İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İsim soyisim yapsak?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Şöyle bişey düşündüm ben ama tepkiler ne olur bilemeyeceğim. Ayrıca belirtmek istiyorum sadece düşünceden ibaret..

Burası webmaster forumu ve ticaret dönüyor oldukça fazla, dolandırılanlarda oluyor tabii ki ziyadesiyle..

İsim soyisim şeklinde birşey yapsak nicknamelerin hemen yanıbaşında gözükse o isim soyisim nasıl olur?

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
Nicklerin yanında gözüken isimlerin gerçek olduğunu nasıl anlayacağız?

daniel1336

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
100
TC Kimlik numarası almadıktan sonra sahte isimle yine girer dolandırıcılar. TC kimlik numarası vermeye şüphe ile yaklaşabilir bazı arkadaşlar. Ama düşününce sitenin kalitesini çok yükseltecek, iyineti daha elit bir forum yapacak bir fikir olduğunu düşünüyorum sayın yöneticim :alkış:

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
başkasının tc nosunu vermediğini nasıl anlayacağız?

çok mu sorguluyorum.

sadeceprn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
Bugün çoğu taraftar forumunda insanlar isim soyisimle üye olabiliyor ancak.

Tc kimlik no ile doğrulama olabilir, tabi tc kimlik nolar database e kaydedilmemeli, curl ile resmi siteden onay aldıktan sonra üyelik işlemleri deam etmeli. Böylece davetiye gibi işlere de gerek kalmaz. Ticaret yapılan bir yerde isim soyisim kullanılması iyi fikir. Zaten facebooktan sonra insanlar kendi kimlikleriyle internette yer almaya alıştılar diye düşünüyorum.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
TC kimlik almamız dolandırıcılığı daha da azaltıp elit bir forum haline getirilecektir katılıyorum..

Örnek verelim bir kullanıcımız dolandırıldı ve bunu ispatladi yapabileceğimiz en iyi şey tc kimlik nosunu vermek olur ancak burada üye onaylarken yöneticilerimize büyük bir sorumluluk düşüyor. Bunu da düşünmek gerekiyor.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Doktordan sağlık raporuda alınsın.

Askeremi gidiyoruz foruma üyemi oluyoruz?

PauLShark

0
İyinet Üyesi
Reaction score
51
Kendisinden şüphesi olmayanların rahatlıkla kabulleneceği, işi gücü üç kağıt olanların ısrarla karşı çıkacağı, bayanların doğal olarak biraz tedirgin olup çekimser kalabileceği bir soru.

Şimdi başka isim başka t.c no verirse ne olacak demişiz.

E bu adamla yarın ticaret yapılmayacak mı? Profilinde mehmet xxx yazıp doğan şahin adına hesap bilgisi mi verecek? Bu durumda karşısında ki kişi kıllanmayacak mı? İsterse amcamın isterse babamın hesabı desin. Huylandıracak adamı.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
@PauLShark - Eğer böyle bir uygulamaya geçersek database'e geçişini şifre gibi güvenli hale getirip md5'le bi kaç kere şifrelettiririm güvenlik konusunda sorun olmaz. Zaten güvenlik sorumlumuzda bu konuda bize yardımcı olur. Ve hatirlarsaniz IYINET resmileşmişti.

Bu yüzden iyinet'e sunduğunuz herhangi kişisel bilgi iyinetin dışına çıkmamaktadır.

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Buradaki kimse "yapilacak" denmedi, sadece bi düşünce var ve fikirlerinizi alalim deniyor.
Insan gibi söylemişiz, saygiyla insan gibi cevap bekliyoruz başka bişey değil.

Bizde mezbahada kesilecek damızlık inek gibi yazmıyoruzki insan gibi yazıyoruz zaten sorun ne?

Bence çok gereksiz ve kafa şişirmekten başka birşeye yaramaz.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Bizde mezbahada kesilecek damızlık inek gibi yazmıyoruzki insan gibi yazıyoruz zaten sorun ne?

Bence çok gereksiz ve kafa şişirmekten başka birşeye yaramaz.

Fikrinizi bu şekilde beyan etseniz gayet anlaşılır oluyor bu şekilde, sonuçta tartışmaya açık bir fikir.
Sorun yok, önceki postunuzdaki saygısız tepkiniz var o kadar.

sadeceprn

0
İyinet Üyesi
Reaction score
15
%100 emin değilim fakat devlet bunun için bir hizmet sunuyor. XML'den çok fazla anlamıyorum ama illaki anlayan bir çalışan vardır sitede.

http://tckimlik.nvi.gov.tr/Service/KPSPublic.asmx?op=TCKimlikNoDogrula

Bununla TC kimlik numaralarını kaydetmeden, Tc kimlik no, isim soyisim ve doğum yılı kullanılarak, o tc kimlik numarasının doğru olup olmadığı anlaşılabiliyor. Sıradan bir boolean cevabı veriyor sanırım sistem. Bence gayet kullanışlı ve güvenli. Tabi ÖSS sonuçlarının açıklandığı gün hata vermesi olası :D

Eif

0
İyinet Üyesi
Reaction score
248
3 sene önce birisi tarafından dolandırıldım. 30 TL ödeme yaptım. Tc. nosunu, adresini, telefon no.sunu her şeyini biliyorum. Ödeme yaptığımda zaten dekontta çıktı. Beni dolandırdı diye hiç bir şey yapamadım. Kim olduğunu bilmek bir şey değiştirmiyor ki. Notere gidip ihtar çeksem tek muhataplı 50 TL ödüyorum, kaymakamlığa gidip form doldursam form parası veriyorum, ayrıca her iki durumda da faturamın olması gerekiyor.

30 Tl için katil olacak halim de yok. Elimde loglar var. En fazla forumdan banlatırım. O da gelip babasının, amcasının, dayısının vs bilgileri ile yeniden kayıt olur.

Ben sisteme karşı değilim. Elbette ki dolandırıcılığı azaltacaktır. Üyeler arası kaynaşmayı da sağlayabilir. Gerçi bir bayan her zaman kişisel bilgilerini paylaşmaktan tedirgin olur, telefon sapıkları ile uğraşmak istemez, ama, yönetim ne karar alırsa ona uyarım.

Lanet

1
İyinet Üyesi
Reaction score
97
Bilgilerde sadece "isim"de olabilir soyisim kullanmak istemeyen üyeler için, onu zorunlu yapmayiz zaten.
Ancak o loglari pc'den cikartip düzenli bi şekilde sunduğunuzda kanıt yerine geçiyor diye biliyorum. Sonuçta bilişim suçları diye birşey var :) Bi avukata danışmayı denediniz mi acaba?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5