İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kendi Kendimizi Bitiriyoruz

bello

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
-KENDİ KENDİMİZİ BİTİRİYORUZ-

Yazıya giriş yapmak çok zorladı ama böyle bir giriş oldu. Aslında bu yazıyı yazmamın amacı artık işi öğrenmiş site sahiplerinden ziyade yeni başlayanların bilinçlenmesini sağlamak çünkü onların yaptığı her olumsuz bir şey piyasa kötü bir şekilde yansıyor.

“Kendi Kendimizi Bitiriyoruz” kullanmamın sebebi site sahipleri olarak artık kendimizi tüketmeye, bitirme noktasına getirmemiz. Biliyorsunuz bir sitenin ayakta durmasını sağlayan en büyük etmenlerden biri reklam geliridir. Sunucu masrafı ve saire hepsi bu şekilde sağlanır.

Benim asıl değinmek istediğim konu site sahipleri olarak ne kadar titiz ve akılcı bir şekilde hareket ediyor olmamız. Webmaster forumlarından izlediğim kadarıyla bazı bilgili site sahipleri dışında çoğu akılcı değil. Bunu dememin sebebi şu; Webmaster forumlarında reklam ilanlarında hiti 1000’li olan sitelerin aylık reklam bedeli olarak ortalama 10-20-30 YTL’ye reklam alıyoruz diye ilan vermeleri ve reklam almaları. Hakikatten bana garip geliyor. Biliyorum diyeceksiniz ki; “O fiyatı vermezsek reklam veren bulamayacağız.” Haklısınız ama bir durmak lazım buna çünkü her firma ve reklam verecek kişi düşük ücretle geniş bir çevreye ulaşmak ister ve biz onların bu isteğine meyil verirsek yakında reklam fiyatları daha da düşer ve başka arayışlarda köle durumuna gelir her türlü haksızlığa maruz kalırız (Neyi kastettiğimi çoğu site sahibi anlamıştır.) Fiyatınızı her zaman yüksek tutun. Reklam veren: “ Yok ben bu fiyata reklam vermem” diyorsa. Sizde kalitenizi gösterin. “Benim fiyatım bu kabul ederseniz edin.” Deyin. Söylemesi kolay diyenler olacak ama bunu yapmadıkça artık masrafları karşılayamaz hale geleceğiz. Tıklama başı ücret veren yerler var diyeceksiniz eğer kendimizi zor duruma iter onlara artık size mecburuz ışıkları yakarsak onlarda kar etmek için tıklama ücretlerini düşüreceklerdir. Çünkü artık gidecek başka bir yer kalmayacaktır.

Ciddi olarak bakıldığında bu dediğim fiyatlar çok çok ucuz. Bir örnek vereyim; Şimdi günde 2000+ tekili olan bir sitede bir ay boyunca yayınlamak 15-20 YTL arası bir ücret. (İzlenimlerime göre) 1 ayda 2000 x 30 = 60.000 kişi demek oluyor gayet güzel bir kitle. Şimdi bu ücret neden ucuz çünkü sitelerimiz belirli bir alan’a hizmet veriyor giren kişiler o alana meraklı ve böyle olunca reklam verende kendi alanında ki siteye reklam veriyor ve o alanda ilgilenen insanlara ulaşmakta zorlanmıyor. İşte bu yüzden ucuz çünkü bir reklam ajansına gidilse “Kardeşim benim hizmetim, alanım bu. Benim reklamımı bu alanda ilgilenen 30 bin kişiye yapın. (Bilerek 60 bin demedim girenlerin çoğu aynı kişiler olabileceği için)” denilse. Reklam ajansı size en az 500-600 YTL’lik bir fiyat söyler şimdi 20 YTL nerde 500 YTL nerde.

Fiyatınızı ne kadar düşük tutarsanız o kadar ucuza gidersiniz. Zaten büyük olmak için fiyatı senin belirmen gerekir müşterinin değil. Artık Yorum da size yapılması gereken de size kalmış.

Ümit GÜĞÜMCÜ
http://www.umitgugumcu.info

YoLcU_34

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
çok dogru vede güzel bi yazı olmuş her önüne gelen site kurarsa piyasa bu kadar düşer ekmek peynir gibi site kuruluyor çok büyük bölümü reklamlar için yapılmış siteler geçen bi forumda görmüştüm haftada 4000 kişilik bir hitli site yıllık 10 ytl gibi çok komik bi ücrete reklam alması açıkça çok komigime gitmişti ve bi okarda vicdanım sızladı bu kadarmı düştük diye düşündüm kendi adıma sölemek istiyorum benim bu işlerde 2 senelik bi mazim var açıkçası yılarını bu işlere adamış gerçek wepmaster hocalarımız kazanamaz oldular sagdaki soldaki çöplük sitelerden 5 10 ytl reklam ücreti isteyenler yüzünden allah ıslah etsin diyelim

gokhans19

0
İyinet Üyesi
Reaction score
29
Evet, kaç para olursa çalışırım mantığıyla hareket edenler yüzünden dünyada en çok para kazanılabilecek yer olan internet reklamcılığında sürekli fiyatlar düşüyor.

TuGRuL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
selam Ümit GÜĞÜMCÜ,

Yazmış olduğun yazıya sonuna kadar katılıyorum. Şunu söylemeden geçemiyorum ; senin bir dükkanın olsa ve bu dükkan günlük binlerce kişi tarafından ziyaret edilse.. Ziyaret eden bu binlerce kişi hiç bir şey satın almadan dükkanını terk etse.. Evet özetlemek gerekirse durum bundan ibarettir..

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
Bende tamtersi katılmıyorum her alanda rekabet olmalıdır yoksa kalite artmak yerine azalır zaten birsüre sonra mesela bütün webmasterlar günlük 1000 hite 500 ytl istedikleri zaman reklam bulabilceklerini zannetmiyorsunuz heralde dimi çünkü bu arz talep meselesi... en iyi örnekte google adsense site bazda orda hitinizin değerini ölcebilirsiniz yoksa talebime yönelik yerine boş hit yollasanız ne olur yollamasanız ne olur

herzaman böyledir en iyiler piyasada tutunur diğerleri aldıklarıyla yetinmeliler en iyileri sunabiliyosanız ne mutlu size

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ne yazıkki bende katılmıyorum... 30000 hit için kimse 500 600 YTL demez şimdi arkadaşlar sizin yanıldıgınız bazı noktalar var bunları şöyle açıklayayım biz gelişmekte olan bir ülke olarak internet kullanımımız son 2-3 senede canlanmış durumdadır ve altını çizerek söylüyorum internet hala zaman geçirme aracıdır daha sektör değildir bizim ülkemizde bunun sektörleşmesi için ise hala 1 2 seneye ihtiyaç vardır.. şuan çoğumuzun sitelerindeki hit "çöp" ürün satın almaz ücret ödemez sadece gezer reklamın amacı ürün satmaktır evet sitenize bir kullanıcı geliyorsa ürünü satıyorsunuz ama iletişim sektöründe bu size bir kazanç sağlamaz sizin eninde sonunda gelen insanın eline somut bir şey verip ondan somut bir şekilde para almanız gereklidir reklam bu sebeple vardır.. reklam kazancı yayıncı içindir farkındaysanız biz hepimiz yayıncıyız ve içimizde alıcı yok.. bir ziyaretçiye nasıl fazladan 2 site daha dolaştırırız kavgası yapıyoruz biz nasıl ürün satarız değil... bizim showtvden bir farkımız yok belki yayıncı olarak ama izleyici kitlesi olarak farkımız göz ardı edilemez televizyonda bir ürünün satılmasını sağlayabilirsiniz.. ama şuan için bu internette söz konusu değil... bunlar zamanla gelişicek şeyler arkadaşlar korkularınız yersiz (siz bu sektöre girerken bunları düşünüp girmeliydiniz eğer bu işi profesyonel bir şekilde yapıyorsanız.. eğer bunları düşünmeden birşeyler yaptıysanız baştan ticareti öğrenmelisiniz.. ha diyorsanızki ben amatörüm insan amatör oldugu sektörden ekmek yemez belki sigara parasını çıkarır belki hobi olarak yapar..)

bende altına firar olarak imzamı atıyorum 5 sene sonra gelip bu mesajı okuyacak herkes neler anlattıgımı anlayacaktır...

PcQoPaT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Şimdi para öyle bir illet ki. Varken hiçbirşey gözünde değil. Ama bazen öyle durumlar oluyor ki 1 ytl ye bile tenezzül ediyorsun. Ben öğrenciyim mesela çevremde çok görüyorum. Adam 1 ytl lik sigara içiyor. Yeri geliyor o bir ytl yi bile bulamıyor. Yani ihtiyacın olduğunda 1 ytl bile paradır. Bazen karşılaşıyoruz adamlar site domain script vs satıyorlar. İhtiyaçtan ucuza başlıklarını , ihtiyaç işte ister istemez yapmak zorunda kalabiliyorsun. Ama biraz daha dikkat edilirse bencede hiç fena olmaz... Çünkü kanımızı emmek isteyen çok bu alemde emiyorlarda ve biz bile bile buna göz yumuyoruz. Kabullensekteeee kabullenmesekte bu böyle...

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
arkadaşlar bakın neden bu ülke webmasterlarının yarısı ringofon ve benzeri sistemler kullanıyor son 1 senedir? çünkü kullanıcıya mal satanlar onlar çok kazanıp çok dağıtabiliyorlar.. bütün konu burada saklı...

pcqopatada katılıyorum bu konuda bakınız web sitem satıyorum yarın kira sözleşmesi yapıcam bütün paramı oraya vericem siteyi satamazsam ayın 1 ine kadar cebimde 20 ytl para var.. adammı öldürüyim açmı kalıyim? ben bilmiyormuyum o sitenin her ay bana en az 200 $ getireceğini? veya oturup 200 ytl verebilsem o sitenin her ay bana 400 $ getireceğini.. adım gibi biliyorum tabiki ama olmayınca olmuyor... günü 10 dolarla kapatan siteye 700 $ para istiyorum satılmıyor ben napiyim? 70 günde çıkarıcak parasını ama alıcı yok...

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
burada reklam alan %99.99 site sahibi google'dan ziyaretçi alıyor. Nedir bu kalite ya? Google'dan -%60.00 hit alıp 10.000 olan kaç site çıkarabilirsiniz?

Ne mantıkla yazdınız bunu anlamadım. Ne demek kendimizi bitirmek. Gerçekten sinirlendim. Düşünüyorum düşünüyorum bir mantık yok. Sanki dış güçler bizden yok pahasına hitimizi çalıyor. Reklam alan Türk değilmi kardeşim ? Bu ülkeye hizmet etmiyormu. Birşey yazayım mantığıyla yazmayın, biraz yapıcı olun yahu.

ZdeArBaN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
burada reklam alan %99.99 site sahibi google'dan ziyaretçi alıyor. Nedir bu kalite ya? Google'dan -%60.00 hit alıp 10.000 olan kaç site çıkarabilirsiniz?

Ne mantıkla yazdınız bunu anlamadım. Ne demek kendimizi bitirmek. Gerçekten sinirlendim. Düşünüyorum düşünüyorum bir mantık yok. Sanki dış güçler bizden yok pahasına hitimizi çalıyor. Reklam alan Türk değilmi kardeşim ? Bu ülkeye hizmet etmiyormu. Birşey yazayım mantığıyla yazmayın, biraz yapıcı olun yahu.

anlatmak istediğini herkes çok iyi anlıyor, bu istediğin belki 10-15 yıl sonra olabilir diye düşünüyorum. şu aşamada kendini üzmekten başka bişey olmaz,
"Bu Aynı Türban İçin Meydanlara Çıkan Binlerce İnsanın Feryadı Gibi" Sonuç aYnı.

ülkemizde günde yüzlerce site açılıyor, ve yüzlercesi heba oluyor, ayakta durabilenlerde cepten yiyor. ve Biri Kalkıyor 3-5 Kuruş Atıyor Önüne Falancayı Reklam Yap Diyor Ve Kabul Ediyor, ( bi kesim kızabilir belki ama gerçek bu )
her site gibi her webmastırında merdivenleri tek tek çıkması gerek, ve buda ilk adım oluyor, daha sonrada fiyatını arttırıyor.

Lonely16

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
anlatmak istediğini herkes çok iyi anlıyor, bu istediğin belki 10-15 yıl sonra olabilir diye düşünüyorum. şu aşamada kendini üzmekten başka bişey olmaz,
"Bu Aynı Türban İçin Meydanlara Çıkan Binlerce İnsanın Feryadı Gibi" Sonuç aYnı.

ülkemizde günde yüzlerce site açılıyor, ve yüzlercesi heba oluyor, ayakta durabilenlerde cepten yiyor. ve Biri Kalkıyor 3-5 Kuruş Atıyor Önüne Falancayı Reklam Yap Diyor Ve Kabul Ediyor, ( bi kesim kızabilir belki ama gerçek bu )
her site gibi her webmastırında merdivenleri tek tek çıkması gerek, ve buda ilk adım oluyor, daha sonrada fiyatını arttırıyor.

tutturamayanlar zaten kapanıyor kIsa süre sonra. Hem biz bunlarIn önüne nasIL geçebiliriz?

PcQoPaT

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Biz breysel yaşadıkça bu dünyada. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın dedikçe. Hiçbirşeyin önüne geçemeyiz. Ancak birileri söylenir , birileri dalga geçer , birileri duruma bakıp bakıp üzülür , birileride kendince bişeyler yapmak ister ama birşeye ulaşamaz. Sabaha kadar konuşsak boş. Ama içini dökmekte iyidir. İçinde kalıp sıkıntı yapmasından daha iyidir bence...

ZdeArBaN

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
tutturamayanlar zaten kapanıyor kIsa süre sonra. Hem biz bunlarIn önüne nasIL geçebiliriz?

Bunun Önüne Öncelikle Siteni Kapatmayarak Başlıyacaksın, Karşıdaki Senin Bir Kaç Yıldır Ayakta Olduğunu Görecek, Ve Güvenecek.

Dediğimiz Gibi, Sizin Kaliteniz Ve Fiyatınız Belirli Bir Düzeyde Olacak, Ama Altarnatiflerde Hep Var Olacak, Ve Bu Sorunlarda :)

Lonely16

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Bunun Önüne Öncelikle Siteni Kapatmayarak Başlıyacaksın, Karşıdaki Senin Bir Kaç Yıldır Ayakta Olduğunu Görecek, Ve Güvenecek.

Dediğimiz Gibi, Sizin Kaliteniz Ve Fiyatınız Belirli Bir Düzeyde Olacak, Ama Altarnatiflerde Hep Var Olacak, Ve Bu Sorunlarda :)

Gereksiz siteler açanların %40'i belkide daha fazlası, 15-18 arası çocuklar.

ibryas

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Hepiniz haklısınız

Sanırım ikiye ayrıldık fikir olarak ve iki gurupta haklı tabiki ama işe profesyonel yaklaşmak gerekirse; herkez sürekliliği olan, kaliteli tasarım, kodlama ve kaliteli içeriği olan siteler yapamıyor bu özelliğe sahip kaliteli sitelerde kendi aralarında rekabet edebiliyorlar ve buda piyasa için olumlu ( daha kaliteli hizmet ve daha düşük fiyat adına ). Tabi eksik olan Reklamı veren tarafın tecrübesizliği bence ki ilerde ümidediyorum daha bilinçli olunacaktır, bu tecrübesizlikle yeterli araştırmayı yapmadan reklamın site potansiyeline uygunluğu ve buna endeksli reklamın geri dönüşümlülüğünü araştırmamasıdır. Sadece reklam vermiş olmak için reklam verenlere suçu bulmak lazım bu tip reklamları alan sitelerde zaten profesyonel olmayan sitelerdir ki bundada kimseyi suçlayamazsınız herkez yasaları aşmadığı sürece istediğini yapmada özgürdür. Biraz uzun oldu ama oldu sanırım :) Sanırım ben de haklıyım???

feverinlove

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Herkezin durumu iyi değil. Benim durumum iyi, şahsen 5k 'lik siteme 150 ytl 'ye reklam almadım, almamda. Hayatta gidip ringofonculara taviz vermem.

Türk insanı böyle yetişmiş. "Yerse" mantığıyla yaşıyor. Abi ben şunu şunu veririm diyor, bende yapıştırıyorum, sordummu? Reklam fiyatlarını okuyorsun, neden kendi fiyatını söylüyorsunki?

TurboFSI.net - AUDI Club Türkiye, benim sitem. Audi kullanıcıları olduğu için, günlük 1000 hiti bile olsa reklam fiyatlarını yüksek tutuyorum. "Audi Şenyıldız" ve diğer yetkili satıcılar, bana reklam vermek istedi. Onlara 100lerce kullanıcı yolladım, belki 1 araçtan 1000ytl kar yaptılar. Bana "yıllık 1000ytl" önerdiler. Bende 1500 ytl verin siteyi satıyim dedim yüzlerine. Küfürden beter ettim.

Böyle bir tavrı herkezin takınmasını isterim, ama malum Türkiye'de herkezin maddi durumu aynı değil. 30 ytl 'den 10 tane text reklam alsa aylık gelirini 300ytl yükseltmiş oluyorsun...

bello

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim ben fikrimi beyan eden bir yazı yazıp yayınladım. Amacım kimseyi tartışmaya sürüklemek değildi. Tekrardan hepinize teşekkür ederim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5