İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

İşte yeni Windows Vista !

Permission

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Bilişim devi Microsoft, son işletim sistemi Vista’yı tanıttı.01 Mart 2006 00:43

Microsoft, 2006 yılı sonunda piyasaya sürülmesi beklenen yeni işletim sistemi Vista'yı altı ayrı sürüm halinde piyasaya çıkarmayı planlıyor.

Microsoft'un patronu Bill Gates, ABD'deki Elektronik Fuarı'nda, bu yıl sonunda piyasaya çıkması beklenen Vista'yı tanıttı.

Yeni işletim sisteminin üçünün ev kullanıcıları için olduğunu anlatan Gates, ikisinin iş dünyası ve birinin de gelişmekte olan ülkeler için tasarlandığını söyledi.

Vista'nın ev kullanıcıları için tasarlanan sürümlerinden biri, bilgisayar kullanıcılarına yüksek çözünürlüklü (HD) televizyon programlarını kaydetmeleri ve yeniden izlemeleri olanağını sağlıyor.

Microsoft'un yeni işletim sistemi Vista, şu altı sürümden oluşacak: Vista Business, Vista Enterprise, Vista Home Basic, Vista Home Premium, Vista Ultimate ve Vista Starter.

Her ölçekteki şirketler için temel sürüm olacak Vista Businnes, kuruluşların kendi bilgisayarlarını yönetmelerini sağlayacak araçlar sunacak.

Enterprise sürümü ise Business sürümüne ek olarak, bilgisayarın çalınması veya kaybolması durumunda gizli verilerin görülmesini engelleyecek bir sistemin de dahil olduğu 'BitLocker'a sahip olacak.

Home Basic sürümü, bilgisayarlarında internete girmek, e-posta göndermek, basit belgeler yazmak ve düzeltmek isteyen kullanıcılara yanıt verirken, ayrıca masaüstü arama ve güvenlik araçlarını da dahil edecek.

Home Premium ise Home Basic'e ek olarak yeni bir grafik arayüze sahip olacak. Dijital görüntü ve müzik arşivlerini düzenleme, çalma olanağı sağlayan bu sürüm DVD kayıt olanağı ve Xbox 360'a bağlanma imkanı da tanıyor.

Vista Ultimate, Business ve Home sürümlerinin tamamını bir pakette toplarken, Starter adlı sürüm ise kalkınmakta olan ülkelerdeki düşük kapasiteli bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Çeşitli Özellikleri
Microsoft'un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kuşak işletim sistemi Windows Vista'nın ilk deneme sürümü 'Vista Beta 1' daha önce deneme amacıyla ve sınırlı sayıda yayınlanmıştı.

Arayüzünde yarı şeffaf karakterler ve görseller kullanılan Vista'nın en çok konuşulan özelliği ise hızla yükselen eğilime uygun olarak arama teknolojilerini işletim sistemine entegre etmiş olması.

Windows Vista'nın yeniliklerinden bir diğeri de yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni işletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli olduğunu savunuyor.

Vista'da ayrıca dışarı çıkışlar için güvenlik duvarı, dışarıdan verileri tarayan bir filtre de bulunuyor. Servis Paketi 2 destekli Windows XP'deki güvenlik duvarı sadece içeri girişleri koruyordu.

CNN Türk

B

Baria

Misafir
evet merakla bekliyoruz. Acaba bunuda kopyalaya bilirlermi :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5