sohbet odaları

Kaldırıma Park Etmiş Araçlar

Yeniçeri

Ne Mutlu Türküm Diyene
Bilgiler
Katılım
14 Şubat 2009
Mesajlar
9,784
Reaksiyon
313
Puanları
111
178 Aydır Üye


Kaldırım üzerinde park eden araçlar ne gibi güçlüklere sebep olur ve bu güçlükleri nasıl ortadan kaldırabiliriz? İşte sizlerle şimdi bu konuyu ele alacağız.

Kaldırımlar araçlarla doluyken güvenli bir yürüyüş yapmanın yolu var mıdır? Bu konuyu işlediğimizde bunları öğrenebilirsiniz.

Kaldırım Üzerine Park Yapılması


Çocuklarımızın görüşlerini kısıtlayan bir başka yanlış, araçların kaldırım üzerine park etmesidir. Sürücülerin yalnızca kendilerini düşünerek yaptıkları bu büyük yanlışın etkileri yalnızca görüş kısıtlamasıyla da sınırlı değildir. Birçok kez, tüm yayalar için kaldırımda yürümek imkansız hale gelir. Özellikle kaldırımlar üzerine dikine yapılan parklar, yayalar için tam bir duvar oluşturmaktadır. Bu durumda, yaya ne yapacaktır? Elbette kaldırımdan yola inip, yürümeye, en azından bu duvardan kurtulmak için, kısa da olsa yol üzerine çıkacaktır. Özellikle, öğrencilerimiz bunu biraz da doğallıkla ve trafiğe dikkat etmeden yapacaklardır. Bu ani hareketi göremeyen ya da yol boyunca yürümek zorunda kalan yayaya dikkat etmeyen sürücüler için kaza kaçınılmazdır. Sevgili gençler: Büyüklerinizin bu affedilmez yanlışının size tehlike doğurmaması için lütfen, taşıt yoluna çok dikkat ederek geçin ve imkan olan en kısa mesafede tekrar kaldırım üzerine çıkın. Eğer yolun karşısındaki kaldırımda park yoksa, lütfen en güvenli noktadan yolun karşısına geçin ve karşı kaldırımdan yürüyüşünüze devam edin. Bu da mümkün değilse, bir başka deyişle, her iki kaldırım üzerinde de parklar varsa, yine de sol tarafı yürüyüş yönü olarak seçerek, üzerinize doğru gelen trafiği görmüş ve kollamış olun. Tehlikeyi bir diğer azaltacak seçenek ise, sokaklarda eğer varsa tek yön uygulamasına dikkat etmektedir. Bu durumda, sizin yürüme yönünüze ters yönde “tek yön” uygulaması yapılan sokak ve caddeleri seçin.


Kaldırımların Sürekli Olmaması


Kaldırımların sürekli olmaması da yayalar için risklidir.

Ülkemizde kaldırımların tekrar tekrar yapıldığından ve sıklıkla kazıldığından şikayet edilir. Peki bu durum yayaları nasıl etkiler?


Kaldırımların Sürekli Olmaması

Kaldırımlarda yaşanan bir diğer sorunda bu kez parklar nedeniyle değil, inşaat ya da yanlış imar planlarıyla kesintiye uğramalarıdır. Bu olumsuz durumlarda da yukarıda belirtilen tüm tedbirler yine geçerli olacaktır. Ayrıca, büyüklerinizin yardımıyla bu durumu en kısa sürede yerel idarecilere aktarmanız, kalıcı düzeltmeler için umulur ki yararlı olur.


Ayrıca hatalı park cezaları ile ilgili güncel cezaları buradan öğrenebilirsiniz.
 
  • Yararlı
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır.
Üst