İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Seo İpucu Kendi SEO Analizinizi Kendiniz Yapın!

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Merhabalar;
Bu yazımda sizlere kendi SEO Analizinizi yapmanın yollarını göstereceğim.SEO Analizi yaparken bazı kriterler vardır.O kriterleri sizler için hazırladım.Bizzat kendinizi kontrol edip SEO Analizi yapabilirsiniz.

Öncelikle

1-Sitenizin bir başlığı olmalı ve Max. 50 karakter uzunluğunda olmalıdır.

2-Açıklama metniniz olmalıdır. Max. 250,240 civarı olmalıdır.

3-
Keywords;sitenizi anlatan mutlaka keywordsleriniz olmalıdır.Lakin,aşırı keywords kullanımı spam'a neden olabilir.Bu yüzden ortalama 5-6 kelime ve toplamda 200 karakter uzunluğunda olmalıdır.

4-Sitedeki resim sayısı çok önemlidir.Resimle kodlanmış css uzak bir sitenin boyutuda kabarık olabilir.Bu da geç açılmalara ve zor indexlenmelere neden olabilir.Sitenizde olabildiğince az resim kullanmanızı öneririm.

5-Başlık etiketleri çok önemlidir. "<h1>,<h2>..." abartmadan kullanmanızı öneriyorum.Arama motorlarının dikkatini çekecektir.

6-Linkleme çok önemlidir.Harici ve dahili olarak ikiye ayrılır.Dahili site içi kullanılan linklerdir.Eğer mantıklı linkleme yapamıyorsanız 10 adeti geçirmemelisiniz.Harici sitenizden dışa giden linklerdir.Aynı şekilde mantıklı linklemeyi bilmiyorsanız 10 adet hatta daha az linkleme yapmalısınız.

7-Resim indexi de çok önemlidir.Resim index'inde ALT etiketi önemli rol oynar.Eğer ALT etiketi olmayan resmeniz varsa hemen ALT etiketi eklemelisiniz.

8-Dosyalar;Siteniz de kullandığınız JS,css dosyları çok önemlidir.Fazla kullanılmamalıdır aksi takdirde site hızı düşebilir ki bunu önermiyoruz...Olabildiğince az css ve js dosyası kullanmaya gayret gösterin.Hatta js yerine jquery kullanırsanız dosya ağırlığı hafifleyecektir.

9-Site hızı çok önemlidir.Sitenizi biraz daha hızlandırmak isterseniz,Gzip yöntemini kullanabilirsiniz.

10-
Robot.txt ve Sitmap sitenizin indexlenmesi için çok önemlidir.Mutlaka sitenizde robot.txt ve sitemap'ın bulunması gerekir.

11-Css html hataları siteniz için dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

12-Günümüz standartlarına uyarak sitenizi kodlamasınız bu; "İyi bir yere gelmek için çalışıyorum" demektir.Google tarafından da bu şekilde algılanır.

Yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak kendi analizinizi yapabilirsiniz.Yukarıda kriteler sitenize uymuyorsa biran önce düzeltmenizi öneririm.Önemli olan analiz yapmak değil,analizden faydalanıp düzeltme yapmaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Madde 6: Mantıklı linkleme nedir?
-Mantıklı linklemeninde kriterleri vardır.Mesela dışarıdan aldığınız linkler sitenizin konusuyla alakalı olmalıdır.Mesela bir seo forumunun bir yemek forumundan mesaj alması sadece hit yönünden destekçi olabilir.

Hepinize iyi forumlar.

Rafet Özay.

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Guzel liste olmus eline saglik. Ancak 3. maddenin artik gecerli oldugunu sanmiyorum. Keywords optimizasyonu cok gerilerde kaldi. 1990li yillarda onemi vardi ancak en son Altavista 2002 senesinde keywords meta tagini kaale almadigini duyurmustu. Google 2009 senesinde Matt Cutts'in agzindan keywords'un hicbir ise yaramadigini resmi olarak aciklamistir. Hic bir sitemde keywords kullanmam ve kimseye de onermem.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Guzel liste olmus eline saglik. Ancak 3. maddenin artik gecerli oldugunu sanmiyorum. Keywords optimizasyonu cok gerilerde kaldi. 1990li yillarda onemi vardi ancak en son Altavista 2002 senesinde keywords meta tagini kaale almadigini duyurmustu. Google 2009 senesinde Matt Cutts'in agzindan keywords'un hicbir ise yaramadigini resmi olarak aciklamistir. Hic bir sitemde keywords kullanmam ve kimseye de onermem.

Ketywords'un önemsiz olduğunu mu söylüyorsunuz? :) şu duyurunun linkini bir zahmet bende alabilir miyim acaba?

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
http://en.wikipedia.org/wiki/Meta_element#The_keywords_attribute

Bu sayfadan alintilar:

"Search engines began dropping support for metadata provided by the meta element in 1998, and by the early 2000s, most search engines had veered completely away from reliance on meta elements."

"With respect to Google, thirty-seven leaders in search engine optimization concluded in April 2007 that the relevance of having your keywords in the meta-attribute keywords is little to none[3] and in September 2009 Matt Cutts of Google announced that they are no longer taking keywords into account whatsoever."

Bu da direkt Matt Cutts'in sitesinden kendi agzindan aciklama: http://www.mattcutts.com/blog/keywords-meta-tag-in-web-search/

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bunun yaninda Google meta descriptioni da rankingde kaale almaz. Yani istediginiz kadar meta description kasin keyworlerle doldurun, siralamada ustte gelmenize hicbir katkisi yoktur. Peki description tagi tamemen onemsiz midir? Elbette hayir. Her sayfanizin bir description tagi olmasi tavsiye edilir. Google bu tag degerini arama sonuclarini gosterirken *snippet* olarak kullanabilir.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Bunun yaninda Google meta descriptioni da rankingde kaale almaz. Yani istediginiz kadar meta description kasin keyworlerle doldurun, siralamada ustte gelmenize hicbir katkisi yoktur. Peki description tagi tamemen onemsiz midir? Elbette hayir. Her sayfanizin bir description tagi olmasi tavsiye edilir. Google bu tag degerini arama sonuclarini gosterirken *snippet* olarak kullanabilir.

Öncelikle;
Metalarımızı SEO çalışmalarına başlamadan önce.Sitemizi arama motorlarına tanıtmak için kullanarız.Description google'da site çıklamanız olarak geçer ve SERPte gösterilir.Bunun yanı sıra bir websiteye bir kaç tanımlayıcı kelime vermedikten sonra o kelimede yükselmesini nasıl bekleriz?

Description kullanmıyorsanız google da eksik bir şeyleriniz var demektir.Mesela açıklamanız,tanımlanmış site isminiz veyahut tanımladığınız anahtar kelimeleriniz.Bu parçalar basit gibi görünsede SERP'in ana kısımlarını oluştururlar bu değerleri girmezseniz sitenizin google da nasıl listeleneceğini biliyor musunuz?

SERP'in büyük kapsamına sahip olan metaların önemi asla sıfır değildir ;)

serkantkar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Öncelikle;
Metalarımızı SEO çalışmalarına başlamadan önce.Sitemizi arama motorlarına tanıtmak için kullanarız.Description google'da site çıklamanız olarak geçer ve SERPte gösterilir.Bunun yanı sıra bir websiteye bir kaç tanımlayıcı kelime vermedikten sonra o kelimede yükselmesini nasıl bekleriz?

Description kullanmıyorsanız google da eksik bir şeyleriniz var demektir.Mesela açıklamanız,tanımlanmış site isminiz veyahut tanımladığınız anahtar kelimeleriniz.Bu parçalar basit gibi görünsede SERP'in ana kısımlarını oluştururlar bu değerleri girmezseniz sitenizin google da nasıl listeleneceğini biliyor musunuz?

SERP'in büyük kapsamına sahip olan metaların önemi asla sıfır değildir ;)

Hocam belirttigim kaynaklari okumadiniz ve Google'un bir numarali adaminin kendi agzindan aciklamasini izlemediniz galiba. Bu yazdiklarinizdan bunlari anliyorum.

Kisaca ve oz olarak sunu belirteyim. Sayfa iceriginde render edilmeyen metinler SEO acisindan siralamayi etkilemez. Bir arama motorunun kullaniciya dahi gorunmeyen metinleri arama siralamasini belirlemede kullanmasini nasil beklersiniz? Iste meta tagleri de bunlardan bazilaridir. Bunu bos keseden sallamiyorum, kendim sektorun icindeyim.

The GoDFather

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
Hocam belirttigim kaynaklari okumadiniz ve Google'un bir numarali adaminin kendi agzindan aciklamasini izlemediniz galiba. Bu yazdiklarinizdan bunlari anliyorum.

Kisaca ve oz olarak sunu belirteyim. Sayfa iceriginde render edilmeyen metinler SEO acisindan siralamayi etkilemez. Bir arama motorunun kullaniciya dahi gorunmeyen metinleri arama siralamasini belirlemede kullanmasini nasil beklersiniz? Iste meta tagleri de bunlardan bazilaridir. Bunu bos keseden sallamiyorum, kendim sektorun icindeyim.

Bende yaklaşık 15 yıldır bu işi yapan biri olarak sizlere söylüyorum ki.Keywordsler düşündüğünüz kadar boş değil.Bir kere keywordslerin temel mantığı konuyu bir kaç cümleyle ifade etmektir.İnanın bana keywordsleri kelime olarak girmeyin,konunuzu özetleyen cümlelerek olarak girin ve başarıyı izleyin.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5