İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

IRC Hosting makina kurulumu.

tolgahat

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar. Windows bir makinaya irc hosting kurmak için yapılması gerekenler tam olarak nedir. ?

Yani amacım şudur. Kendi makinama irc sunucusu kurmak, iyice herşeyini kavramak ve ileriye yönelik bir sunucu hizmeti sağlamak. Tam olarak ilk etapta sisterme neler kurmam gerekir bunları bildirseniz şimdilik yeter.

Teşekkürler.

Mohti

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Windows Sunucuya IRC Server kurulmuyor sanırım. Bir tek kurulan versiyon Conference Room'un Windows versiyonu.. IRC Server kurmak için Unix sunucu alman lazım.

PheNoMeN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
UnrealIRCd Windows surumu de var. IRC programlari genellikle Linux icin yaziliyor ve Linux'da daha kararli calisiyor.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
IRC services de lazım. Anope ve epone var fakat bunlar windows desteklimi bilmiyorum. "Auspice IRC Services" bu windows da çalışıyor bunuda services olarak kurabilirsin.

qdin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Merhaba,
Unreal windows da çalışır Ücretsizdir.
CR de kurabilirsiniz lisans satin alabilirek.

Mickey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba arkadaşlar. Windows bir makinaya irc hosting kurmak için yapılması gerekenler tam olarak nedir. ?

Yani amacım şudur. Kendi makinama irc sunucusu kurmak, iyice herşeyini kavramak ve ileriye yönelik bir sunucu hizmeti sağlamak. Tam olarak ilk etapta sisterme neler kurmam gerekir bunları bildirseniz şimdilik yeter.

Teşekkürler.
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi 'windows makinanıza unreal ircd kurulumu' sürekli gündemde olan bir konu. Ben uzman kişilerden yardım alarak bu kurulumu gerçekleştirdim ve sizlerlede paylaşmak istedim.
İlk olarak UnrealIRC 3.2.3 indiriyoruz.
Gelen exe dosyasını açıyor ve programı kuruyoruz.
Dosya; c:\program files\unreal3.2.3 şeklinde oluşacak.
Bu exe dosyasını kurduktan sonra bahsettiğimiz konumdaki unreal klasörünün içine programı çalıştıracak olan unrealircd.conf dosyasını atıyoruz.
Bu dosyayı BURADAN indirebilirsiniz. (kesinlikle çalışır haldedir.)
Daha sonra o konumda bulunan UnrealIRCd.exe 'yi açıyoruz.
Serverimiz kullanıma hazırdır. mIRC 'iniz açıp /server localhost yazarak girebilirsiniz.
Şimdi ircd'miz için SERVİCES lazım, onu kuralım.
İlk olarak Auspice IRC Services indiriyoruz.
ZIP Olarak indirdiğimiz dosyayı c:\program files\unreal3.2.3 konumunun içine atıyoruz.
Sonra services için gerekli olan services.conf dosyasını indirelim.
Bu dosyayıda BURADAN indirebilirsiniz.
İndirdikten sonra conf dosyasını belirtilen konumdaki Ausserv klasörünün içine atıyoruz.
Sonra Ausserv klasöründe ki services.exe 'yi açıyoruz.
MS-DOS biçimli bir dosya açılacak, bunu hiç kapatmayınız.
Artık LOCALHOST 'unuz üzerinde UnrealIRCd tabanlı bir serveriniz var.
Kolay Gelsin.

NOT: OperServ komutlarının kullanımında bir sorun var. /os komut şeklinde komutları kullanamıyorsunuz. Onun çaresini bulunca emin olun sizlerle paylaşacağım. Auspice kurmak zorunda değilsiniz. Services olarak başka bir win32 services türü kullanabilirsiniz. Kurulumu basit olduğu için ben onu verdim.

Bu postu yazdıktan 5 dakika sonra sorunu çözdüm :) Gereksiz post olmasın diye durumu burda anlatıyorum;

Ausserv için indirmiş olduğumuz Services.CONF dosyasını açıyoruz. Sonra;
# ***** Service Master Nick Name ******

# This nickname must first register.

M:NickServ

bu kısmı buluyoruz ve,

# ***** Service Master Nick Name ******

# This nickname must first register.

M:Nickiniz

olarak değiştiriyoruz.

NOT: OperServ kullanabilmeniz için mutlaka nickinizin kayıtlı olması lazım.
alıntıdır.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5