chat ege.net

Kısa web adresi tuzaklarına düşmeyin

Nunogomes

Onaylı Üye
Katılım
1 Şub 2008
Mesajlar
476
Konum
Antalya
Son dönemin en büyük internet modasının tuzağına düşmeyin! İşte sizi koruyacak 5 eklenti...

Twitter'ın 140 karakter sınırı ile birlikte uzun web sitesi adreslerinin kısaltılması ve daha akılda kalıcı hale dönüştürülmesi standart hale geldi. Öyle ki basılı yayın organları bile çoğu zaman referans verdikleri internet sitelerinin adreslerini kısa URL'ler halinde yayınlıyorlar. Fakat burada bir de risk ortaya çıkıyor. Bazı art niyetli kişiler kısa URL'leri, kendi spam veya zararlı içeriğe sahip adreslerine ziyaretçi çekmek için kullanıyorlar. Bu tuzağa düşmemenin tek çaresi ise akıllı tarayıcı eklentileri. İşte bunlardan bazıları...

LongURL (Google Chrome)
Bir metin içerisinde yer alan kısa URL'yi otomatik olarak işaret ettiği uzun adresin başlığı ile değiştiren bu eklenti, bu sayede hedefteki adresin içeriğini görmenizi sağlıyor. Fare ile üzerine geldiğinizde ise adres ile ilgili daha detaylı bilgi alabiliyorsunuz.

Xpndit (Firefox)
Karşılaştığınız kısa URL'nin üzerine geldiğinizde ihtiyaç duyacağını tüm temel bilgileri sağlayan Xpndit, 500'den fazla URL kısaltma servisini destekliyor.

Long URL Mobile Expander (Firefox, Google Chrome)
Her iki tarayıcı için de sürümü bulunan Long URL Mobile Expander, LongURL'nin API'sini kullanan basit ama kullanışlı bir eklenti.

Long URL Please Mod (Firefox)
182 farklı URL kısaltma servisini destekleyen bu Firefox eklentisi, metin içerisinde görüntülenen kısa URL'yi, aynı karakter adedi içerisinde uzun halini gösterecek değiştiriyor. Böylece hedefteki adresi görmek için ek bir işlem yapmaya gerek kalmıyor.

ViewThrough (Google Chrome)
Google Chrome kullanıcıları için geliştirilmiş, fare ile kısa URL'nin üzerine geldiğinizde hem uzun adresi, hem de sayfa başlığını görüntüleyen bir eklenti.
Kaynak: CHIP Online
 

r3LLi7

Profesyonel
Katılım
21 Tem 2010
Mesajlar
487
Yaş
29
Konum
Çorum
Katılıyorum kısa linkler hangi siteden verilirse verilsin tıklamıyorum zaten.. İşime yarıyan birşey olsada başka bi yerde arıyorum :)
 
Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur. iyinet.com sayfalarında yer alan yazı, görsel ve linklerle ilgili hukuki şikayetleriniz için Buradan iletişime geçmeniz durumunda, ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 7 gün içerisinde iyinet yönetimince tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Betcup Artemisbet
Üst