İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İşaretlenen checkbox'a göre açılıp kapanan div.

desoLate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar bu tarz konularda pek bilgim yok. Ama şu anda çok fazla ihtiyaç duyduğum bir konu bu. Sayfada checkbox'lardan işaretlenenlere göre bazı alanların açılmasını veya kapanmasını gerekli. Bunu nasıl yapabileceğim hakkında yardım edebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ajax kullanarak yapabilirsin ancak sanırım. Istersen böyle bir sey var, uyarı penceresi çıkartıyor:

<html>
<head>
<title>DynAPI Examples - HTML CheckBox</title>
<script language="JavaScript" src="./dynapisrc/dynapi.js"></script>
<script language="Javascript">
dynapi.library.setPath('./dynapisrc/');
dynapi.library.include('dynapi.api');
dynapi.library.include('TemplateManager');
dynapi.library.include('HTMLCheckBox');
</script>
<script language="Javascript">

var tp = new Template('This is the Template:<center><form><table border="1" width="180"><tr><td align="center">Select an option below:<br>{@chk1}Kitchen {@chk2}Living Room</td></tr></table></form></center>',100,100,250,200,'#EEEEEE');
tp.addChild(new HTMLCheckBox(lisanssız,'kit',true),'chk1');
tp.addChild(new HTMLCheckBox(lisanssız,'lroom'),'chk2');
tp.chk2.addEventListener({
onclick:function(e){
var o=e.getSource();
alert('This is a Check Box with a value of "'+o.getValue()+'"');
}
});

dynapi.document.addChild(tp);

</script>
</head>
<body>
<script>
dynapi.document.insertAllChildren();
</script>
</body>
</html>

Kaynak & Örnek: http://www.java2s.com/Code/JavaScript/Ajax-Layer/HTMLCheckBox.htm

Ayrıca dediğine yakın bir sey daha var, fakat incelemedim pek ücretli mi ücretsiz mi tam bilmiyorum: http://ajaxwidgets.com/AllControlsSamples/CheckBox.aspx

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
HTML:
<style type="text/css">
<!--
.gorunur {display:show;}
.gorunmez {display:none;}
//-->
</style>

<script type="text/javascript">
<!--
function ackapa(id,id2){
if(document.getElementById(id2).checked) {
document.getElementById(id).className="gorunur";
document.getElementById(id).disabled = false;
} else {
document.getElementById(id).className="gorunmez";
document.getElementById(id).disabled = true;
}
}
//-->
</script>

<input id="tik1" type="checkbox" onclick="javascript:ackapa('soyadi','tik1');">Soyadını aç
<input id="soyadi" class="gorunmez" type="text" name="soyadi" size="20" disabled="true" />

desoLate

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlgilendiğiniz için hepinize teşekkürler arkadaşlar. :) Bir kez daha anladım ki şu ajax, javascript konusuna daha fazla eğilmeliyim.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Yeni konu açmayayım dedim, yukarıdaki sisteme benzer bir kod buldum dynamicdrive'da. 3 seçenek sunuyorum. Hangi seçenek seçilirse, o seçenekle ilgili form soruları geliyor. Örneğin a seçilirse, a çesitleri; b seçilirse b için yer seçiniz gibi. Bunların altında da ortak bir bölüm var veri girisi yaptığım. Fakat a seçersem ve veri girisini tamamlarsam, a b ve c'deki veriler de geliyor doğal olarak. Bunu önlemenin bir yolu var mı yoksa bosa kürek çekmeyeyim mi? Demo: http://www.dynamicdrive.com/dynamicindex17/switchcontent.htm (Demo 1 kısmı) Oradaki yazılar yerine form koydum ben :)

Örnek 12 :
Üstte söyle linkler var: a - b - c
altta ise sabit 2-3 formumun olduğu bölüm. a'ya tıklayınca orda çıkan 3-4 form daha ekleniyor ve 7'li formum oluyor.

ploop

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Peki bu isaretlenen yere göre farklı mysql sorgusu girebilir miyiz :) Atıyorum ilk tik seçili olduğunda baska sorguya gitsin, ikinci seçili olduğunda baska yere vs. Kodlara tam bakmadım tembellikten yazıyorum, birazdan inceleyeceğim :)) Bir de radio button haline getirince, birisini seçince diğeri kapanmıyor. name tagı da ekledim olmadı neden olabilir?
not: farklı mysql sorgu olayını gelen verilere göre hallederiz, radio button olayını hala yapamadım :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5