İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Joomla nin indexlenmesi

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
hmm. o mod_rewrite modulu aktif değildir sunucunda. httpd.conf dosyasının
Kod:
# LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so
kısmında başındaki # yi kaldırıp sunucuyu restart yapman gerekiyor. eğer # yoksa zaten değiştirmene gerek yok

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Deneme amaçlı GoDaddy'nin domainle ucuza gelen 1 aylık hostundan aldım.

Ulaşabileceğim yer yok sanırım oraya. Yardımına baktım.
Varsayılan olarak mod_rewrite tüm sunucularda açık, httpd.conf'tan ayarlamanız gerekmiyor. Değiştirmek isterseniz .htaccess dosyasından yapın, gibi birşey diyor.

http://help.godaddy.com/article.php?article_id=899&topic_id=&&

Bilmiyorum ama sanırım sorun başka.

sempaty

1
İyinet Üyesi
Reaction score
19
evet bahsettiğim şey buydu. yani bu konuda problem yok. artık tek bişey kalıyor o da htaccess dosyası..

Kod:
[SIZE=2]Options FollowSymLinks[/SIZE]
RewriteEngine On
[SIZE=2]RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR] [/SIZE]
[SIZE=2]RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)$ [NC][/SIZE]
[SIZE=2]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f[/SIZE]
[SIZE=2]RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d[/SIZE]
[SIZE=2]RewriteRule (.*) index.php[/SIZE]

aynı bu şekil yapabilir misin o da olmazsa başındaki "Options FollowSymLinks" kısmını silip de deneyebilir misin

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Zipten çıkardığım htaccess.txt dosyasının içeriğindeki bahsettiğiniz yerler şu şekilde.

Kod:
##  Can be commented out if causes errors, see notes above.
Options FollowSymLinks

#
#  mod_rewrite in use

RewriteEngine On

#  Uncomment following line if your webserver's URL
#  is not directly related to physical file paths.
#  Update Your Joomla/MamboDirectory (just / for root)

# RewriteBase /

########## Begin - Joomla! core SEF Section
############# Use this section if using ONLY Joomla! core SEF
## ALL (RewriteCond) lines in this section are only required if you actually
## have directories named 'content' or 'component' on your server
## If you do not have directories with these names, comment them out.
#
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
#RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR]         ##optional - see notes##
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)$  [NC]
RewriteRule ^(content/|component/) index.php
#
########## End - Joomla! core SEF Section

########## Begin - 3rd Party SEF Section
############# Use this section if you are using a 3rd party (Non Joomla! core) SEF extension - e.g. OpenSEF, 404_SEF, 404SEFx, SEF Advance, etc
#
#RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR]         ##optional - see notes##
#RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)$  [NC]
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
#RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
#RewriteRule (.*) index.php
#
########## End - 3rd Party SEF Section
İlk grubun 3. sıradakinin ve ikinci grubun 5inin de başındaki diyez işaretini kaldırdım.

Yalnız yardımı araştırırken .htaccess'i düzenleyin fakat her saat başı güncellenmekte, değişikliklerin etkili olabilmesi için bekleyin gibi bir ibare vardı.

Şu an htaccess dosyasının adını .htaccess yaptım ama "500 - Internal Server Error" var. Bekleyip görelim.
İlk defa linux hostta ve php ile çalışıyorum, ayarları bilmiyorum fazla, ilginize teşekkürler.

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Olmamıştı bu şekilde htaccess'in içini kontrol ettim başka satırlar da değişmesi gerekir mi diye.

# RewriteBase /

satırınından da # kaldırıp gönderidim. "Internal Server Error" olmuyordu, ama bekledikten sonra yine oldu.

Sunucuda ".htaccess" adında bir dosya gördüğü zaman "Internal Server Error" oluyordu. .htaccess oluşturmadan Sef'i açtığım zaman "404" oluyordu linklerde.

Ama hata bende imiş,
Kurulum yaparken Register_Global'in kapatılması uyarısı için, nerden yapılcağını ararken bir forumda şöyle birşey okudum.

Sunucuda tmp klasörü oluşturup,

Kod:
php_flag register_globals off
php_value session.save_path "//data/web/virtuals/siteadi.uzanti/tmp"
şeklinde kodu .htaccess ekleyin diye.

Sonra php.ini oluşturup oradan kapatılmasına dair joomla'nın sitesinde okuyunca php.ini'den düzelttim ama bu kod .htaccess de kaldı.
Şimdi .htaccess gördüğü zaman sunucuda 500 oluşuyo, bununla mı alakalı diyip bu satırları sildim ve şu an sef etkin, sorun yok.

Tekrar teşekkür ederim.

Merlin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Yalnız yardımı araştırırken .htaccess'i düzenleyin fakat her saat başı güncellenmekte, değişikliklerin etkili olabilmesi için bekleyin gibi bir ibare vardı.

Bu kadar zahmete girmene php.ini yi kurcalamana hic gerek yoktu. Ben zaten yukaridaki mesajlarimda belirttim. 1 saat kadar bekleyin aktif olur diye.

216

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Evet gördüm öyle dediğinizi :)

Yalnız php.ini'yi dün kurcaladım yani bu olayları yapmadan daha önce.
O yüzden aklıma geç geldi.

Sorun .htaccess'de
Kod:
php_flag register_globals off
php_value session.save_path "//data/web/virtuals/siteadi.uzanti/tmp"
satırları olması.

Bu satırlar varken de bekledim bir üst iletide belirtdiğim gibi ama hata oluştu.
Satırları kaldırdıktan sonra bekleyince düzeldi.

Holokost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
.htaccess iceriginin ne olması gerekıyor bende cok ugrastım ama bır turlu yapamadım siteadi.com/bolum seklinde oluyor bolumler ama ekledıgım bı haberde link olarak siteadi.com/content/view/12/23 seklinde cıkıyor ama 406 hatası verıyor

calısan bi .htaccess icerigi verebilirseniz birde onunla deneyeyim :(

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
benim de bütün descriptionlar aynı bin üstü sayfa indexli çok kötü durumda eski sürümü de upgrade de yapamıyorum bişey olur diye description modunu kurdum bi işe yaramadı.

Merlin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Icerik asagidaki gibi olmali

RewriteEngine On

# Uncomment following line if your webserver's URL
# is not directly related to physical file paths.
# Update Your Joomla/MamboDirectory (just / for root)

# RewriteBase /

########## Begin - Joomla! core SEF Section
############# Use this section if using ONLY Joomla! core SEF
## ALL (RewriteCond) lines in this section are only required if you actually
## have directories named 'content' or 'component' on your server
## If you do not have directories with these names, comment them out.
#
#RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR] ##optional - see notes##
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)$ [NC]
RewriteRule ^(content/|component/) index.php
#
########## End - Joomla! core SEF Section

########## Begin - 3rd Party SEF Section
############# Use this section if you are using a 3rd party (Non Joomla! core) SEF extension - e.g. OpenSEF, 404_SEF, 404SEFx, SEF Advance, etc
#
RewriteCond %{REQUEST_URI} ^(/component/option,com) [NC,OR] ##optional - see notes##
RewriteCond %{REQUEST_URI} (/|\.htm|\.php|\.html|/[^.]*)$ [NC]
RewriteRule (.*) index.php
#
########## End - 3rd Party SEF Section

########## Begin - Rewrite rules to block out some common exploits
## If you experience problems on your site block out the operations listed below
## This attempts to block the most common type of exploit `attempts` to Joomla!
#
# Block out any script trying to set a mosConfig value through the URL
RewriteCond %{QUERY_STRING} mosConfig_[a-zA-Z_]{1,21}(=|\%3D) [OR]
# Block out any script trying to base64_encode crap to send via URL
RewriteCond %{QUERY_STRING} base64_encode.*\(.*\) [OR]
# Block out any script that includes a <script> tag in URL
RewriteCond %{QUERY_STRING} (\<|%3C).*script.*(\>|%3E) [NC,OR]
# Block out any script trying to set a PHP GLOBALS variable via URL
RewriteCond %{QUERY_STRING} GLOBALS(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2}) [OR]
# Block out any script trying to modify a _REQUEST variable via URL
RewriteCond %{QUERY_STRING} _REQUEST(=|\[|\%[0-9A-Z]{0,2})
# Send all blocked request to homepage with 403 Forbidden error!
RewriteRule ^(.*)$ index.php [F,L]
#
########## End - Rewrite rules to block out some common exploits

F

Facetious

Misafir
Google webmaster dan sitemap oluşturmanızı öneriyorum...
genelde ip:2 sayfa oluyor başlarda ama ilerleyen zamanlarda çoğalacaktır..Biraz sabır :)

bordo_bereli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar bende aynı sorun var. joomlayı kurduktan 2 hafta sonra bu dzinleme işine giriştim. arama dostu bişidi yanlış hatırlamıosam. ben de değiştirdim htaccess doyasını ve aradan bi kaç gün geçtikten sonra internal server error 500 muhabbeti başladı. ama düzeldikten sonra joomlanın storage.php scripti hata verdi ve ne siteye ne de admin paneline giremedim. sizce bununla bi bağlantısı olabilir mi? ve varsa birisi ayrıntılı olarak ne yapacağımı anlatabilir mi lütfen. host sahibiyle birbirimize düştük. 3 oldu kaldır kur yapıorum joomlayı. ve işin kötü tarafı hatadan sonra joomla kurulumda da application.php scripti hata verio. anlıcanız çökmüş durumdayım. lütfen birisi yardım etsin. hostu sıfırlamadan düzelmio. burada yazdıklarınızdan bi kaçı denemiştm. ama bekleme olayını yapmadım. htacessi sildim falan filan ama hiçbişi ie yaramadı. artı başka scriptler kurmaya çalıştım. mambo ya da joomla 1.5.4 ünü değil de 1.x sürümünü kurmayı denedim. kurdum fakat onlardada ne anasayfa ne de admin paneli açılmadı. sadece boş bir sayfa geldi.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
arkadaşlar bende aynı sorun var. joomlayı kurduktan 2 hafta sonra bu dzinleme işine giriştim. arama dostu bişidi yanlış hatırlamıosam. ben de değiştirdim htaccess doyasını ve aradan bi kaç gün geçtikten sonra internal server error 500 muhabbeti başladı. ama düzeldikten sonra joomlanın storage.php scripti hata verdi ve ne siteye ne de admin paneline giremedim. sizce bununla bi bağlantısı olabilir mi? ve varsa birisi ayrıntılı olarak ne yapacağımı anlatabilir mi lütfen. host sahibiyle birbirimize düştük. 3 oldu kaldır kur yapıorum joomlayı. ve işin kötü tarafı hatadan sonra joomla kurulumda da application.php scripti hata verio. anlıcanız çökmüş durumdayım. lütfen birisi yardım etsin. hostu sıfırlamadan düzelmio. burada yazdıklarınızdan bi kaçı denemiştm. ama bekleme olayını yapmadım. htacessi sildim falan filan ama hiçbişi ie yaramadı. artı başka scriptler kurmaya çalıştım. mambo ya da joomla 1.5.4 ünü değil de 1.x sürümünü kurmayı denedim. kurdum fakat onlardada ne anasayfa ne de admin paneli açılmadı. sadece boş bir sayfa geldi.

sitenizin barındığı makinanın özelliklerini kullandığınız paneli ve işletim sistemi gibi bilgileri yazarsanız, yardımcı olabilirim. Ayrıca kurulumu yapamıyorsanız sadece bir defaya mahsuz olarak ücretsiz kurulumu yapabilirim. Ama sadece kurulumu yapar siteyi çalışır halde teslim ederim. Tabi hostinginiz destekliyorsa.

bordo_bereli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
sitenizin barındığı makinanın özelliklerini kullandığınız paneli ve işletim sistemi gibi bilgileri yazarsanız, yardımcı olabilirim. Ayrıca kurulumu yapamıyorsanız sadece bir defaya mahsuz olarak ücretsiz kurulumu yapabilirim. Ama sadece kurulumu yapar siteyi çalışır halde teslim ederim. Tabi hostinginiz destekliyorsa.

ya kurulum sorun diil. defalarca joomla kurdum. makineyi bilmiyorum. ama cpanel kullanıyorum. işletims istemi linuz makinenin. apache server. tek bilmek istediğim bu sorun neden kaynaklanıyo. htaccess, internal server hatası ve joomlanın verdiği hatalar. bunlar gerisi kolay.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
ya kurulum sorun diil. defalarca joomla kurdum. makineyi bilmiyorum. ama cpanel kullanıyorum. işletims istemi linuz makinenin. apache server. tek bilmek istediğim bu sorun neden kaynaklanıyo. htaccess, internal server hatası ve joomlanın verdiği hatalar. bunlar gerisi kolay.

Eğer kurulumu yaptıktan sonra admin panelden seo ayarları ile oynamazsanız herahngi bir internel server hatası almazsınız. Ancak seo işlemini açtıktan sonra .httacces dosyasını silerseniz o zaman bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. + joomlanın 1,5 sürümünde seo da linkler kendiliğinden konu-adi.html bu şekilde dönüşmektedir ama bilinmeyen bir nedenden ötürü bir çok listeleme şeklinde bazı sayfalar için sayfa görüntülenemiyor hatası alabilirsiniz.

Kullandığnız sürümü ve sitenizin web adresini gönderirseniz bir çözüm üretebiliriz.

bordo_bereli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Eğer kurulumu yaptıktan sonra admin panelden seo ayarları ile oynamazsanız herahngi bir internel server hatası almazsınız. Ancak seo işlemini açtıktan sonra .httacces dosyasını silerseniz o zaman bu sorunlarla karşılaşabilirsiniz. + joomlanın 1,5 sürümünde seo da linkler kendiliğinden konu-adi.html bu şekilde dönüşmektedir ama bilinmeyen bir nedenden ötürü bir çok listeleme şeklinde bazı sayfalar için sayfa görüntülenemiyor hatası alabilirsiniz.

Kullandığnız sürümü ve sitenizin web adresini gönderirseniz bir çözüm üretebiliriz.

çok sağol. http://www.marjinalforum.web.tr joomla1.5.4 tü. host sahibi inad etti. bütün subdoman klasörlerini silmiş. yerine 1.0.18 sürümünü kurmaya çalıştı o da olmadı. yani sıfırlamaktan başka çar yokki en güzeli de bu olacak. nasıl olsa dersimi aldım :D çok sağol verdiğin bilgiler için. şimdi kurulumdan sonra htaccess dosyasını silmicem ve seo ayarları ile oynamıcam öle mi.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
çok sağol. http://www.marjinalforum.web.tr joomla1.5.4 tü. host sahibi inad etti. bütün subdoman klasörlerini silmiş. yerine 1.0.18 sürümünü kurmaya çalıştı o da olmadı. yani sıfırlamaktan başka çar yokki en güzeli de bu olacak. nasıl olsa dersimi aldım :D çok sağol verdiğin bilgiler için. şimdi kurulumdan sonra htaccess dosyasını silmicem ve seo ayarları ile oynamıcam öle mi.

kurulum yaptıktan sonra zaten default ayarlarda gelir, ve onlarla oynamazsanız .httacces dosyasını silsenizde birşey olmaz. Çünkü .httacces e ihtiyaç duymaz. Ama siz .httacces dosyasını silersiniz veya normalde ftp de httacces yazar siz onu .httaccess e çevirmezseniz sayfa görüntülenemiyor vb. gibi hatalar almanız gayet normal. Bu arada 1,0,18 sürümü ne zaman çıktı benim neden haberim yok :)

bordo_bereli

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kurulum yaptıktan sonra zaten default ayarlarda gelir, ve onlarla oynamazsanız .httacces dosyasını silsenizde birşey olmaz. Çünkü .httacces e ihtiyaç duymaz. Ama siz .httacces dosyasını silersiniz veya normalde ftp de httacces yazar siz onu .httaccess e çevirmezseniz sayfa görüntülenemiyor vb. gibi hatalar almanız gayet normal. Bu arada 1,0,18 sürümü ne zaman çıktı benim neden haberim yok :)

ya ben 1.5.4 ü kullanıodum. o da gidip eski sürümü kurmuş. valla ben kurulum panelinin yalancısıyım. bide mesela ben seo ayarlarını değiştirdim diyelim. arama motoru dostu şeklinde ayarladım. o zaman ne yapmam gerekecek.

SargeT

0
Yasakli Uye
Reaction score
10
ya ben 1.5.4 ü kullanıodum. o da gidip eski sürümü kurmuş. valla ben kurulum panelinin yalancısıyım. bide mesela ben seo ayarlarını değiştirdim diyelim. arama motoru dostu şeklinde ayarladım. o zaman ne yapmam gerekecek.

admin panelden seo ayarlarını açarsanız ftp de bulunan httacces dosyasının ismini düzenleyerek başına nokta (.) koymalısınız yani bu şekilde olmalı, .httacces

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5