İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternetin en büyük kütüphanesi

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Google, dev kütüphaneyi sanal ortama taşıyor...

Dünyanın bir numaralı arama motoru Google, California Üniversitesi’yle anlaşma yaptığını ve üniversite kütüphanesini internet ortamına aktaracağını açıkladı.

Dünyanın önde gelen kütüphaneleri arasında gösterilen California Üniversitesi kütüphanesinin sanal ortama taşınması, yeryüzündeki bütün basılı kitapları internette yayımlamayı tasarlayan Google’ın bu iddialı ve tartışmalı projesi doğrultusunda atılmış adım oldu. Üniversite yetkililerine göre, 10 kampüsteki 100’den fazla kütüphanede dünyanın en geniş akademik çalışma ve araştırma arşivi bulunuyor. Google tarafından yayımlanan açıklamada, “Bundan böyle herhangi bir kimsenin California’dan binlerce kilometre uzakta, dünyanın en ücra köşesinde bile olsa, internette bir tıklamayla üniversite kütüphanesine girebileceği” belirtildi. Google’a göre, kütüphane sanal ortama taşındığında telif hakkı da gözetilecek ve internet kullanıcılarına bazı kısıtlamalar getirilecek. Üniversitenin dijital kütüphane bölümü sözcüsü Jennifer Colvin de kütüphanelerindeki bütün kitapları online ortama aktarmayacaklarını söyledi. Anlaşmanın 2 gün önce yapıldığını belirten Colvin, kitapların online ortama aktarılma işinin birkaç hafta içinde başlayabileceğini söyledi.

kaynak :Zaman

darkman

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
iyide google bu hizmetini yaklaşık 2 yıl önce açtı ve birki tane isimlerini hatırlamiyorum üniversiteyle anlaşarak tüm kütüphaneyi web e aktardı

adresi: http://books.google.com/

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
darkman' Alıntı:
iyide google bu hizmetini yaklaşık 2 yıl önce açtı ve birki tane isimlerini hatırlamiyorum üniversiteyle anlaşarak tüm kütüphaneyi web e aktardı

adresi: http://books.google.com/

Dogrudur, ancak pek cok eser sahibi google i dava etti ve google geri cekildi.
O gunden beri ilk kez, bu kadar buyuk bir ilerleme kaydediyor google, o yuzden de haber oldu.

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Büyük birader

George Orwell'un 1984 kitabını okuyan var mıydı??

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
peki bu eserlerden alıntı yapıp sitemizde yayınlayabilrimiyiz yayınlayabiliyosak nasıl yazılara ulaşabiliriz

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Büyük Birader

George Orwell , 1949 yılında yazdığı 1984 adlı kitabında Büyük Birader'in dünyayı denetim altına almak için öncelikle bilgi akışını denetim altına almasını, toplumları/kişileri kendine tabii olması için üye olmaya zorlaması, bireyselliğin son bulması, özel hayatın bile kontrol edilmesi dolayısıyla bir takım insanların teknoloji yardımıyla dünyayı kontrol edebilecekleri bir yapıya dönüştürmeleri temasını işler. George Orwell her ne kadar bu öngürüsünün 1984 yılında olacağını varsaymışsa da yaklaşık 20 yıllık bir rötarla bu öngörüsü gerçekleşmiştir.

Biri bizi gözetliyor

Google teknolojilerine baktığımızda her yeni çıkan ürünün özel hayatımızı daha fazla gözetim altında tutulduğunu görebiliriz. Zaaflarımız, alışkanlıklarımız, doğrularımız , yanlışlarımız büyük biraderin bilgisi dahilindedir. Artık ne tür kitaplara eğilimli olduğumuz bile Google'ın bilgisinde olacaktır. Forumda bir arkadaş İsrail aleyhinde yazı yayınlayan bir sitenin Google'da arka planlara itildiğini yazmıştı. George Orwell ne kadar haklıymış...

mener

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
wwwxxxyyy' Alıntı:
George Orwell'un 1984 kitabını okuyan var mıydı??

Kitabını okumadım ama filmini izledim. İnanılmaz bir filmdi. Beni, üniversite hayatımın ilk yılında, birçok sorgulamaya itti. Ufkumu, herhangi bir insanın belki on yıllar süren sorgulamarıyla genişletebileceği kadar genişletti.

Ve bu filmin sosyal psikolojik (davranışbilimsel) yorumunu sosyal psikoloji dersinde ödev olarak hocama sunmuştum. Pek iyi bir not alabildiğim söylenemez ama bu film hep hafızamda kalacak!

Önyargılarınızı sorgulayabilme erdemine sahip olmak istiyorsanız 1984 filmi tavsiye olunur.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5