Kaza Sonrası Haklar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

stkmder

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Katılım
30 Kasım 2018
Mesajlar
1
Reaction score
0
TRAFİK KAZA TAZMİNATI VE İŞ KAZASI TAZMİNATI
HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER


İnsanlar günlük yaşamlarında bir takım kazalar yaşayabilirler ve bunlar sebebiyle mağdur olmaları halinde kaza tazminatı alabilirler. Bu kazalar trafikte meydana gelebileceği gibi işte de meydana gelebilir. Tazminatların alınabilmesi için ise mutlaka hukuki prosedürün takip edilmesi gerekir. Aksi durumda kazanılacak olan bu hak kaybedilebilir.Derneğimiz bu noktada size destek sağlayacaktır. Derneğimizin destek almak için başvuru formunu doldura bilir ve diğer hizmet alanlarıma bakabilirsiniz.

TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR?
Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmekte ve bunların bir kısmında insanlar yaralanırken bir kısmında ise hayatlarını kaybetmektedir. Trafik kazası tazminatı, en az bir tane motorlu aracın karıştığı kazalarda meydana gelen mağduriyetlerin giderilmesi için verilir. Bunun için yaşanan kazada ölüm, yaralanma ya da üçüncü kişilere ait arazi, ev, araba gibi varlıkların zarar görmesi durumlarından en az birisinin yaşanması gerekiyor. Eğer böyle bir durum var ise kazada mağdur olan taraf, mağduriyete sebep olanlara karşı tazminat davası açabilir. Trafik kazası tazminatı ya da daha genel bir ifade ile kaza tazminatı için yapılacak tanımlama bu şekildedir.
Trafik kazası nedeniyle açılacak olan tazminat davasının temeli kazanın haksız bir fiil olmasına dayanmaktadır. Haksız fiilin ise zamanaşımı, tazminat miktarı ve mahkemenin yetkisi gibi bir takım farklı sonuçları bulunmaktadır.

ÖLÜMLÜ TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR?
Trafik kazalarında eğer bir ya da birden fazla kişi hayatını kaybetmişse bu kazalara ölümlü trafik kazası denilir. Ölümlü trafik kazası tazminatı da bu kazalar sonucunda talep edilen maddi ve manevi tazminatlar dır.
YARALANMALI TRAFİK KAZASI TAZMİNATI NEDİR? NASIL ALINIR?
Trafik kazası sonucunda yaralanan kişiler varsa bu kazalara yaralanmalı trafik kazası denir. Yaralanmalı trafik kazası tazminatı ise bu kaza sonrasında oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla istenen tazminattır. Burada da maddi ve manevi tazminatlar istenebilir.

İŞ KAZASI TAZMİNATI NEDİR? BİLİNMESİ GEREKENLER
İş yerinde çalışan sigortalının bedensel veya ruhsal açıdan zarar görmesine neden olan olaylara iş kazası denilmektedir. Bu sonuçlar, kaza anında ortaya çıkabileceği gibi kazadan sonra da ortaya çıkabilir. Yaşanan bu kaza sonrasında oluşan mağduriyetin giderilmesi için maddi ve manevi tazminat davası açılabilir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

Üst