İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kodlarını kendi yazarak site yapan Türk webmaster varmi?

M

Metalirik

Misafir
"Kendini muhatab almadığın konularda yorum, tepki, eleştiri de yapma" derler bizde..

Bu yüzden PHP adına tek diyeceğim "No comment"

Felsefemiz, Paraya dönüşmeyen konularla ilgilenme, tam kapitalist oldum yav.. :D

UguG

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
kendi tasarımını yapan çok var... Bende bir site yapıyorsam kodlamasını dizaynını kendim yapıyorum.. Tabi forum ve toplistler şu anda revaşta olduğu için hazır scriptler tercih ediliyor.

A

ASUSHOST.COM

Misafir
Hız konusuna gelince ; PHP ile mySQL 50000 satırlık bilgiyi veritabanına 3 saniyede girerken ASP + msSQL ile 28 saniye veritabanına giriliyor.

Girilen verilerin saniyesi hakkında yorumum:
haklısın fakat bu kodlamaya göre değişir, asp asp.net asp.net2.0 üstü kapalı diller, herşey gizli, herşeyi kendin çıkartmalısın ortaya.

Ben kodlama işine ilk girdiğimde okadar saçma kodlar kullanıyordum ki, 3 satırda yaptırabilecğeim kodu 1 sayfada yaptırıyordum. Zaman içerisinde kavradım neyin ne olduğunu.

Tabii ki kodlamaya göre değişir.
ASP.NET 2.0 ile mSsQL2005 şuan dünyanın en hızlı çalışan dili ve sanal veritaban sunucusu, herkes kabul etti.

ASP.NET 1.0 bir asp katliyamıydı, kabul. Adamlar dili ağırlaştırıp fonksiyonu çoğaltmışlar. Cache operatörlerini bilmeyenin sitesi açılmıyordu bile.

ASP.NET 2.0 süper hızlı. Adamlar aşmışta gelmiş...

Zaten ASP ile çok gelişmiş uygulamalar göremezseniz mesela vBulletin ASP ile yazılsa veritabanı durumu ne olurdu bilinmez.
Bu biraz garip durdu mesajına...
ekşi sözlük asp, orkut.com asp, findikkurdu.com asp+mysql(!), findikkabugu.net asp+mssql, daha da sayabilirim...

daRksnak3

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ASUSHOST.COM' Alıntı:
ekşi sözlük asp, orkut.com asp, findikkurdu.com asp+mysql(!), findikkabugu.net asp+mssql, daha da sayabilirim...

Yalnız bu yazdıklarının hepsi ne vBulletin'in kalitesine ne de esnekliğinin yanından bile geçemez.

Y

Yns

Misafir
yoktur'un ve d3'ün söylediklerine ek olarak ilk mesajında ASP'den bahsettin bende ASP'ye göre konuştum.Ayrı bir platform olan ASP.NET'e göre değil.

ASP =! ASP.NET

M

mfk_1868

Misafir
birde su tarihi bastıramama olayına takıldım. Yani adam eger php.net ten bakıpta yazamadıysa zaten anlamıyordur ama bence fonksiyon ezberlemek ameleliktir. Onemli olan bu fonksiyon seceneklerini arayıp bulabilmektir. Hem java hem php kodlama yapıyorum ikisindede cok kullandıgım fonksiyonlar dısında fonksiyon ezberlemem. Girdileri vs cok uzun iş direk ikisindede gerekli yerden akıp kullanmak en mantıklısıdır bence.

M

mfk_1868

Misafir
bu arada asp.net in performansı gercekten iyi ama asp cok alt sınıf bir dil.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
63
iyinet.com u ben programladim ,ben tasarladim.
Hatirlayanlar bilir, taa turkishtop500 zamanlari bu site perl idi (cgi).
O zamanlar, perl den baska dil ogrenmek aptalliktir diye dusunurken, PHP ile tanistik, sene 1999.
Simdi de PHP den baska dil ogrenmek aptallik dir diye dusunuyorum. Dogru mu dusunuyorum: Hayir!

Ozet olarak: isinizi hangi programlama dili goruyor ise o en iyisidir. PHP ASP den iyidir yada ASP PHP den iyidir demek yanlis olur.

Gecenlerde Windows ortaminda auhentication yaptirmam gerekti PHP ile. 1 hafta arastirdim ve bunun eskiden DLL cagrimi ile yapildigini ancak son degisikliklerden sonra yapan olmadigini gordum. Oysa bu isi ASP ile 3 satirda yapabilirsiniz. Sonuc olarak kullaniciyi LDAP uzerinden authenticate edebildim PHP ile.

PHP nin ve ASP nin kendi dallarinda guclu olduklari alanlar var.
Sizin projenize hangisi uyuyorsa onu kullanin, gerekirse ikisini birden kullanin...

A

ASUSHOST.COM

Misafir
Yöneticiye katılıyorum; ayrıca:
Microsoft bütün bu kavgalara son vermek için Framework'ü geliştirdi, bedavaya dağıtıyor. Süreklide bu konu için yatırım yapıyor, kaynak ayırıyor.

ASP kullanışlı ve zarif bir dil olmasının yanında, componentleri de gerçekten iş kolaylaştırı. Ciddi anlamda yazılmış ticari sürümlü eklentiler var. Sanki ayrı bir platformda site çalıştırıyormuşsunuz gibi fark ediyor. Ben gerekli componentleri www.aspin.com dan satın alıyorum lazım oldukça.

Özetlemek gerekirse,
Windows platformlarında bütün diller kullanılan yamalar ile çalıştırılabilmekte; ama Linux platformları bunu bilerek desteklememekte. Bir firma Linux'da ASP çalışmaıs için bir eklenti yapmıştı. Sunucuya kurduk, ama Linux updateleri sonucu component sunucuyu kilitlemeye başladı.

Windows en büyük rakibi Solaris'in JSP'sine bile destek veriyor. Kodlaırn çalışması için kaynak yaratıyor.

Linux çok despot ilerliyor yolunda; keşifim bu.

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ASUSHOST.COM' Alıntı:
ASP kullanışlı ve zarif bir dil olmasının yanında, componentleri de gerçekten iş kolaylaştırı. Ciddi anlamda yazılmış ticari sürümlü eklentiler var. Sanki ayrı bir platformda site çalıştırıyormuşsunuz gibi fark ediyor. Ben gerekli componentleri www.aspin.com dan satın alıyorum lazım oldukça.
Persist in AspJpeg ve AspUpload componentleri mükemmel. Kendi user manual dosyasını okuyarak bu 2 bileşenle çok iyi projeler çıkarabiliyorsunuz. Yardım almış olsanızda siz yazmış oluyorsunuz yine kendi programınızı.

Ayrıca kodlama bilmeyen, heleki html den hiç anlamayan kişiler webmaster değildir. Dizayn konusu ise, iş başvurularındaki tercih sebebi gibi birşeydir. Çokta önemlidir.

A

ASUSHOST.COM

Misafir
trextra' Alıntı:
Persist in AspJpeg ve AspUpload componentleri mükemmel. Kendi user manual dosyasını okuyarak bu 2 bileşenle çok iyi projeler çıkarabiliyorsunuz. Yardım almış olsanızda siz yazmış oluyorsunuz yine kendi programınızı.

Ayrıca kodlama bilmeyen, heleki html den hiç anlamayan kişiler webmaster değildir. Dizayn konusu ise, iş başvurularındaki tercih sebebi gibi birşeydir. Çokta önemlidir.
Aynen katılıyorum, ayrıca vbulletin install etmek webmasterlık sayılmaz.

O

oXo

Misafir
Mesaj icerigi genel anlamda yazilmis hos olmasa da soylemek isterim.

ASP 'de biliyorum PHP 'de biliyorum. .NET de biliyorum VB de biliyorum ... Kendi sitelerimin hepsini 97 den belli kendim yaziyorum. Gel gorki hak vermiyorda degilim. Gel gor ki bir konuda hak veriyor da degilim.

Hak verdigim : Her front page kullanin kendine WEBMASTER ve/veya WEBDEVELOPER ismini takmis olmasi.

Hak vermedigim : Internet ortaminin gelismesi ve birseylerin elde edilmesi adina turkce sitelerin artmasi ve bu konuya meyilli kisilerin bu konuda ugrasip kendini gelistirmeleri oldukca guzel bir olay.

Iyi calismalar.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5