İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kodlarını kendi yazarak site yapan Türk webmaster varmi?

wwwxxxyyy

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
Bu forumda adresleri verilen ve nette gördüğüm Türkçe sitelerin çok büyük bir bölümü hazır scriptler (ya da şablonlar) ile yapılmış. Acaba tüm kodlarını kendi yazarak site yapan Türk webmaster yok mu hiç??

soyturk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben bütün sitelerimi kendim kodluyorum ve tasarımını kendm yapıyorum.

ve benim gibi birden fazla var burada

F

fenerli

Misafir
wwwxxxyyy' Alıntı:
Bu forumda adresleri verilen ve nette gördüğüm Türkçe sitelerin çok büyük bir bölümü hazır scriptler (ya da şablonlar) ile yapılmış. Acaba tüm kodlarını kendi yazarak site yapan Türk webmaster yok mu hiç??

sanırım bu ne tür sitelere baktığına bağlı

D

dnturkey

Misafir
evet baktığın site türlerine bağlı.

benimde aklımda şu var. bir site tuttuğu zaman herkes aynısından yapıyor. (bende dahil tabi)

hitlistlermiş oyun siteleriymiş linkerlermiş vs bunun gibi şeyler.

dizayn1st

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben turk-asp.com u yaptım.
hazır script yoktur yapımında ama içerikte hazır scriptleri ziyaretçilere sunuyoruz :)

trextra

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Açıkçası hazır scriptlere güvenmiyorum ve hiçbirzaman sizin ihtiyacınıza tam uymaz. Çünkü standarttır.

Geliştirme olarakta pek düzgün olmuyor çünkü ben pek anlamıyorum başka kişilerin kodlama tekniğini.

Buyüzden kendim yazmaya çalışıyorum ve hazır script değilde bazen hazır kodlardan faydalanıyorum. Bunun dışında bana itici geliyor aslında. Örnek vermek gerekirse toplistime PHP-Nuke siteleri çok sıradışı konuları olmadığı sürece kabul etmiyorum.

Eski Webmaster lar bilir. Önceleri com,net,org la bitmiyorsa siteniz pek güvenmezdi kimse size. Ama ne kadar kötü olursa olsun tescilli domainle açılmış siteler ayrı bir karizma olurdu :)

A

Alexis2

Misafir
ne gerek var allahın verdiği vaktimizi bosa harcamaya, sistem varsa üzerinde oynayıp güzel birsey yapabiliriz dimi.. oturup tek tek kodla bunlar zor iş dosum :))

A

ASUSHOST.COM

Misafir
Herzaman söylemişimdir. Türklerin PHP ve Linux Hosting seçmelerinin 1. nedeni etrafta tonla PHP(kırılmış, çalınmış) script dolu olması. Ve kolay kurulması.

Ama ne yazık ki bu siteler bedava açıldığı gibi bedava kapanıyor zaman içerisinde.
Öz veri ile çalışabilecek bir webmaster yok, php alanında. Türkiyede PHP bilen var mı? sorusu aklıma hep takılmıştır.

ASP bilen tonla adam var, ondan eminim. :)

Y

Yns

Misafir
Türklerin PHP ve Linux Hosting seçmelerinin 1. nedeni etrafta tonla PHP(kırılmış, çalınmış) script dolu olması. Ve kolay kurulması.

Sadece türkler değil bütün dünya ASP yerine PHP'yi tercih ediyor.Ve asıl sebep senin dediklerinden çok şunlar :
  • Bedava olması
  • Cross-Platform olması (İşletim sistemi bağımsız)
  • ASP'ye göre hızlı olması , mySQL ile uyumunun had safhada olması
  • Açık kaynak kodlu olması (Geliştirmeye açık)

Ha Türkiye'de senin "webmaster" gördüğün kişiler marez PHP scriptlerinin çokluğundan dolayı PHP kullanıyor olabilirler ama bu çoğunluğu etkilemez.

Öz veri ile çalışabilecek bir webmaster yok, php alanında. Türkiyede PHP bilen var mı? sorusu aklıma hep takılmıştır.

ASP bilen tonla adam var, ondan eminim.

Bu genellemeye ise gülüyorum :)

A

ASUSHOST.COM

Misafir
Asıl ben gülüyorum sizin açıklamalarınıza... Teknolojiyi takip etmediğiniz maddelediğiniz cevaplardan belli.

Eğer 2 programlama dilinde de bir fonksiyonu okuyunca ne işe yaradığını anlamıyorsan veya bir algoritma verildiğinde onu fonksiyon ile çözemiyorsan, 2 dili karşılaştırma gibi bir lüksün olamaz.

PHP ile MYSQL çalışmakta olduğunu biliyorum, gayet iyi... Fakat asp.net1.x ve 2.x'in MYSQL, MSSQL, ORACLE gibi sanal databaseleri PHP'den hatta PHP5'den daha hızlı kullandığı ispatlandı...

Linux'un 1. tercihi, söylediğin gibi bedava olması, aylık 20$:windows 2003 web edt, aylık 30$: windows 2003 standart edt. gibi bir lisans parasından kurtulunuyor, bunların yanı sıra; panel uygulamaları piyasada tonla kırılmış halde yayılıyor; linux platformu için.

Ne database barındırma programı lisans istiyor ne işletim sistemi ne de paneli; bu nedenlerden dolayı linux hosting çok ucuza kiralanıyor...

Ben 6 yıla yakın süredir programlama ile uğraşıyorum, pek çok webmaster developer sitesine üyeyim. Genelde vbulletin kullanırlar. Ama işi bilen kişiler ne hazır forum kullanır ne de hazır script, bu onlara hakaret gibidir.

BEnim sponsor olduğum www.findikkurdu.com var, buda onlardan bir tanesi.
Hâlen php içerik editörü arıyoruz... Ben olurum diyenleri test ettiğimizde sonu kahkahalar ile bitiyor(!), şöyleki adam daha echo ettirip, zamanı bile sayfaya yazdıramıyor, ama phpnuke kurmaktan anlıyor. addonn yüklemekten anlıyor.

Pekâla buysa php bilgisi biz bırakıp gidelim.

Jabba

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İkinizde çok doğru noktalara değinmişsiniz.İki dilde kendi noktalarında iyiler ama ben açık kaynakçı olarak PHP dilinin daha iyi olduğunu savunurum gerekirse 50 madde yazarım sonra sende 50 madde yazarsın bu böyle gider.Her forumda netliğe kavuşamayan tek konu bu olsa gerek ASP mi yoksa PHP mi !!!

PHP Nuke kurmayı bilince PHP biliyorum diyen adam sayısı PHP bilen sayısından fazla evet bu kesinlikle doğru.Nitekim ülkemizde ki üniversiterin çoğunda ASP öğretiyorlar ama yinede rabet PHP ye daha fazla.Ben Boğaziçinde hocama sorduğumda neden açık kaynaklı dilleri anlatmıyorsunuz dediğimde adam ben yorum yapaman kusura bakma diyor.Artık bu bir anlaşmamıdır nedir bilemicam !

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
wwwxxxyyy' Alıntı:

hep aynı tür siteleri gezersen hep aynı scriptleri görmek çok normaldir.
Tahmin edemeyecegin kadar çok phpmaster var türkiyede.Bazı şeyleri hazır kullanmak çogu zaman daha iyidir.Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yoktur örnegin bir phpbb varken sıfırdan forum yazmak amelelikten başka birşey degildir.Kod yazacaksın, güvenlik açıklarını arayıp bulacaksın, sorunsuz şekilde çalıştıracaksın hep bunlar vakit gerektirdiğinden ve phpmaster kategorisindeki kişilerinde çok fazla vakti olmadığından ( en azından benim tanıdıgım kişilerin boş vakti çok yok) hazır scriptleri ve hazır kodları kullanırlar,
ben kullandığım lisanslı scriptlerin parasını öderim.Bizim kendimizin yazdığı ve parayla sattığımız scriptleride illegal yollarla kullanan kişilerede hakkımızı helal etmiyoruz.

A

ASUSHOST.COM

Misafir
Jabba' Alıntı:
İkinizde çok doğru noktalara değinmişsiniz.İki dilde kendi noktalarında iyiler ama ben açık kaynakçı olarak PHP dilinin daha iyi olduğunu savunurum gerekirse 50 madde yazarım sonra sende 50 madde yazarsın bu böyle gider.Her forumda netliğe kavuşamayan tek konu bu olsa gerek ASP mi yoksa PHP mi !!!

PHP Nuke kurmayı bilince PHP biliyorum diyen adam sayısı PHP bilen sayısından fazla evet bu kesinlikle doğru.Nitekim ülkemizde ki üniversiterin çoğunda ASP öğretiyorlar ama yinede rabet PHP ye daha fazla.Ben Boğaziçinde hocama sorduğumda neden açık kaynaklı dilleri anlatmıyorsunuz dediğimde adam ben yorum yapaman kusura bakma diyor.Artık bu bir anlaşmamıdır nedir bilemicam !

Haklısın, aslında dilin bilgisine göre değişir... Ne kadar ayrıntı biliyorsan ona göredir, örneğin bilgin ışığında CGI/PERL'i Asp.Net 2.x'den bile daha iyi kullanırsın, daha verimli olur. Herşey parmakların ucu ve mantığın arasında dönen bir şey... :)

yoktur

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Jabba' Alıntı:

+1907 diyorum.
basit bir örnek daha garanti bankası apache kullanıyor sunucu olarak yüksek ihtimalde kendilerinin derlediği php yi kullanıyorlar sitelerinde.Ama e-ticaret için ne zaman yardım almaya çalışsanız hep size asp dökümanı gönderiyorlar. diyorum biz asp ile ilgilenmiyoruz diyorum, bir tamam falan deyip yine asp için kaynak kod gönderiyorlar :) dünyanın %80 i php kullanıyor ama anlaşılmaz bir sebeble asp ye daha bir önem veriyorlar e-ticarette
microsoft türkiye devletimiz ile yaptığı anlaşmalar sonucu devlet sitelerinin hepsinde asp kullanıyor.

N

nomak78

Misafir
parasız adam için php
paralı adam için asp

hem paralı hem bilgili adam içinde jsp+oracle

doğru patikadır

C

C0mplicat3d

Misafir
.asp sunucu taraflı uygulamarda çok kullanılan bir dil.
Eğer adamların yaptığı programlar windowsa göreyse normal olarak etkileşim için .asp yi seçiyorlar.

WaffenSS

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Valla ben hep hazır kod kullanıyorum. Bi şekilde editleyip kendi keyfime göre bişiler yapıyorum. Zaten kodlamaktan anlamam. hatta 0 dan html kodlarını yazıp bir sayfa bile oluşturamam :) O yüzden hazır script kullanıyorum, şikayetçi de değilim. Anlamadığım bi yer olurda php ci arkadaşlar yardım ediyor zaten.

Y

Yns

Misafir
Eğer 2 programlama dilinde de bir fonksiyonu okuyunca ne işe yaradığını anlamıyorsan veya bir algoritma verildiğinde onu fonksiyon ile çözemiyorsan, 2 dili karşılaştırma gibi bir lüksün olamaz.

İyi derece PHP orta derece ASP biliyorum.Dolayısıyla ikisini kendi çapımda karşılaştırabiliyorum ;

ASP'de "hede" demek istesem compenent kullanmak zorundayım.PHP'de bunlar built-in oluyor genelde.Mesela upload , mail , dosya işlermleri için ASP'de bileşen kullanmak gerekiyor lakin PHP'de bu fonksiyonlar built-in.

Hız konusuna gelince ; PHP ile mySQL 50000 satırlık bilgiyi veritabanına 3 saniyede girerken ASP + msSQL ile 28 saniye veritabanına giriliyor.(kaynak)

Zaten ASP ile çok gelişmiş uygulamalar göremezseniz mesela vBulletin ASP ile yazılsa veritabanı durumu ne olurdu bilinmez.

Tüm bunların dışında ASP ile ASP.NET farklı.Birisi ayrı başına bir platform ve sürekli geliştiriliyor.Diğerinde m$ desteğini çekti bile.Ayrıca tüm veritabanları ASP(x) 'te(ASP'de değil.) daha randımanlı demişsin.Herhangi bir benchmark adresi verirsen sevinirim.Zira öyle aptal DB performans testleri yapanlar oluyor ki..

Sonuç olarak ASP - ayrı bir platform olan .net demiyorum - zaten etkinliğini kaybetti.PHP ile karşılaştırmak bile saçma.

@complicat3d : PHP'de sunucu taraflı ve hem windows hem linux'te bedavaya çalışabiliyor.Platform bağımsız kullanabilmek varken niye sadece windows'a bağlı kalınsın ki ?

Hazır script olayına gelince bende vardir'a katılıyorum.Eğer hazır sistemler ihtiyacı birkaç düzenlemeyle sağlıyorsa bunu tekrar yazmaya gerek yok.Yok ben 'hardcore coder'ım derseniz yazmakta özgürsünüz tabi :).
BEnim sponsor olduğum www.findikkurdu.com var, buda onlardan bir tanesi.
Hâlen php içerik editörü arıyoruz... Ben olurum diyenleri test ettiğimizde sonu kahkahalar ile bitiyor(!), şöyleki adam daha echo ettirip, zamanı bile sayfaya yazdıramıyor, ama phpnuke kurmaktan anlıyor. addonn yüklemekten anlıyor.

Pekâla buysa php bilgisi biz bırakıp gidelim.

Yahu sen adamını bulamıyorsan , yanlış adamlara gidiyorsan bu PHP'nin suçu mu ? Aynısı ASP içinde geçerli olabilirdi ama PHP-NUKE kadar yaygın gelişmiş bir uygulaması yok demek ki bu bahsettiğin paper coder'lar ASP'de yok veya az var.

P.S : Konu hakkında bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmazsanız sevinirim.Şu an konuya gelen birkaç yorum gerçekten anlamsız.

A

..::aTi::..

Misafir
asushost editorluk ile php bilen birisi ilgilenmiyorsa yapabilecek bişey yok.
php ile asp karşılaştırmasını yaptım 5-6 sene önce :p visual basic kullanıyorum programlama için asp ile çoğu komutları neredeyse aynı ama php nin çoktan fark açtığını öğrenince direk php ile giriş yapmıştım web programcılığına bir sürü script inceledim. basit bir örnek asp ile yüklendiğin anda kopan / kapanmak zoronda kalan bir sürü site biliyorum.
hotmail bile asp kullanmıyor işletim sistemide freebsd olması lazım sen yazdığın şeyi kullanmazsan zaten bunu kabul etmiş olursun...

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5