İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

intranette html yayınlamak

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
selamlar

şirketimizde şubelerimizin internete bağlanamdan yani intranette, bizim hazırlayacağımız bir siteye erişimin sağlamak istiyoruz.

bahsedilen site şirket merkezinin duyuruları, haberler, şube girişleri, döviz kurları vs. vs. gibi işleri yapacak. tasarım html ile yapıldı site hazırlandı. Site sayfaları merkezdeki serverda bulunuyor. 23 şubemizin bu sayfalara sanki internetteymiş gibi IE de adres yazarak (misal www.xxxx.com) normal bir web sayfası görüntülüyormuş gibi görebilmesini istiyorum.

Siteyi webde yayınlamak kısmına kafam çalıştıda yerel intranette nasıl yapılacak bir türlü çözemedim.

yardım edecek birileri var mı acaba?

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
nette araştırdım ama hep linux üzrine var

ben xp de yapmak istiyom ama..

sorumu cevaplayana rep verecem + evine çiçek göndereceğim :)

H

hengame

Misafir
çiçek ve rep lemi kandırıon :) hayır severr arkaslar yardımcı olacaklardır
genelde çalıyorlar aksama kalmaz yazarlar cevap

WoLeRiNe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bir bilgisayarı sunucu olarak atayıp, ona Apache kurabilirsin.
Diyelim sunucunun lan içindeki ip adresi 10.0.0.1
Erişim sağlayacak bilgisayar windows xp ise, "c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts" dosyasında, (win diğer sürümleri için bir bilgim yok)
olarak tanımlarsan www.adres.com a girdiğinde 10.0.0.1 ip nolu bilgisayara yonlenecektir. Apache ile yayınladığın siteye lan içinde erişim sağlayabilirsin.
Umarım anlatabilmişimdir...
Kolay gelsin.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
23 Bayiyi internete girmeden ne ile bağlayıp intranet kurdunuz ki, ayrıca bir intranetiniz varsa heralde bunun nasıl işlediğini fiziksel olarak kullandığınız bir iki uygulama vardır, aynı mantığı web server için de geçerli kılabilirsiniz.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
wolerine dediğini uygulayacağım sanırım bu yöntem işime yarayacak peki eğer ben sayfalarımı dinamik olarak php ile yaparsam yine aynı soncu alabilirmiyim?

angelo 23 bayiyi intranete bağlama için Voip temelli bir santral sistemiz var bu santrale dünya gözyle kolay kolay göremeyeceğiniz bir rakam ödedik. Bu sistem daha çok şubelerde yapılan alışverişlerin pos makinelerinin ve bankaların arasında çalışıyor. Bizde bu sistemden şubeler arası tel görüşmelerini bedava yapmak, iç mail sunucusu olarak kullanmak, güvenlik kameralarını denetlemek için kullanıyoruz. Sisco routerlar bile kullanılıyor.

Sistem bilgi işlem departmanı tarafından denetleniyor ama onlarında bu web siteleri konusunda bilgileri yok bana bu sorduğum şeyi nasıl yapabileceğimizi sordular o yüzden yani :)

sibersonic

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Sirkette eger Windows Active Directory varsa yada ic bir dns varsa bence dns te degisiklik yapmak cok daha kolay ve kalıcı bir cozum olacaktır.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bir bilgisayarı sunucu olarak atayıp, ona Apache kurabilirsin.
Diyelim sunucunun lan içindeki ip adresi 10.0.0.1
Erişim sağlayacak bilgisayar windows xp ise, "c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts" dosyasında, (win diğer sürümleri için bir bilgim yok)

olarak tanımlarsan www.adres.com a girdiğinde 10.0.0.1 ip nolu bilgisayara yonlenecektir. Apache ile yayınladığın siteye lan içinde erişim sağlayabilirsin.
Umarım anlatabilmişimdir...
Kolay gelsin.

dediklerini yaptım ama bağlanmıyor

apache içinde httdocs da "os" diye klasör oluşturdum. adreste www.zzz.com yazdım ağdaki bir bilgsayarın host dosyasında benim ip yi bu adrese yönlendirdim ama sayfa açılmıyor

nerde yanlış yaptım

B

bosco

Misafir
hocam ben sana yardimci olabilirim. simdi ilk basta bilgisayarlar domain ortamindami yoksa workgrouptami calisiyorlar?

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Öncelikle dünya gözüyle kolay kolay göremeyeceğim bir parayı kendi kendine neye dayanarak orantıladın ? İkincisi VoIP (voice over ip) + IP (internet protocol) = Internet Protokolü Üzerinden Ses demek olduğundan yola çıkarak 23 tane bayiyi neyle ağ kurdunuz sorusunun cevabını voip tabanlı sistem kullanarak cisco routerlarla destekliyoruz demen dünyanın en komik cümle öbeği.

Dünya gözüyle göremeyeceğimiz paraya sistem kuranlar Apache kurup, içine PHP'yi embed edemiyorlarsa, onlar gidip bahçıvanlık yapsınlar.

Sen de sorularını daha düzgün sorup daha düzgün cevap verirsen aynı kalitede yanıt alırsın.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
angelo tarzını hiç beğenmedim seni hem kınıyor hem protesto ediyor hemde yapılması gereken her ne varsa ondan yapıyorum. :p

şöyle diyeyim ben sana sadece santral için ödenen para 2004 itibari ile 300 milyar tl (300.000 YTL) bunun yazılımları ekipmanları vs. vs. voip tabanlı sistemimiz hakkındaki detayları konumuz değil ama merak ediyorsan yolun ankaraya düşerse gelip bilgi işleme sorarsın onlarda sana söylerler. AYrıca bu intranet sistemini kurmak ve apache serverda php yi embed etmek beraber bilinmesi gereken konular değildir. yoksa ben mi yanlış biliyorum. Neden bilmediklerini de yine bilgi işlem çalışanlarına sorabilrsin.

Ben her konuda her şeyi senin kadar bilemediğim için sorularımda eksiklikler veya yanlışlıklar olabilir. önemli değil. zaten bu kadar cevap verdiğine göre sorduğum soruda ne demek istediğimiş anlamış gibi görünüyorsun

hocam ben sana yardimci olabilirim. simdi ilk basta bilgisayarlar domain ortamindami yoksa workgrouptami calisiyorlar?
bosco workgrupta çalışıyor

osahin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
34
Bir webserver kurarsın explorer da webserveri kurduğun makinenin ismini yazıp girebilirsiniz intranette...
Bunun için ayrıca illaki domain ismi yazılsın diye bir kaygınız varsada bunuda farklı şekillerde yapabilirsiniz Angelonun serzenişi sanırım intranetin işleyişini bilen kişilerin bunda problem yaşamayacağını düşündüğündendir yani intranet neki internetin küçük kardeşi :p

B

bosco

Misafir
dns server varmi sistemde? eger varsa ve butun bilgisayarlarin dns'leri bu server seciliyse dns'e girip forward lookup zones kismina bi host(a) record acicaksin ve domaini, hangi bilgisayari web server yaptiysan onun ipsine yonlendireceksin. eger dns yoksa kurup bu dediklerimi yapmani oneririm. ve eger dhcp varsa dns ayarlarini bilgisayarlarin hepsine otomatik olarak uygulayabilirsin. bu arada yeni dns kurarsan forwarder ayarlayip intranette olmayan ipler icin telekomun dns'ine sormasini istemeyi unutma..

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Saygısızlığın için özür dileceğine daha da konuşuyorsun. Kardeşim 300 milyar TR verip sistem kuruyorsanız 100 milyona Apache kuran bir adam bulun devam edin. Yok burada yardım istiyorsan bizimle doğru düzgün konuş, Önce kendi tarzını ölçüp biç ondan sonra benimkine dil uzatma gafletinde bulun.

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bence siteyi asp'ye aktarın ve normal bir host alın, erişilmesini istediğiniz sayfalara şirketinizin ip noları ile girilebilsin.Kolay bir çözüm isterseniz bunu deneyin.

dombalak

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Bence siteyi asp'ye aktarın ve normal bir host alın, erişilmesini istediğiniz sayfalara şirketinizin ip noları ile girilebilsin.Kolay bir çözüm isterseniz bunu deneyin.

onud denedik ama iplere yönlendirme yapınca her ne hikmetse yönlendirme işlemi gerçekleşmiyor. Bilgisayarlarımızda da firewall ve virüs programları var ve yerel ağıda etkiliyor olabilir mi acaba. bende kaspersky kurulu ve firewall ın lokal ağıda denetlemesini seçmiştm kurarken.

bu bir etken olabilirimi

bosco' Alıntı:
dns server varmi sistemde? eger varsa ve butun bilgisayarlarin dns'leri bu server seciliyse dns'e girip forward lookup zones kismina bi host(a) record acicaksin ve domaini, hangi bilgisayari web server yaptiysan onun ipsine yonlendireceksin. eger dns yoksa kurup bu dediklerimi yapmani oneririm. ve eger dhcp varsa dns ayarlarini bilgisayarlarin hepsine otomatik olarak uygulayabilirsin. bu arada yeni dns kurarsan forwarder ayarlayip intranette olmayan ipler icin telekomun dns'ine sormasini istemeyi unutma..

açıkçası dns konusnda bilgim yok. benden istedikleri tek şey böyle bir uygulamayı herhangi bir ek hizmet kurmadan (apache dışında) yapılıp yapılamayacağı. eğer dns olayı falan girerse işin içine onlara bu iş karışık derim

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5