İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kocaeli Datacenter Projemiz Hakkında

radahosting

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Kocaeli de Datacenter çalışmaları yürütmekteyiz. Bu işi yapmak için yerimiz hazırdır. Küçük bir araştırma yaptık. İşin nasıl yürüdüğü hakkında bilgimiz zaten var. Yıllardır host işi yapıyoruz. Ama Ttnet hep kendini över. Bu durumda da tecrübeli insanlara başvurmak gerekir. Ben de sizlere başvurayım dedim. İlk etapta sadece 30 tane kasaya co-location hizmeti vereceğiz. Bir çok firma deneme amaçlı sunucular bırakacak. Bize 30 tane kasayı güzel bir şekilde Location etmemiz için minimum gereksinimlerimiz nelerdir ? Kaç mbit internet gerekir. Klimalar nasıl olmalıdır. Jeneratör nasıl olmalıdır. Paneller ve windows lisans işlemleri nasıl yürümektedir ?

Bu konularda bize tecrübeli bilgi verebilecek arkadaşlarımızdan yorumlar bekliyorum.

Saygılar.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
kaç mbit hatta ihtiyacınızın olduğu makinelere vereceğiniz bw miktarına göre değişir. bende kocaelideyim, eğer bu tarz bir dc kurulursa ilk co-location müşterilerinizden olabilirim. :)

serQan

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Başarılı olmayı hedefliyorsanız bu tür bilgileri buradan değil, iyi bir danışmanlık şirketi ile anlaşarak yapabilirsiniz.

İş sadece klime, jeneratör yada hat ile bitmiyor.

En önemlisi network, hangi cihazlar nasıl kullanılacak vs.

Güzel bir network mimarisi yapılmalıdır. Sonra elekt. tesisatı, soğutma-iklimlendirme, yangın-güvenlik vs. gibi yapılandırmalarda net olarak belirlenmelidir.

Umarım başarılı olursunuz.

Saygılar.

SadeceDownload

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Hocam datacenter kurmak öyle her önüne gelenin kurabileceği bir iş değil. Birincisi kocaelide fiberoptik veya metro ethernet varmı. ikincisi çekilmiş metro ethernet veya fiberoptik kablolardan ne kadar uzaksınız yani postahane ye bulunduğunuz mevki ne kadar uzak eğer ki sizden önce hiç kimse bu kabloları çekmemişse.
Metro ethernet ucuz olduğu için o tavsiye edilir ve 5 Mbps aylık fiyatı 1.357.00 YTL her bir makineyi 5.000 alsanız 30 makine dediniz bunun içinde size 150.000 lazım.
ayrıca makinelerin çok ısınmaması için havalandırma sistemi ve klima sistemi kurmanız gerekiyor bununda bulunduğunuz alanı bilmiyorum ama 150 metrekare diye tahmini söylersek maliyeti 50.000 ytl
plesk panelin yıllık sınırsız paketi sanırsam 380$ bildiğim kadarıyla her server için bunu almalısınız yani bir tane alıp tüm serverlerde kullanamazsınız. Bu windows lisans içinde geçerlidir.
Yani kısacası 30 makine için size kafadan en düşük ihtimalle 200.000 ytl lazım. Eğer ki kablo çekimi felan yaptırmanız gerekir ve postahaneye çok uzaksanız bu rakam 300.000 ytl çok rahat bulur.
Daha sonra her ay 5 Mbps için 1.357.00 YTL aylık fiyat ödemelisiniz.

NOT: Mbps fiyatlarını tam görmek istiyorsan telekomun
http://www.turktelekom.com.tr/webtech/default.asp?sayfa_id=336 bu adresine bakabilirsin.

blackgolden

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Merhaba,

Kocaeli de Datacenter çalışmaları yürütmekteyiz. Bu işi yapmak için yerimiz hazırdır. Küçük bir araştırma yaptık. İşin nasıl yürüdüğü hakkında bilgimiz zaten var. Yıllardır host işi yapıyoruz. Ama Ttnet hep kendini över. Bu durumda da tecrübeli insanlara başvurmak gerekir. Ben de sizlere başvurayım dedim. İlk etapta sadece 30 tane kasaya co-location hizmeti vereceğiz. Bir çok firma deneme amaçlı sunucular bırakacak. Bize 30 tane kasayı güzel bir şekilde Location etmemiz için minimum gereksinimlerimiz nelerdir ? Kaç mbit internet gerekir. Klimalar nasıl olmalıdır. Jeneratör nasıl olmalıdır. Paneller ve windows lisans işlemleri nasıl yürümektedir ?

Bu konularda bize tecrübeli bilgi verebilecek arkadaşlarımızdan yorumlar bekliyorum.

Saygılar.

Isin dogrularini duymak istersen hemen anlatabilirim pm uzerinden ancak genele yazarak Turkiyede DC gercegini aciga vuran kisi olmak istemem tum detaylari ile teknik yada fikri olarak yardimci olabilirim iyi calismalar

Yanardags

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Isin dogrularini duymak istersen hemen anlatabilirim pm uzerinden ancak genele yazarak Turkiyede DC gercegini aciga vuran kisi olmak istemem tum detaylari ile teknik yada fikri olarak yardimci olabilirim iyi calismalar

bir pm de ben alabilir miyim gerçekten merak ediyorum.. saygılar

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Hocam Kocaeli'de nerede kurmayı düşünüyorsunuz? Bende Kocaeli'deyim de merak ettim :)

ElegantHost

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kocaelide sen datacenter aç ilk ben gelip test edicem tabi açabilirsen tabi açıpta kime satabilirsen piyasa battı

bi dc açabilmen için ve en iyisi en klasından dersen koy cebine 900 milyarı gel yanıma kurayım sana

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
kocaelide sen datacenter aç ilk ben gelip test edicem tabi açabilirsen tabi açıpta kime satabilirsen piyasa battı

bi dc açabilmen için ve en iyisi en klasından dersen koy cebine 900 milyarı gel yanıma kurayım sana

Risk olmadan başarı zordur... Eğer gerçekten kaliteli bir host şirketi olacaksa müşteri elbette gelir :rolleyes:

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi