İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İstanbul Valiliği açıklamasıdır...

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
TÜM YURT DIŞI YAZIŞMALAR İÇİN VALİLİK AÇIKLAMASI; REPUBLIC OF TÜRKİYE olmalı Turkey kelimesi Osmanlı imparatorluğunun son zamanlarında ilk defa İngiliz kaynaklarında, biraz da alay ifade ederek kullanılmıştır.

Bazı ülkeler kendilerini GREAT=BÜYÜK, ÖNEMLİ - olarak nitelerken Ülkemizin bir kümes hayvanının ismi ile anılması kabul edilemez. kelimenin iticiliği ve ülkemizi ne şekilde ifade edeceği düşünülmeden adete ülkemizin isminin İngilizce ifadesi imiş gibi Türkler tarafından da kullanılmış ve kullanılmaktadır.Özel isimler bir başka dilde de aynı şekildedir.
Bir zamanlar Habeşistan olarak bilinen ülke tüm Dünyaya adının Etiyopya olduğunu ve bundan böyle Habeşistan olarak gönderilen hiç bir postanın alınmayacağını açıklamış ve tüm dünya Etiyopya adını kullanmaya başlamıştır. Ya Türkiye !, Bir kümes hayvanının adı ile anılıyor. Uluslararası toplantılarda ülkemizi temsil eden başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm görevlilerin önünde "HİNDİ" anlamında "TURKEY" yazıyor. Bundan rahatsız olmamak mümkün mü
Bir başka örnek ise Hindistan. Siz hiç uluslararası bir toplantıda Hindistan diye bir kelime gördünüz mü? Aynı hata. Hindistan bu ülkeye sadece Türklerin verdiği bir isimdir.Uluslararası isim değildir. Malezya mal mı oluyor diyenler de aynı şekilde.
Bizim ismimiz Türkiye kelimesi bir ülkenin dilinde başka anlama gelebilir.Bu önemli değil. Bütün dillerde tek tek ülkemizin adının iyi anlama gelmesi gerekmez. Ancak bir de uluslararası ülke isimleri vardır. Uluslararası toplantılarda bu isim kullanılır.
Türkiye'nin uluslar arası toplantılarda adı İngilizlerin söylediği Turkey olarak geçiyor. Varsın İngilizler Turkey demeye devam etsin. Ancak bize Turcia, Turkia gibi değişik şekillerde söyleyenler de var. Onlar da devam etsinler. Ancak uluslararası bir toplantıda ülkemizin adı bizim söylediğimiz şekilde Türkiye olarak geçmelidir. Diyorlar ki Türkiye kelimesinde bulunan ü harfi Avrupa dillerinde yokmuş. Bu nedenle sorun oluyormuş. Avrupa Birliği toplantısında Türkiye delegesinin önünde Turkey=Hindi yazarken Yunanistan delegesinin önünde bırakın Latin harflerini Yunan alfabesi ile ELLAS yazıyor. Yunanlıların hiç bir harfi batı alfabesinde yok. Ülkesini ve dilini seven Yunan delegesini kutluyorum. Türk delegesine söyleyecek söz bulamıyorum. ASLINDA YAPILACAK TEK ŞEY HÜKÜMETİN BİR AÇIKLAMA YAPARAK 1 YILLIK GEÇİŞ SÜRESİ SONUNDA TURKEY YAZILI HİÇ İRPOSTA'NIN KABUL EDİLMEYECEĞİNİ DÜNYAYA AÇIKLAMASIDIR.!!!!! HABEŞİŞTAN BÖYLE YAPTI. ETİYOPYA OLDU. BİZ BÜTÜN LOGOLARIMIZI TÜRKİYE DİYE YAZSAK DA TURKEY DİYENE ENGEL OLMAYACAKTIR. BU NEDENLE RESMEN
BELİRTTİĞİMİZ YOL İZLENMELİ. Medya ve Hükümeti göreve davet edelim.

"Republic of Turkey = Hindi Cumhuriyeti" Bu ismi istemiyoruz.
"Republic of Türkiye" olmalı.

Bu kampanya sonuç alınıncaya kadar sürecektir. Elbet bir gün
bu ülkenin adının Türkiye olduğu ve Turkey olarak gönderilen
postaların alınmayacağı dünyaya ilan edilecektir. Uluslararası toplantılarda
Cumhurbaşkanımızın önünde Turkey (Hindi) değil Türkiye yazdığı
günler gelecektir. Sadece eski Fotoğraflara bakarken Turkey
yazısını görüp "Ne kadar duyarsız" olduğumuza şaşıracağımız günler
gelecektir... siz de katılıyorsanız bu mesajı olabildiğince çok
dağıtın....

Melih AKGÜNGÖR
İstanbul Valiliği
Protokol Müdürü
(212) 455 55 00

W

web

Misafir
yasasin Turkiye!

ben ingilizce forumlarda surekli I'm from Turkiye yaziyorum, anlamiyorlar anlayana kadar kafalarina bastiriyorum.

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
OnurSqL' Alıntı:
Avrupa Birliği toplantısında Türkiye delegesinin önünde Turkey=Hindi yazarken Yunanistan delegesinin önünde bırakın Latin harflerini Yunan alfabesi ile ELLAS yazıyor. Yunanlıların hiç bir harfi batı alfabesinde yok.

yunan alfabesi şimdiki latincenin temelini oluşturmaktadır. ellas latince harflerden oluşur yunanca değil. yunan harfleri aşağıdaki gibidir.

α β γ δ ε ζ η θ ι κ λ μ ν ξ ο π ρ σ ς τ υ φ χ ψ ω Γ Δ Θ Λ Ξ Π Σ Φ Ψ Ω

bu valilik açıklaması değil. maillerle gelen bir açıklama. yazan valilik çalışanı mı orasını bilemiyorum.

elbette dendiği gibi olmalıdır ama böyle bir kampanya için daha sağlam dayanaklara ve bilgiye ihtiyaç var.

F

fenerli

Misafir
Her kelimesi doğru, kendi adımıza söylemek gerekirse buna hep dikkat ediyoruz, bu yönde kampanya yapılsa hemen destekleriz.

Ülkemiz bir özentiler ülkesi, adamlar haydi kızlar okula diye kampanya yaparlar(gerçi gidecekleri okul yok) ama açılan işyerlerine de türk insanına hizmet vereceği halde ingilizce isimler koyarlar, örnek: alışveriş merkezi açtılar ismini "Town" koydular.

Bu tür türkçe bozukluklarına hız kazandıran büyük sebepte özel kanallar.

4-5 yıldır oluşan internet chat gençliği bu tüketimi daha da körüklemiştir, bir yazılacak yerde "1" yazıyor, çilek yazılacak yere "chilek" yazıyor, kelimelerin sonuna "x" ekliyor, v yerine "w" yazıyor (var yerine "war" yazıncada cümlede savaş ın ne alakası var diyemiyor zaten)

Ayrıca ülkesindeki insanlar için faydalı olabilecek şeyleri sırf avrupa birliğine girme umudu ile yapmak düşüncesi varken bu ülkede zor olan konulardan biride bu, vakti zamanında arçelik dışarıya ürün satışında sorun yaşamamak için ("ç" harfi) "beko" markasını oluşturdu.

Kısacası belirttiğin durumu geri almak çok zor , aynı hata ülkemizin sembolü olarak "lale" belirlenmesinde de yapıldı, goturkey.com sitesinin yapıldığı dönemde, halbuki hep lale hollanda ile özdeşleşti, yanlış hatırlamıyorsam bayraklarında da lale resmi var.

OnurSQL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
bu valilik açıklamasıdır..okulda hocamız bu açıklamayı bize gazeteden okudu. bende rastgele bir forumda gezerken karşılaştım.

F

fenerli

Misafir
bizde birçok kişiye bu epostanın geldiğini görünce yine birisi tepkisini resmi bir makam üzerinden iletiyor diye düşünmüştük,
inşallah tv programları semra hanımı konuk etmek için olan çabalamalarını, bu konuda da gösterirler.

şimdi araştırdım da Ağustos ayında bahsi geçen bir konu imiş

http://www.skyturkonline.com/h_43474_2.html

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
evet. çok hassas bir konu bir zamanlar ingiltere ile türkiye maçı vardı o zaman şere.siz ingilizler hindiyi fırına vereceğiz v.s demişlerdi..

pigeon

0
İyinet Üyesi
Reaction score
12
maalesef yeterli araştırma yapılmadan bilgi sahibi olunmadan böyle bir kampanya yapılınca tüm önemine rağmen, güvenilirliğini ve inanılırlığını yitiriyor.

hostingyardim.com

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
0
İster hasan amca ister milletvekili desin.Sonuc turkiye icin olması lazım.Elimizden geleni yapmalıyız

drstranger

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ısrarla, turkey olarak bilinen küçük düşürücü bu kelimeyi kullanmayanlardanım, ama tek başına çok sorun oluyor, siliv örgütlerin çabası da boş..
ilk kez devlet kanadından birinin böyle bir yazı yazarak açıklaması gerçekten memnun edici.

nerde olursam olayım, öncelikle bende i am from turkiye demekteyim, ancak anlamaz iseler i am from turkei olarak değiştiriyorum, almanlar böyle kullanıyor zaten.... turkei da bence kullanılabilir.

örneğin chatte cok mecbur kalırsam, T U R K E Y olarak, yazarım en azından buyuk capital harflerle yazarak T U R K E Y = TURKIYE diyince daha ii oluyor...

ben bunu başbakanımızın açıklamasını arzu ederdim...

N

n0kta

Misafir
bu bilgi doğrudur arkadaşlar. 1. Dünya Savaşından sonra yapılan konferanslarda anlaşmalarda Türkleri ve bizim gibi diğer sevmedikleri topluluklara küçük düşürücü isimler vermişlerdir. Diğer topluluklar ki ( sanırım birisi Bosna Hersek ti) bu durma itiraz edip sonradan düzelttirmişlerdir. Bizim ismimiz o şekilde kalmıştır. İtiraz edersek düzeltmek zorundalar. Bugüne kadar yapmamışsın. Bundan sonra yapsan ne olacak a.q.

D

dnturkey

Misafir
bence pek bi önemü yok. kelimelere takılıp kalmaktansa daha büyük düşünmek her zaman daha iyi olacaktır. hep böyle ufak tefek ayrıntılarla ugrastiğimiz için hiç bir zaman büyük bir iş yapamadık...

SaintOne

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
n0kta' Alıntı:
bu bilgi doğrudur arkadaşlar. 1. Dünya Savaşından sonra yapılan konferanslarda anlaşmalarda Türkleri ve bizim gibi diğer sevmedikleri topluluklara küçük düşürücü isimler vermişlerdir. Diğer topluluklar ki ( sanırım birisi Bosna Hersek ti) bu durma itiraz edip sonradan düzelttirmişlerdir. Bizim ismimiz o şekilde kalmıştır. İtiraz edersek düzeltmek zorundalar. Bugüne kadar yapmamışsın. Bundan sonra yapsan ne olacak a.q.
aslında durum öyle değil tam olarak hikayeyi bilmiyorum ama hikaye şu şekilde ;
Osmanlı zamanlarında hindistana seferler yapılmıştı. Ve bu seferler sonucu anadolu da olmayıpta hindistanda olan bir hayvana rastlanmıştı. Bu hayvan hindiydi. Ve Türkler hindistan dolaylarından hindiler getirdiler. Daha sonra avrupadan gelen ziyaretçiler anadolu'ya yeni gelen hindileri gördüler ve kendi topraklarına götürdüler ve turkiyeden geldiği için adına turkey dediler..
ne kadar doğru bilemiyorum ama hikaye benim bildiğim bu şekilde..

yakese

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
resmi olarak turkey diye gelen posta-mektup-kargoyu iade etmeyeceğiz diye yasak gelsin bak bidaah turkey diyolarmı

cAgAbA

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
13
--- yurtdışından mektup alan kaç kişi var bu forumda?
--- yurtdışında bulunup ülkesinin sadece adı dolayısıyla dalga geçildiğini gören?
--- pakistan'ın adı bir hayvan adı değil ama pakistan yabancılar (batı dünyası diyelim) nezdinde türkiye'den daha değerli bir ülkedir diyen?
--- mesela batman diye bir ilimiz var o ilimizin adı değiştirilmelidir yurtdışında ilginç şehir isimleri listesinde sürekli adı geçiyor diyen kaç kişi var bu forumda?
--- sizce dünyada kaç kişi türkiye diye bir ülkeden haberdardır?
--- sizce dünyada türkiye diye bir ülke olduğunu bilen kaç kişi o ülkenin adını gösterebilir?

turkey kelimesinin türkiye olması için aşılması gereken sadece posta yolları değil, yüzlerce yıllık algılardır ki bunu kolay değiştiremezsiniz. bugüne kadar uluslararası literatüre giren her türk bilim adamının ülkesi, her türk sanatçının ülkesi "turkey" oldu bunda gocunacak bir şey yok.

india hindistan olduğunda "hindi ülkesi" diye dalga geçmediyseniz turkey isminden de gocunacak bir şey yok. ha kendi ülkenizin dilinde anılmak istemek iyi bir şey midir? elbette iyidir ama imkansıza yakın zordur. valiliğin de böyle bir işi, görev tanımı yoktur, olacaksa mesala turizm bakanlığı ilgilenir bilemedin dışişleri bakanlığı...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5