İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İnternette com, gov, org, net tarih oluyor!

DehaNet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
İnternette 'com, gov, org' gibi uzantılar tamamen kalkıyor. Yeni uygulama 2012'de başlayacak. İnternette çatı alan adını ilk alan kira geliri elde edecek.

Sanal alemde yıllardır kullanılan ".com, .gov, .net, .edu, .mil, com.tr" gibi uzantılar tamamen kalkıyor. Uzantılara gerek kalmadan internette isim alınabilecek. "Jenerik Üst Seviye Alan Adları" ismi verilen uygulama ticari alanda çok önemli sonuçları da beraberinde getirecek. Bir marka ve onun alt modelleri için ayrı ayrı alan ismi verilebilecek. "www.istanbul" ismini alan kişi ya da kurum, İstanbul'daki pek çok ticari, siyasi, sosyal faaliyette bulunan kişi ve kurumların internet adreslerinin hakkını da almış olacak. İstanbul Üniversitesi "www.istanbul.üniversitesi" www.istanbul/üniversitesi gibi isimleri almak isterse, www.istanbul ismini elinde bulunduran kişi veya kuruma kira ödemek durumunda kalacak. www. koc ismini elinde bulunduran kişi, www. koc/finans, www.koc.otomotiv, www.koc/ arcelik gibi isimleri satabilecek.

Yeni isimler için başvurular 2012 yılı başında alınacak ve yıl sonuna kadar tahsis edilecek. Bedeli 185 bin dolar, yıllık kiralama ücreti ise 25 bin dolar olacak. İngilizce dışında Arapça, Çince, Rusça gibi diller ve alfabelerle de internet alan adı alınabilecek. Yeni uygulamanın hayata geçmesiyle, Başbakanlığa ait "www.basbakanlik. gov.tr" internet adresi www.basbakanlik, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) müsteşarlığının internet alan adı da www. basbakanlik/mit veya www.basbakanlik/ milliistihbarateskilati olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, "İnternet alan adlarının uluslararası tahsisini yapan kuruluş Icann'in başlattığı uygulamayla internette jenerik üst seviye alan adları 22 uzantı ile sınırlıydı. Bu uygulama ile sınırlama kalkacak ve girişimciler mesela şehir ve marka adları, meslek grupları gibi bir çok alanda, istedikleri herhangi bir internet alan adını alma imkânına kavuşacaklar." Yeni uygulama için başvuru sürecinin 12 Ocak'ta başlayıp 29 Mart'ta biteceğini söyleyen Acarer, "Başvurular 9-20 ay arasında olması beklenen bir süreçte değerlendirilecek" diye konuştu.

kuzgun

İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
253
olur mu öyle şey ya:S tamamne kalkacak diyor adam, bizim domainler ne olacak peki

CaLViN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
63
bunlar icann tarafından tamamen para kazanmak için oluşturulan projeler.

judgeofnight

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
aynen bizim domainler nolacak peki kalkınca ? ya ismimizi alamazsak bizden önce birisi alırsa ?

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
çok çok saçma ve görüntü bozukluğu resmen benim için. O nasıl internet adresidir oyle... Yahu bunların kimseye zararı yok. Kimse bunlarda sorun yaşamazken adamlar kendi kafalarına göre iş çıkarıyorlar. İnsanlar doğal olarak bunların altında birşeyler ararlar.

Sanki çok şikayet alan birşeymiş gibi yeniliğe gidiyorlar ya bu bana mantıksız geliyor. Altında birşeyler ararım.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
Üst seviye alan adları uzun zamandır tartışılıyor ancak ilgili alan adları kullanılmaya başlandığında com, net, org vb. tüm uzantılar aynı şekilde devam edecekler. Ayrıca, www.istanbul 'u alan birisi, www.alanadi.istanbul olarak açabilir, sona değil başa yazacaklar ilgili alan adini, subdomain mantığı geçerli.

ozgurruh

0
İyinet Üyesi
Reaction score
32
Mantık ne olursa olsun internet adresinin yazınca bir görünümü var şimdi ama şu sistemde o bile yok. Çok çıplak durmakta gibi geldi bana :=)

y2s4n

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
yeni uzantılar geliceğine dair haberi herkes hatta haber siteleri bile şimdiki alan adları kaldırılıyor bitiyor gibi anlamış pes doğrusu

BarışBey

1
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
51
Yeni düzen getirip eskisini yıkmak o kadar kolay değil :)

beto07

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
jenerik com domainleriniz reg fiyatına alınır. sonra uzantılar tarih olunca neden satmadım demeyin. işte size fırsat.

Scholar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Saçmalık.
Kurulu bir düzen var. Sen diyorsun ki her şeyi sil baştan başla...

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bizim medyanın şişirmesi gelmiş biri yanlış anlamış diğerleri kopyalamış olay bu :D Biraz düşünür haber yapar insan değilmi.

Ayrıca bunlar alan adı değil uzantı olucak.Yani com yerine istanbul gelicek . nokta istanbul gibi. com yerine co gelmesi gibi.Yokluyorlar işte com saltanatı bitermi diyede çok zor.

Kira olayıda burdan bi uzantıyı kapatıyorsunuz işte domain satarmış gibi uzantılı verebiliyorsunuz.

luklesin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
Yurtdisindaki siteler ne olacak peki? Yillarca emek harcamis, siteleri uzerinden para kazanmis insanlarin domainleri baskalari tarafindan alinirsa ne olacak? Bence buna bir sekilde bir isyanla karsi cikmaliyiz. Ben bu konuda da Anonymous'a vs guveniyorum...

xclever

0
İyinet Üyesi
Reaction score
45
yok böyle birşey ! saçmalık ! google.com facebook.com bing yahoo cart curt izin verir mi bunlara binlercesi var böyle

Scholar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bedeli 185 bin dolar, yıllık kiralama ücreti ise 25 bin dolar olacak.
puhaha :D yarıldım. Bizim türkler bu kadar para verip ad alacaklar he. Alan adlarıda kaldırılacak. :D :D :D koskoca natronun bile bu işten haberi yok. Hey gidi hey...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5