İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

iptables sorunu?

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
netdirekt ten aldıgım bi makinede iptables sorun olmaya devam ediyor.apf kurduktan sonra filter modülünün yüklü olmadıgını gördüm.Daha sonra biraz kurcaladım bu sefer iptables kurulu görünüyo ama işlevi yok.
#rpm -q iptables
iptables-1.2.11-3.1.RHEL4
burda kurulu görünüyor fakat #lsmod dediğimde iptables ın hiçbir modülü (ör:iptable_filter,ip_tables,iptable_nat) çalışmıyor(kendiside dahil).#yum upgrade iptables de önce bi iptables yükle sonra güncellersin acelen ne diyo.
/lib/modules/2.6.19-1/kernel/net/ipv4
/lib/modules/2.6.19-1/kernel/net/ipv4/netfilter
/lib/modules/2.6.19-1/kernel/net/ipv6
de ilgili modüller yok :S CentOS 4.4 i686,kernel 2.6.9-42
Ne yapabilirim.

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
CentOS 4.4 i686,kernel 2.6.9-42
#yum install iptables
Setting up Install Process
Setting up repositories
Reading repository metadata in from local files
Excluding Packages in global exclude list
Finished
Parsing package install arguments
Nothing to do
beynim sulandı :)

okan23

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
apf kurduktan sonra filter modülünün yüklü olmadıgını gördüm

apf de ne hata alıyorsun da bu sonuca vardın 2.6.19 vanilla ekrnel kullanıyopsun bu kernelde iptables taki bazı fonksiyonlar değişip bazıları onların yerini aldı eğer bu kernelde kullanmak istiyorsan apf de bazı dğeişiklikler yapmalısın

Immunity

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kernel derlemesi yapmalısın. Aynı sorunu ben de yaşadım. Kernel derledikten sonra düzeliyor. Iptables modulü o kernel içinde gömülü olarak gelmiyor. Verdikleri imageda da source olmadığından www.kernel.org a girip en son kerneli indirip ve kerneli baştan derlemelisin. Ancak sata2 bir disk varsa, bunun modülünü kesinlikle doğru olarak gömmelisin. Yoksa gitti mi gelmeyecektir makinan. Sistem açılışına groupta eski kerneli de sakla ve default timeout u biraz yüksek tut. Yoksa Almanlar boot yok diyerek yeni image kurmaya çalışıyorlar. Group ekranındaki süre uzun olursa eminim gözlerine çarpacaktır. Başıma geldi o sebepten ötürü de bunu söylemek istedim :)

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Sistem açılışına groupta eski kerneli de sakla ve default timeout u biraz yüksek tut. Yoksa Almanlar boot yok diyerek yeni image kurmaya çalışıyorlar

Almanlar süper bir toplum :)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
sata2 bir disk daha var ve dogru gömemedim, fakat eski kernele dokunmadım sorunsuz devam ediyor.
yeni kernelde Initial ramdisk oluşturamıyorum(ahci modulu bulunamadı diyor./lib/modules/2.6.19.1/kernel/drivers/scsi/ de ahci.ko yoq)
ne yapabilirim?

Immunity

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ahci modulu modulü sata2 nin modülü zaten. Sana o sebepten ötürü sata2 lere dikkat et demiştim. Ben de denedim problem yarattı, modül olarak gömdüm yanılmıyorsam. <M> şeklinde yaparsan sağlıklı olacaktır.

Almanlar süper bir toplum gerçekten. Sadece onlarla telefonda konuşurken İngilizce'm çok iyi diyebiliyorum. .)

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
Lilo ya kadar herşey iyi ve hoştu,
sata2 ve iptables support u module olarak aşmıştım.
fakat lilo.conf taki ayarlamalarıma rağmen ters giden bişiler vardı, boot etmedi.Şansım vardıki netdirekt bir ilk yapıp mailime cevap verdi, eski kernel ile boot yaptı.
/etc/lilo.conf
message = /boot/message
timeout = 40
prompt
lba32
boot = /dev/sda

image=/boot/vmlinuz-2.6.19.1
label = Linux
initrd = /boot/initrd-2.6.19.1.img
root = /dev/sda1
bu lilo.conf a alttakini yazdım
message = /boot/message
timeout = 40
prompt
lba32
boot = /dev/sda

image=/boot/vmlinuz-2.6.14.3
label = Linux
initrd = /boot/initrd-2.6.14.3.img
root = /dev/sda1
image=/boot/vmlinuz-2.6.19.1
label = Linux
initrd = /boot/initrd-2.6.19.1.img
root = /dev/sda1
hata neki?

selim61

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
11
ya bi kaç liste mail okudum genelde yabancı inanın pek tatmin etmedi beni, bu konularda forumlar daha açıklayıcı ve anlaşılır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5