İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kategori Kayıtlarını Üst Kategoride Göstermek ve Boş Sayfa Yönlendirme

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
MYSQL kayıtlar Tablosu

kategori sütun kısmına aşağıdaki şekilde örnek verebiliriz.

a = ustkat
b = altkat
c = enaltkat

Tablo yapısı;

ID kategori baslik
1 - a.b.c. - ABC Başlığı

Not: Bu şekilde sınırsız kategorilendirme sistemi mevcut.Fakat eklenen kategoriler
her zaman bu şekilde muntazam değil. Örnek: a.a.a.bb.a.a.d veya dd.dd.aa.aa.cc.cc.aa
gibi şekillerde de olabiliyor.Kısacası aynı isimde bir üst kategori varken onun
altında veya daha altında aynı isimde bir alt kategoriden bir veya birden fazla
olabilmekte.

Bu şekilde olan bir MYSQL tablo yapısının URL tarafındaki görüntüsü domain/a/b/c şeklinde.

domain/a/b/c şeklindeki bir URL isteğinde, alt kategorideki bir kayıdın bir üst kategoride
veya diğer üst kategorilerde listelenmesini istiyorum.Yani C ile ilgili kayıtların domain/a/b altında
veya domain/a şeklindeki bir istekte B ve C kayıtlarının listelenmesi gibi.

PHP:
$sorgu = mysql_query("SELECT * FROM `kayitlar` WHERE `kategori` LIKE '%". $domainden_gelen_parca ."%' ");

while ($gelen = mysql_fetch_assoc($sorgu)) {

echo $gelen['baslik'] . ' <br />';

}

Üstteki sorgu ile LIKE %...% kullandım ve bu listelemeyi yapabiliyorum.Fakat LIKE kullandığım için
domain/c , domain/b , domain/c/b gibi isteklerde kategori var olarak göründüğünden ve böyle bir
sıralamaya ait kayıt bulunamadığından boş bir sayfa görünmekte.

Sorular:

1) LIKE kullanılan bu sistemde doğru eşleşmeyen kategorilerin oluşturduğu boş sayfaların başka sayfalara yönlendirmesini nasıl yapabilirim ?

2) Bu tür bir sistemde kullanabileceğim LIKE harici; alt kategorilerde bulunan kayıtların bir üst veya en üst kategorilerde göstermenin başka bir yolu var mıdır ?

OsmanAtabey

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Sorunu array, array_unique ve isset karşılaştırması ile şimdilik çözdüm.

Daha sonradan böyle birşey yapacaklar için yararlı olabilir.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5