak mı? Örnek olarak Wordpress.com’a içindeki 8 blogcu yüzünden tüm siteye erişim engellenmişti.

- Yasanın 4. maddesinin 2. bendinde "İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur" diye bir hüküm bulunuyor. Google ve yahoo gibi arama motorları vb. fotoğraf ve video arama motorlarının durumu ne olacak?

- Yüzbinlerce insanın ziyaret ettiği web siteleri genelde sadece e-posta adresi verirler. Çünkü yayın organları hergün binlerce telefonu karşılama lüksü yoktur. Tebligat email adresine yapılırken bu e-postanın ulaşıp ulaşmadığı neye göre kanıtlanacak. Bir e-postanın junk maile düşmesi ya da e-posta alan kişinin posta sistemlerindeki bir arıza durumunda ne olacak?

Ve bir başka soru:

Kurul üyeleri kimler olacak? Özel sektörden ve Türkiye’nin önde gelen internet firmalarından temsilciler bulunacak mı? İşte bu soruların yanıtları verilmeden uygulanacak bir yasanın Türkiye’yi çağın buluşunda geri götüreceği ve önünü tıkayacağı aşikardır.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
açmışlar bir kurum. vermişler adını : telekomikasyon bilişim bilmem ne kurumu. adını tam hatırlamıyorum. dikmişler başına bir amca. az önce kanal24 haber kanalındaydı..sorulara cevap veriyordu - vermeye çalışıyordu.

haber sunucusu hanım soruyor : bu belirtilen kategorideki siteleri kim kapatacak? bir ekip mi? mahkeme mi? savcımı? sizmi? kim?

- o konulara şu an girmeyelim..ben kurumumuzu anlatayım diyor amca

olurmu hiç diyor sunucu. sizi bu yüzden çağırdık. soru - cevap yapalım ki herkes anlasın ne olup biteceğini.

"EVET SADECE BEN" DİYOR amca..
yani gelen ihbarlara bakacak.
a sitesi : hımmm kadının göğsü görünüyor..indir aşağı.
b sitesi : hımmm kalça var bunda. töbe estağ...indirelim..
c sitesi : hımmm hükümet aleyhtarı yazılar makaleler..e nasıl indireceğiz? aa bak şurda müstehcen bir yazı..indirdik..

ya kardeşim bu nasıl bir kurumdur? bu nasıl işleyiştir. bu ne sansürdür..
bu resmen internette kilit vurmaktır..

"intihara yönlendirme "

Allah aşkına bu siteyi nasıl analiz yapacaksınız? yani bir insan nasıl intihara yönlendirilir? Buna bu amca nasıl karar verecek?

o zaman ben doğan medya grubunu ihbar edecegim.çünkü beni depresyona sokuyorlar yaptığı haberlerlerle..bu mudur?

müstehcenlik :

hadi çocuk vs..yazmak istemiyorum..onu anladık..eyvallah. 7 den 77 ye herkes hemfikir elbette bu konuda. ama " müstehcenlik " kelimesi nedir onu anlamadım? yani ben eg-zotik video izlemek istiyorum mesela. buna kim yasak koyabilir?bu amca mı? bu nasıl mantıktır nasıl anlayıştır.
hayır benim yakındığım konu tamamen şudur : Bu komplike ve organize bir kurum olsa ve herşey yasalar çerçevesinde yapılsa eyvallah.
Yargı, mahkeme vs kararı olur inceleme yapılır kapatılır uygunsa. ama sen kalk getir bir amcayı kurumun başına " indir - kaldır " uzaktan kumanda..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
benmi yanlış hatırlıyorum yoksa zamanında "şeytan aleti" adlı matbaa makinesini istemeyenlerde aynı zihniyetin ataları değillermiydi ?

F

foryou

Misafir
aslında çok uğraşırlar böyle direk interneti kapatsınlar türkiye'de olsun bitsin kökten çözüm nasıl bir zihniyet anlamak zor.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bu zihniyet nedir biliyormusunuz
bu zihniyet "özgürlükten korkan " zihniyettir..

bu saydıkları maddelere kesinlikle karşı değilim ben şahsen..bakın yanlış izahat olmasın diye tekrar ediyorum..evet bahsedilen içerikler varsa gereken yapılması lazım.
ancak benim izah etmek istediğim olay farklı..ortada " samimiyet yok "...yani belirlenen yoldan gitmek için bu 8 madde öne sürülüyor..bir süre sonra başka şeyler çıkacak..bu sefer yazılar makaleler vs..atacaklar ortaya
ve bir zaman gelecekki bakacağız herkes sessiz herkes suskun..
buyurun ödeyin ayda 90 YTL adsl için..ceplerini doldurun..

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
bu haberi görünce bir yanlış anlaşılma olduğunu düşündüm.bunu sansürleme görevini bu adamlara kim veriyor,neye hizmet için yapıyor anlayamadım.Fuhuşa yönelten siteler diyede geçiyor.Bunun önünü sansürle alacaklarını zannediyorlar.Yakında genelevleride kapatır bunlar.Bu resmen özel hayata müdahele.Bunları şikayet edebileceğimiz bir kurum yok mu ?

kimi kime şikayet edeceksin..ya sokaklara döküleceksin yada kuzu gibi oturacaksın..
bu hepimiz için geçerli..

kuzu kuzu me, çık tepeme, haydi gidelim memlekete..

CMYLMZ

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yakında onun sapı bunun çöpü derken sadece onların istegi doğrultusunda hazırlanmış siteler yer almaya başlayacak (onlar = kendilerine uygun olmadığını düşünen ve aptal sabuk yasaklar koyan zihniyet)

Komik ama yaşanabilecek bir örnek:

"Hacışakir sabunlarını sitesi kapatıldı"

- Gerekçe neydi acaba ?

-- Kötü şeylere teşvik ediyor kardeşim kapattık bizde"

Milletler Hakettikleri şekilde yönetilirler....

hakan20

0
Yasakli Uye
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İnsanların internet özgürlüğünün elinden alınmasından başka birşey değil.Özellikle müstehcenlik kelimesi çok geniş kapsamlı bir kelime.Bu madde ile üstü açık poz veren manken resimleri yayınlayan tüm forum , blog, resim galerisi sitelerinin rahatlıkla istendiği taktirde kapatılabilir.Kaldıki çoğu cinsel partner ve yetişkinlere yönelik video sitesinde 18 yaşından küçüklerin girmesi yasaktır ibaresi var.Bu yazı sitede yazıyor ve hala 18 yaşından küçük biri bu siteyi ziyaret ediyorsa bu suç webmaster değildir.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bu tip tedbirler gerekli ama özellikle müstehcenlik suistimale çok açık bir alan. Eğer sert olarak işletilirse fotoğraf galerileri ve magazin sayfalarından ötürü büyük gazete sitelerinin bile 34 zilyon farklı kanıtla kapatılması icab eder. Diğer nedenler daha bir sınırları belli.

LaCiVeRT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben faydali olacagi kanisindayim. pc arkasina saklanip beni kimse bulamaz deyip aklina geleni yazana,iftira atanlara da bir durun demeli. esinin fotosunu yayanlar,kisilk haklarina aykiri videolar, izinsiz yayinlar vs..

ayrica, bölücü siteler,atatürk aleyhine yazilar,devlet büyüklerine hakaretler de biter.

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
bencede interneti dizginleyecek bir kurumun olması gerekliydi zaten. Tabiki başlarda saçmalıklar, aksaklıklar vs olacak ama ileride bunların üstesinden gelineceği kanaatindeyim. Çünkü interneti yanlış yorumlayan insan dolu ortalıkta.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
ben faydali olacagi kanisindayim. pc arkasina saklanip beni kimse bulamaz deyip aklina geleni yazana,iftira atanlara da bir durun demeli. esinin fotosunu yayanlar,kisilk haklarina aykiri videolar, izinsiz yayinlar vs..

ayrica, bölücü siteler,atatürk aleyhine yazilar,devlet büyüklerine hakaretler de biter.

peki bunu kendileri ne anlama geldiğini bilmiyen türkcemizin heryöne cekilebilecek sözcüklerini kullanarak yapılmış bi yasayla nasıl yapcaklar...

onlar benim sitemi kapatcak ben onları dava edicem onlar diyecek müstetçem fotolar var ben diyecem benimki haber sitesi o resimde futbol sahasında olan bir olay onlar diyecek müstetçem ben diyecem değil bu mahkeme bitermi peki

gifted

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
"qumara özendiren, Atatürk aleyhine suç işleyen, çocukları istismar eden sitelerle bölücü siteler"

bunları kapatmaları yeterli aksine çok müdahale edeceklerini sanmıyorum...

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
"Atatürk aleyhine işlenen suçlar" adlı madde, sadece " bir kılıf" ..
anladın sen onu?

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Dakika Bir, Gol Bir, FrmTR Kapanabilir...

frmtr den alıntı;
Cuma günü internet sitelerini mahkemesiz, yargısız kapatan yasa yürürlüğe girdi, dakika bir, gol bir, büyük sitelere pazartesi gününden itibaren uyarı yağmaya başladı, biz şimdiden birkaç tane aldık.

Bu uyarılarda suçun adresi bile gösterilmiyor, adamlar telif hakları kanunu yazmış, ihlal var yazmış, nerde ihlal var, hangi konuda ihlal var, şiir mi, şarkı mı, uçak mı, araba mı, elma mı, armut mu? Link deseniz hiç yok.

Telefon ile aradık kendilerini hiçbir ipucu vermiyorlar, 3 gün içinde çıkartacaksınız, neyi çıkartacağınızı söyleyemeyiz, siz bulacaksınız, çıkartacaksınız, çıkartamadıysanız, 3 gün sonra kapanacaksınız.

Bu kadar basit diye dalga geçiyorlar üstelik. Avukatlarımız ile görüşüyoruz, fakat yasaya göre mahkeme olmayacağı için ve de hiçbir ipucu vermedikleri için, iş nasıl çözülecek bilmiyorum.

Biz ilanlar, haber grupları ve youtube bölümlerini ne olur ne olmaz kapattık. Bekliyoruz...
1196396549.jpg

Ozcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
59
Hocam bu mahkeme kararı ile kapatan kişilere nerden ulaşabilirim.

NeFuSa

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
TRT zamanında "Winnie The Pooh" çizgi filminde domuz karakteri var diye sansür koymuştu. Böyle şeyleri dikkate alan kişiler, internette de aynı hassaslığı göstermezler umarım :) Saçmalık ötesi çünkü :)

Sansüre Sebep Olan Karakter :

Piglet%201.jpg

MéDicLiFé

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
TRT zamanında "Winnie The Pooh" çizgi filminde domuz karakteri var diye sansür koymuştu. Böyle şeyleri dikkate alan kişiler, internette de aynı hassaslığı göstermezler umarım. Saçmalık ötesi çünkü :)

Sansüre Sebep Olan Karakter :

Piglet%201.jpg

Benim pijamalarımı sansürlemesi lazım TRT'nin bu durumda:p

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5