İstihbarattan 440 bin izleme talebi !

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Katılım
10 Ağustos 2006
Mesajlar
0
Reaction score
1
Konum
GebZe
İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, İngiliz istihbarat birimlerinin 15 ayda 439 bin kişinin telefon, elektronik posta ve mektup haberleşmelerinin izlenmesi talebinde bulunduğunu yazdı.

Bu rakamı istihbarat birimlerinin faaliyetlerini izlemekle görevli müfettişlerin raporuna dayandıran Times gazetesi, haberi manşetinden, "İzleme talepleri 450 bine vurdu ve büyük bir özel hayata müdahale tartışması ortaya çıktı" diye verdi.

Raporda, izleme ve dinleme sırasında 4 bine yakın hata yapıldığına da işaret eden müfettişler, hatalardan 67'sinin izlenen kişilerin iletişimine doğrudan müdahale şeklinde yapıldığına dikkat çekti.

Rapor yazarı Sir Swinton Thomas, bu rakamı 'kabul edilemez oranda yüksek' olarak, insan hakları savunucuları da 'özel yaşama tüyler ürpertici müdahale' olarak niteledi.

Özel hayata müdahale suçlamalarına sözcüsü aracılığıyla yanıt veren İçişleri Bakanlığı ise dinleme ve izleme taleplerinin sayısının daha önce hiç açıklanmadığını, bunun ilk kez olduğunu hatırlattı.

Sözcü, dinleme ve izleme taleplerinin sadece 'çok hassas durumlarda' yapıldığını ve bunun da bakanın onayıyla mümkün olabildiğini bildirdi.

Sözcü ayrıca, dinleme ve izleme sürecindeki hataların büyük bölümünün elektronik posta adreslerinin ve telefon görüşmelerinin listesinin elde edilmesinde yapıldığını, elektronik posta mesajlarının içerikleri veya doğrudan telefon dinleme faaliyetleri sırasında hiç hata yapılmadığını savundu.

Raporda, MI5, MI6 ve Cheltenham'daki dinleme servisi GCHQ başta olmak üzere 52 emniyet müdürlüğü, 475 belediye ve aralarında Ağır Dolandırıcılık Masası'nın da bulunduğu 108 diğer kuruluşun izleme dinleme ve benzeri faaliyetleri incelendi.

Kaynak:Haber3
 

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Katılım
24 Temmuz 2006
Mesajlar
9,530
Reaction score
122
çoktandır yapyolar zaten bizdede var. Ama saklıyacak bişeyiniz yoksa bence hepimiz için iyi bi yöntem böyle yakalananların sayıssı çok
 

Turkmucit

0
İyinet Üyesi
Katılım
18 Ocak 2006
Mesajlar
1,523
Reaction score
0
evet bizde yardım edelim sitemize link verelim tıklayanları ihbar edelim ip lerini :D
şaka bir yana bence de takip edilsin düzelir biraz ortam.
 

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Elektronik Sigara
Üst