İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Junk Mail Belası

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar hepinizin malumu Hotmail bir çok sitenin maillerini Junk Maile atıyor. Bu özellikle Büyük Forumlar ve büyük E-kart Siteleri için tam baş belası bir durum. Yollanan ekartlar, yada forumlardan gönderilen aktivasyon mailleri dahil tüm mailler bir çok kimse tarafından alınamıyor. Kimsenin aklına Junk Mail gelmiyor, yada gelse bile orada tonlarca mail oluyor. Artı Hotmail'in son uygulamasına göre, Junk maildeki hç bir linke tıklanmıyor, ancak Junk Mail değil diye işaretleyip İnbox'a taşıdığınız zaman linkler aktif hale geliyor.

Junk Mail'e gitmesi neye göre belirleniyor, bundan kurtulmanın yolu nedir, Junk maile giden Mailleri nasıl normal gelen inbox maile gönderebiliriz?

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
1) kullanıcının email alma ayarları: listemden gelenler şeklindeyse listesinde olamayan bütün emailer junk'a düşer
2) sizin email serverınızın reverse dns kayıtları yoksa junk'a düşer
3) (teoridir) birçok kimse sizin emailinize hotmailde junk derse sizin serverdan gelenler junk'a düşer
4) (Teori) sizin subject iniz hep aynı ve içerik neredeyse aynı boydaysa sürekli aynı postayı birçok kişiye gönderiyor durumuna düşersiniz iletileriniz junk email olur
5) email serverınız black list tutan listelerden birinde olursa birçok email servera (hotmail de dahil) ulaşamama ihtimaliniz var.
6) (toeori) aynı email adresinden sürekli aynı email gönderiyorsanız junk potansiyelidir. Ben birçok hesap açıp sırayla hesaplardan göndertiyorum.
7) email ile haber veriyorsanız: emailleri bir seferde göndermemenizi öneririm. bir email server belli bir sıklıkta email gelen adresi spamcı kategorisine alacaktır.

Bunları çoklayabilirim. Birçok insanın spam yüzünden email kutusuna bakmayı bıraktığı bir ortamda cidden spamcılara benzemeden iş yapmak (email alıp vermek) zor bir iş.

email serverınızın loglarını bir inceleyin.

Olayın öncelikli olarak sebeplerini tespit etmeye çalışmanızı öneririm.
o sebeplerden emin olduktan sonra sebepleri elimine etmeye çalışabilirsiniz.

örneğin gen emailleri en baştan beri (aktivasyon emaillerini) subject (konu) bölümüne tarih saati de ekleyerek gönderiyorum ki aynı konudan bir sürü email gönderiyor olmayayım diye

Saygılarımla

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hotmail yanlış hatırlamıyorsam geçen kasım ayında "sender id" diye birşey kullanmaya başladı.Sender id denilen olay e-mail'e bir kimlik bilgisi eklenmesi.Büyük e-posta saylayıcılar bu kimlik bilgisini e-maillere ekledikleri için hotmail normal bir kişinin gönderdiği e-mail'i spam olarak algılamıyor.
Aynı e-mail adresine web'deki bir formdan yada herhangi bir sender id'si bulunmayan mail server'dan (ki büyük firmalar haricinde sender id kullanan yok) gelen mailleri direck junk'a atıyor.Hatta e-mail'in başında soru işarati oluyor sender id olmayınca.
Benimde üyelerime yenilikleri bildirmek için kurduğum bir mail listem vardı,eskiden sorunsuz hotmail'e mailleri gönderebiliyordum,geçen kasımdan beri sender id sistemini devreye sokunca hotmail benim gönderdiğim tüm e-mailler junk'a düştü,çünkü sender id yoktu.
Sender id hakkında daha detaylı bilgiye hotmail'in sitesinden ulaşabilirsin.
Birçok büyük portalın bile başındaki en büyük dert.
Hatta bir ara gittigidiyor'un mailleri bile junk'a düşüyordu,şimdi düşüyormu bilmiyorum.
Sanırım bundan kurtulmak çok zor.Üstüne üstlük birde msn'den dolayı hotmail son yıllarda çok fazla kullanlmaya başladı.
İşimiz zor ne diyelim,yapacak fazla birşey de yok gibi...

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
2) sizin email serverınızın reverse dns kayıtları yoksa junk'a düşer
4) (Teori) sizin subject iniz hep aynı ve içerik neredeyse aynı boydaysa sürekli aynı postayı birçok kişiye gönderiyor durumuna düşersiniz iletileriniz junk email olur
5) email serverınız black list tutan listelerden birinde olursa birçok email servera (hotmail de dahil) ulaşamama ihtimaliniz var.
6) (toeori) aynı email adresinden sürekli aynı email gönderiyorsanız junk potansiyelidir. Ben birçok hesap açıp sırayla hesaplardan göndertiyorum.

email serverınızın loglarını bir inceleyin.

Olayın öncelikli olarak sebeplerini tespit etmeye çalışmanızı öneririm.
o sebeplerden emin olduktan sonra sebepleri elimine etmeye çalışabilirsiniz.
Merhaba

Cavabınız için çok teşekkür ederim, çok güzel ve açıklayıcı. Bir kaçını biliyordum ama bir çok başka sebep de saymışsınız onlar çok güzel olmuş teşekkürler. Yalnız bir kaç tane sorum var size izin verirseniz bu konuda.

1) Ben Dedicated Server kullanıyorum, Domainima ait NS'ler de ns1.domain.com ns2.domain.com şeklinde. Fakat Email server reverse dns ' nasıldır, bunu nasıl inceleyebilir yada değiştirebilirim?

2) Domanime ait [email protected] 'dan Hotmail'e mail attigimda da otomatik olarak Junk Mail'e gidiyor. Bu durumda ne yapabilirim?

3) Junk Mail için "BlackList" lerin olduğu bir yer varmı olup olmadığımı inceleyebilmem için?

4) Koruma için Forumdaki aktivasyon maillerin, yada özel mesajda haber veren otomatik mailin Subject kismina NİCK eklentisi yaptim, en azından nick olduğu için farklı bir subject olacak her defasında Body kısmı aynı gerçi ama. Bu koruma yeterli olucaktır umarım, çünkü daha fazla değişim yapamam. Sizce başka bir yol varmı?

Çok teşekklür ederim . Saygılar

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hotmail yanlış hatırlamıyorsam geçen kasım ayında "sender id" diye birşey kullanmaya başladı.Sender id denilen olay e-mail'e bir kimlik bilgisi eklenmesi.Büyük e-posta saylayıcılar bu kimlik bilgisini e-maillere ekledikleri için hotmail normal bir kişinin gönderdiği e-mail'i spam olarak algılamıyor.
Aynı e-mail adresine web'deki bir formdan yada herhangi bir sender id'si bulunmayan mail server'dan (ki büyük firmalar haricinde sender id kullanan yok) gelen mailleri direck junk'a atıyor.Hatta e-mail'in başında soru işarati oluyor sender id olmayınca.
Benimde üyelerime yenilikleri bildirmek için kurduğum bir mail listem vardı,eskiden sorunsuz hotmail'e mailleri gönderebiliyordum,geçen kasımdan beri sender id sistemini devreye sokunca hotmail benim gönderdiğim tüm e-mailler junk'a düştü,çünkü sender id yoktu.
Sender id hakkında daha detaylı bilgiye hotmail'in sitesinden ulaşabilirsin.
Birçok büyük portalın bile başındaki en büyük dert.
Hatta bir ara gittigidiyor'un mailleri bile junk'a düşüyordu,şimdi düşüyormu bilmiyorum.
Sanırım bundan kurtulmak çok zor.Üstüne üstlük birde msn'den dolayı hotmail son yıllarda çok fazla kullanlmaya başladı.
İşimiz zor ne diyelim,yapacak fazla birşey de yok gibi...
Teşekkürler Şenolcan bu güzel bilgi için. sender id şahıslar alamıyormu perki, ille kurum mu olmak gerek. Sender id almak için bir link varmı acaba, yada alma prosedürleri nedir?

Saygılar

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
Reverse DNS server uzerinde yapilabilen bir degisiklik degil, ip blogu yonetimine basvurmaniz gerekiyor. (Sunucunuzun bulundugu datacenter)

TRinsanRehberi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
http://www.dnsstuff.com/tools/ptr.ch?ip=mail.mynet.com

bu adresten mail.mynet.com yerine kendi MX recordunuzu girip bakabilirsiniz.

yine aynı adreste black liste olup olmadığınız yada email serverınızın hatalı yapılandırılıp yapılandırılmadığı konusunda da bilgi alabilirsiniz.

ilgili adres birçok konuda sizin işinizi görür.

yanlız falan email adresi filan server da var mı diye olan sorgu her email server için doğru sonuç vermiyor bazı email serverlar bütün sorgulara evet var yanıtını döndürüyor.

http://www.dnsstuff.com

bu adresi sıkça kullanacağınızı umuyorum.

Saygılarımla

senolcan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Aslında sender id konusunu bende maillerim junk folder!a düşünce araştırmaya başladım.Sender id sitemini kullanan firmalar piyasada %30 dolaylarındaymış ama nasıl sender id sisteme entegre edilir o konuda bende bilgi sahibi değilim.
Sender id haberleriyle ilgili bazı linkler:
http://www.pcsatis.net/site/page.asp?dsy_id=2453
http://www.yazilimgrubu.com/duyuru.php?sayfa2=5&no=129
http://forum.ceviz.net/archive/index.php/t-11543.html

geniş bir ekibe sahip gittigidiyor'un
( http://forum.iyinet.com/guncel-konular-haberler/34530-gittigidiyor-com-ekibi.html )
mailleri bile bu sender id'ye sahip değil (eskiden değildi şu anda durum nedir bilmiyorum),sanırım sender id edinmek pekte kolay değil...
Aslında bence sender id olsa junk folder'a düşme problemi en iyi şekilde çözülmüş olacak...

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
Sanirim iyinet davetiyeleri de junk a dusuyor, yada ulasmiyor.
Hotmail kullanicilarindan davetiye ulasmadigina dair sikayetler aliyoruz.

Asagidaki sayfa DNS ayarlariniza nasil SPF ekleyeceginiz konusunda yardimci olabilir
http://www.openspf.org/wizard.html

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederim, +rep

Bu arada araştırma yaparken Hotmail'in kendi SENDER ID oluşturma linkini buldum, SPF kaydıyla bir farkı yok. Tüm arkadaşlarımız bu linkten yararlanabilir --> http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/

4 adımda Sender IP'si veriyor. Ben de aldım bu SPF kaydını ama henüz ekleyemedim, nasıl eklenecek bilmiyorum.

"v=spf1 ....." şeklinde devam eden bir SPF kaydı oluşturdum. Dedicated bana ait ve WHM kullanıyorum. Bunu nasıl ekleyebilrim. Adım adım nasıl ekleneceğini bilen arkadaşlar yazabilirse sevinirim. Teşekkür ederim.

Seal

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar bu SPF kaydını oluşturduk ama nasıl Domaine işlicez, hala bir cevap veren çıkmamış?

Alexis

0
İyinet Üyesi
Reaction score
5
WHM ->

DNS Functions -> Edit DNS Zone

sitelerin listesi gelecek, orda site seçip edit butonuna basınca o sitenin tüm DNS kayıtları önüne dökülecek, aktta ekleme için boş kutular da olacak.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5