İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kim seocudur?

tetal

1
İyinet Üyesi
Reaction score
20
bu yazıda üstüne alınan alınsın ama, tecrübeyle sabittir bütün anlatılanlar.

piyasanın eskilerinden olarak size seo dediğimiz olayın gelişimini anlatayım öncelikle. seo çıkmadan önce bizim sektörde ppc uzmanları vardı. ppc (pay per click) bu amaçla kurulmuş çeşitli arama motoru sitelerinin bir hizmetiydi. listede sıra başı olmak için, satış oranlarını arttırmak için çeşitli kelimelere teklif veriyorduk. bunun uzmanları ve eğitimleri zamanla türedi ve bunu tüketti. ardından google bu pazarı gördü ve dediki ben reklam alayım siteme ppc mantığıyla ama arama sonuçlarım benim algoritmam üzerinden yayınlansın. işte bu adwords marketing olayını yada genel adıyla search engine marketing sektörünü doğurdu.
zamanla baktılarki bu pazarda rekabet çok reklama para dayanmıyor. bazı kişiler biz bunu organik yoldan para harcamadan listede üstlere çıkmaya çalışalım dediler. ve işte seo (search engine optimization / arama motoru optimizasyonu) sektörü böyle doğdu.
seo yapmak için ilk öncelik belli algoritmaları çözmekti. google ayrı, yahoo başka algoritma kullanıyordu. bunu çözebilmek için herkes değişik teknikler denerken google pagerank adında bir değerlendirme sistemi çıkardı. fakat bir şeyler eksikti. insanlar pagerankı seo için bir değer sandı. işte bu sahte seoyu ortaya çıkardı. bazıları edu linklere bazıları yüksek pr lı sitelere yöneldi araştırma yapmadan. ama hiçbiri düşünmedi acaba algoritma neyi istemekte diye. kimi çıktı seocuyum dedi istediğin kelime istediğin yer - blog spam yaptı.
kimi çıktı prlı dizinlere kayıt dedi. kimi ben şu sahte organizasyona üyeyim şukadar dolar verip geçersiz bir kalifikasyon aldım dedi. kimi adwords te ilk sıraya çıkmayı seo diye anlattı. gerçek ise basitti seo bir uğraş değildi, seo farklı olabilmekti.

peki kimler gerçekten seocuydu?
- size ilk sırada yer almak için belli bir zaman dilimi sunamayanlar
- paralarını ödemezseniz sizi sıranın en sonuna atacaklarını söylemeyenler
- edu backlink için ziyaretçi defterlerine, blog yorumlarına spam yapmayıp onlar tarafından keşfedilmenizi sağlayanlar
- ıvır zıvır dizinlere sitenizi eklemek yerine, dmozda yer alabilecek kaliteli içerikte site yapmanız konusunda sizi uyaranlar
- sef ( search engine friendly) sayfalar yaratmak yerine site kodunu temizlemeniz gerektiğini söyleyenler
- kopya içerikli sitelerle çalışamayacaklarını söyleyenler
- meta içeriğinin sadece ambalaj olduğunu, içeriğinizin süreklilik sağlayacak tek etken olduğunu belirtenler
- seoyu black, white yada dark olarak ayırmayanlar
- ve en önemlisi komik rakamlar uğruna forumda kendilerini tanıtmadan sadece referansların yeni müşteri getirebileceğini bilen uzmanlar gerçek seocudur.

komik rakamdan kastım $X00 gibi rakamlar değil, bu sektörde $X000 gibi rakamlarda komiktir.

y2s4n

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
çok sağlam bir yazı olmuş üstad
okusun herkes tavsiye ederim.

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122

bu hariç çok güzel bi yazı bu kısmı anlamadım ayırmıyalımmı seo için her yol mübahmı:D

deeper

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gayet güzel bir yazı olmuş. Seoyu adres.com/bla/bla-bla-bla.html sananlar okumalı bence. Ayrıca sözde seoya bütçe ayıran kişiler iş arama motoru dostu ve standartlara uygun kodlama denilince bütçeyi hemen kısıyorlar :) ah ahh...

Starsailor

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
çok güzel olmuş cidden. seocuyum diyip, link değişimi bölümlerinden çıkmayanlar dolanıyor ortalıkta. iç seoyu düzenlemeden site yükseltmeye çalışanlar, çocuklardır.

tdnem

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0

bu hariç çok güzel bi yazı bu kısmı anlamadım ayırmıyalımmı seo için her yol mübahmı:D

burdan black seo denilen şey hakkında bir bilgin olmadıgını var sayarak bende bilgimi paylaşıyorum black seo ya bir örnek vermek gerekirse interneti tarayan ve mesaj atılabilir platformları bulup link bırakan programlardan bahsediyoruz buna üyelikde resim kontrolü yapmayan ve mail aktivasyonu istemeyen forumlar yorumlara açık bloglar falan dahil... kısacası bu tip şeylere blackseo deniyor...

gelelim tr.st nin dediğine seo yu black whitedark gibi kategorilere sokanlar zaten üstte yazmış oldugum yazıdaki hatalı insanlar olduklarından bu işi bilmiyorlardır... bunlar seocu değildir:)

o değilde çok pis post kasıyorum :)

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
burdan black seo denilen şey hakkında bir bilgin olmadıgını var sayarak bende bilgimi paylaşıyorum black seo ya bir örnek vermek gerekirse interneti tarayan ve mesaj atılabilir platformları bulup link bırakan programlardan bahsediyoruz buna üyelikde resim kontrolü yapmayan ve mail aktivasyonu istemeyen forumlar yorumlara açık bloglar falan dahil... kısacası bu tip şeylere blackseo deniyor...

gelelim tr.st nin dediğine seo yu black whitedark gibi kategorilere sokanlar zaten üstte yazmış oldugum yazıdaki hatalı insanlar olduklarından bu işi bilmiyorlardır... bunlar seocu değildir:)

o değilde çok pis post kasıyorum :)

Evet doru olabilir fazla seoyu bilmiyor olabilirim ama sanırım benim anlatmak istediğimide anlamadan mesaj yazan sizsiniz benim dediğim birinci seocu link kasmak yerine sitesini güzelleştirmeye çalışıp linklerin kendiliğinden eklemesini sağlıyan bir seocu diğeri ise dediğiniz gibi içi hile yolu ve bulduğu birkaç yöntemle aramalarda yerini almaya çalışan bir seocu eğer siz bunları aynı kefeye koyarsanız 1-2 yıla kalmaz google darbe üstüne darbe vurunca forumda çok ağlıyan olacak demektir

RauL

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
içimizde çoook google mühendisi var :)

dizinci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Black seoya doorway pages, cloaking gibi kötü seyleri de koyarsak black seo'nun uzun vadeli olmadigini ve diger seo cesitlerinden ayirmak gerektigi kanisimdayim.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi