İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

joomla mı wordpress mi ?

sevindirik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
yeni bir web sayfayı hazırlamayı planlıyorum bildiğiniz üzre wordpress çok basit,kullnışlı ama cpu canavarı.hitimi en az 5k düşünecek olursak ve ilerisini de hesaba katarsak sizce joomla mu kullanayım bu kez ? joomla kullananlar cvp verirse sevinirim.joomla da güvenlik nasıl.güvenli mi ? yani wp ile karşılaştıracak olursak ?

myguitar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kesinlikle joomla tavsiye ederim, joomla ile yapabileceklerin hayal gücünle sınırlı..

sevindirik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
joomla hiç kullnmadığım için şimdi bana belirsiz geliyor ama denemeye değer diyorsunuz öyle mi :eek:

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Makale ağırlıklı olacaksa WP kullan,
ancak
makale yanında başka bölümler olacaksa (portal) joomla düşünebilirsin
illa joomla olması da şart değil, pek çok CMS sistem var, bunları da denemeni tavsiye ederim
Xoops, PhpNuke dışında MemHt ve E107 gibi (güzel templateleri olan) iki portal sistem daha var (aslında yüzlerce var).

sevindirik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
forum falan istemiyorum ya da o tür üyelik gerektiren şeyler.sadece makalelerimi yayınlacağım bir site olacak.amacım sitemin hostlarda rahat barınması ve görünümün de güzel olması.

sevindirik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
tamam şuan ben de wordpress kullanıyorum ama cpu konusunda ciddi sıkıntılarım var.acaba tek ben mi yaşıyorum bu sıkıntıları :eek: ????

Virtuozzo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
WordPress ile işlemci yükünün artması gibi sıkıntılar yaşıyorsanız Joomla ile bu sıkıntıların kat kat fazlasını yaşayacağınızı bilmenizi isterim.
Zira Joomla, WordPress ile kıyaslandığında daha hantal ve sistemi yorucu bir IYS. (1.5 versiyonu ile bu durum giderildi mi bilmiyorum.)

Ayrıca WordPress kullandığınızda işlemcinize fazla yük biniyorsa; eğer kullanıyorsanız AJAX temelli eklentilerinizi gözden geçirin, yine sorun çözülmüyorsa sisteminizi kontrol edin.
Zira sorunun kaynağının WordPress olması düşük bir ihtimal.

cuhadar

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
Valla ben bilmiyorum... Her ikisinide kurdum kullandım ama şu sıralar Wp kullanmaktayım aşırı bir yavaşlama var

GökhanHT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
joomlada sef kurarsanız kasabilir normal ama wp bilmem onun için joomla tavsiyemdir.3 yıldır kullanırım bi kötülüğünü görmedim veletin :D

ReL4X

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Joomla gerçektende hit arttığında makineyi oldukça kasan bir iysdir. Fakat sorgu sayısını cache kullanımını açarak, gereksiz sorgu yapan modül ve eklentileri kaldırarak %30-60 arasında azaltıp makinenin yükünü hafifletebiliyorsunuz.

Bu şekilde sıkıntı çeken arkadaşlar alttaki işlemi uygulasınlar fazlasıyla rahat ederler.
Genelde joomla kullanıcılarının pek dikkat etmediği ancak performansı %10 lara kadar arttıran bir etkende cache'lerle çalışmaktır. Yani elinizden geldiği kadar SQL veritabanı sorgularını azaltmak bunun için önemli bir faktör. Cache bildiğiniz gibi geçici bellek diye bilmeyenler için açıklayıcı olması için tanımlayalım, ziyaretçilerinizin sayfalarınız arasında gezinirken son girilen sayfaların belli bir süre tutulması ve yine aynı sayfaya dönüldüğünde daha önce bu sayfada olduğunun hatırlanması ve bazı verilerin tekrar tekrar yüklenmeden ziyaretçiye sunulması anlamına gelir. İşte bu noktada joomla da modüllerimize girerek alt taraflarda genelde cache seçeneğinin karşısı kapalı (no) olur işte bu seçeneği aktif etmeniz sizin sitenizde SQL sorguların en azından bu noktada azalması demek ve buda direk olarak daha iyi performans demektir. O yüzden tek tek modüllerinizin içine girip cache'i aktif edin. Ayrıca genel ayarlardan cache te tutulacak dosyaların zamanını 48200 olarak ayarlaranız daha iyi olacaktır.
http://www.cmsturk.net/forum/showthread.php?t=5434

sevindirik

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
araştırdım nette biraz.açıkcası wp gibi değil bence öncelik wpde olmalı bu sıralamada :eek: demek ki bana yine wp kurma yolu göründü :p

Tyreece

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer güzel bir portal kuracaksan Joomla! yı kullan fakat eğer genellikle kısa yazılar yazacaksan WordPress kullan. CPU ya da dikkat et. :)

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5