İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Köpek eğitiminden anlayan

ByRON

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
Benim köpek her ne diyorsam tersini yapıyordu :D
Isırmayı severdi eğer birseyi gercekten yaptırmak istiyorsan burnunun üzerine yavasca vurmam gerektiğini ve o şekilde emir vermemi söylerdi veteriner. Bende genellikle o sekilde kendime tamamiyle alıstırdım. Ama kesinlikle hayvana acı cektirmek maksadıyla burnunun üzerine vurulmuyor yanlıs anlamayınız.

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Tavsiyeler için teşekkürler. Top konusunu biraz daha araştırayım, bu işler çok ilginç insana başka bir boyutta düşünmeyi öğretiyor.

...::LorD::...

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
iyinet şöyle bir şeyde var olur da sinirlenirsin köpeğe filan vurmak(vurmacağını bilirim maksat bilgi olsun) istersin bir daha yapmaması için kesinlikle elinle vücudunun bir kısmıyla vurma. vuracaksan bir sopa yani bir aracı ile vur. çünkü köpekler ona göre kin duyuyor . elinle vursan eline kin duyar ama sopayla vurrsan sopaya kin duyar.

not: şimdiye kadar hiç bir hayvana vurmadım sadaece bilgi olsun diye yazıyorum :D

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
sopa falan değil gazete arkadaşlar.

iyinet öncelikle onunla olan ilişkin çok önemli. yani eğitim sırasında değil genel olarak ilişkin. seni hem sevmeli hem de sana itaat etmeli. senin onu çok sevdiğini ve ona zarar vermeyeceğini bilmeli sana güvenmeli aynı zamanda ondan istediğin bir şeyi yaparsa senin mutlu olacağını ve senin de onu daha çok seveceğini mutlu edeceğini bilmeli. tüm iş bunun üzerine kurulu.

onunla arandaki bağ ne kadar güçlü olursa ve bu yazdıklarımı ne kadar sağlam bir temel üzerine oturtursan o kadar mutlu bir ilişkiniz olur.

bir anda olmaz istediğin şey. yavaş yavaş sabırla sevgiyle zevkle yapmalısın.

eşyayı uzağa at sen kendin git getir bunu görsün bunda kötü bir şey olmadığını görsün bilsin onun yanındayken önce sen oyna o eşyayla. onun oynamasını istediğin şekilde. ve aynısını onun hemen yapmasını bekleme. bir gün bakacaksın kendisi fırlatman için sana getirecek.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Kangal'ı yürüüşe alıştırma dersi vermişler, heralde zekaları benzerdir, aynı şekilde anlarlar...
http://www.unutulmadin.com/hayvan-b...ban-koepeklerinin-beslenmesi-ve-edhitimi.html

Eğitimi
Komutlar nasıl ogretılır;
Otur;
yavru kangalınızın sevk ve boyun tasmasına alıstırılırması dogru ve ıyı sosyallesmesının ardından ogrenecgı ılk komut otur dur.egıtım seanslar halınde olmalıdır.seanslar 10 dakıkayı asmamalıdır.gunde max 3 seans calısılmalıdır.her seans arasında seans suresı kadar oyun ve mola verılmelidır.

Bu komutu ogretmek ıcın ılk olarak onunla yavru kangal solunuzda olacak sekılde yuruyuse baslamalısınız.10 dakıka surecek bu yuruyus esnasında onunla sakın ve talepkar bır tonda konusmalısız.dıkkat edecegınız ılk ve onemlı nokta onun kesınlıkle solunuzda yurumesıdır.
Yavru kangal solunuzda yurumeyı beceremeyebılır.asla kızmayın cunku o yavru.tasması ıle solunuzda yurumesıne yardımcı olun ve tenha yerde calıstıgınız ıcın tek dıkkat edecegı ılgı duyacagı sey sız olacaksınız.onun ıcın gozunuzu ondan ayırmadan onunla ılgılenerek yurumelısınız.

09.jpg

mathiaxbars

0
İyinet Üyesi
Reaction score
122
iyinet şöyle bir şeyde var olur da sinirlenirsin köpeğe filan vurmak(vurmacağını bilirim maksat bilgi olsun) istersin bir daha yapmaması için kesinlikle elinle vücudunun bir kısmıyla vurma. vuracaksan bir sopa yani bir aracı ile vur. çünkü köpekler ona göre kin duyuyor . elinle vursan eline kin duyar ama sopayla vurrsan sopaya kin duyar.

not: şimdiye kadar hiç bir hayvana vurmadım sadaece bilgi olsun diye yazıyorum :D

verdiğim linklerde pozitif eğitim var pek bakmadım ama böyle ceza vermek yerine tam tersi ödül vererek eğitim daha iyi :)

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ceza vermeyi kastetmedim sadece uyarıydı insan hali sağı solu belli olmuyor sadece öyle bir şey yapacak olursa diye uyarıda bulundum yoksa tabi ki ödüllendirme eğitimde şarttır insanlarda bile öyle :D

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Köpek eğitimi konusunda bilgisi olan var mı?, bir kaç sorun olacak da.

4 yıl kadar profesyonel olarak bu işi yapıyordum halada arkadaşlarımın çiftliklerinde hafta sonları hobi olarak bodyguard eğitimi için kolluk vermeye gidiyorum :) Aradada beleş ata biniyorum :D..Uluslararası sertifikaya sahibim...
Buyrun efenim yardımcı olalım :p

artofevil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
28
4 yıl kadar profesyonel olarak bu işi yapıyordum halada arkadaşlarımın çiftliklerinde hafta sonları hobi olarak bodyguard eğitimi için kolluk vermeye gidiyorum Aradada beleş ata biniyorum ..Uluslararası sertifikaya sahibim...
Buyrun efenim yardımcı olalım :p

benim kıza birşey söyle eve gelince bambam gibi üstüme atlıyor birde şimdi yazarken yalıyor :)

Napmam lazım :)

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
onun kafası karışmış dostum :D

Köpekler yavruyken sizin davranışlarınızı alırlar. Hani derler ya köpekte sahibi gibi diye. Aynen böyle. Her ne kadar öğreniyor olsalarda genel olarak şartlı refleks temelinde eğitim alırlar. Köpeğe uygulanan her hareket aslında bir eğitimdir. Saatlerce onu görmedikten sonra kucağınızdan indirmemeniz, onun sevdiği yiyecekleri kıyamadığınız için devamlı veriyor olmanız ve hatta tasmayı çektiği yöne bile hareket ediyor olmanız onun için birer komut yumağı oluşturuyor farkında olmadan. Genel olarak konuşmak afaki olur fakat şu gerçekki zamanında çok şımartılmış ve şimdide o ilgiyi istiyor...Tabi tüm bunların yanında köpeğin yeterince dışarı çıkmamış olması büyüme çağında onu hiperaktif bir yapıya büründürmüşte olabilir. Her an gidecekmişsiniz gibi ya da ne biliyim o anki şartlar her an değişebilirmiş gibi davranış sergiliyor ve o andan istifade etmeye çalışıyorda olabilir.
vs.vs.vs.

yahu özelden yazın kendimi güzin abla gibi hissettim :D

iyinet

Root
Admin
Hosting Firması
Reaction score
65
Arkadaslar, fetch olayini yani attigim topu getirme olayini yavas yavas yapmaya basladik. Sevdigi bir topu (isirinca ses cikartan) kullaninca isler daha kolay oldu.
Ancak su anki sorunumuz, beni her gordugunde ziplayip on ayaklari ile ustume tirmaniyor.
Bunu sevdigi kisilere yapiyor.
Ancak bu hareketi eve gelen cocuklari bazen korkutabiliyor.
Ne onerirsiniz, nasil vazgecirebilirim?

Crazy_Blood

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
4,5 aylık bir köpeğe Aport öğretmeye çalışmak vaktinizi almaktan öte gitmez. Bu Yaşlarda Öğrettiğiniz Şeyler Kalıcı Olmaz 8-9 Aylıkken Yavaş Yavaş Başlarsanız Faydalı Olacaktır Diye Düşünüyorum. Golden Bir Av Köpeği Cinsi Olduğu İçin İçgüdülerinde Aport Vardır Zaten Biraz Aklını Başına Topladıktan Sonra Aport Yapmayı Sizden Çok İsteyecektir Emin Olun. Ama Buaylarda Köpeği Sıkıp Bunaltırsanız İlerisi İçin Kötü Olabilir.

pembekedi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
ben de katılıyorum crazy ile venoma. iyinet bir şeyler öğretmek istiyorsun anlıyorum bu doğal ama biraz kendi haline bırakıp önce aranızdaki ilişkiyi sağlamlaştırın güçlendirin. sen sevmediğin hoşlanmadığın ya da hiç bir bağın olmayan birinin dediklerini yapar mısın? sırf o istedi diye işini gücünü bırakıp habire bi yere gidip istediği şeyi alıp gelir misin? köpek gibi düşünmeyi öğren. çiçek de yetiştirse insan tüm ilişkilerde empati en önemli şey.

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
dediğiniz gibi ilişki önemlidir ama eğitim ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi sonuç alır yani ağaç yaşken eğilir.tabi iyinet eğitim dediysek fazla yüklenme işte oyun amaçlı eğitimler bunları severek yapar gibime geliyor

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
üstünüze atlayan köpek için şöyle bir şey deneyin...

onun sevdiği yiyecek ya da oyuncağı elinize alın. Köpeğin boynundaki tasmaya bir kayış takıp elinizde tutun. Çokta tahrik ederek değil ama ona hissettirecek biçimde elinizde tuttugunuz şeyi ona gösterin, Köpek onu almaya çalıştıkça kayışı hafif sert bir şekilde çekerek olumsuz bir komut vurgulayın (hayır! diyebilirsiniz.) Ancak bu olumsuz komut bir kez ve bir daha değiştirmemek üzere tanımlansın. O üzerinize atlamaya çalıştıkçada bu hareketi tekrarlayın.
Bunu hergün bir kaç dakika olarak bir kaç hafta uyarladıktan sonra devamındada bunu oyun sırasında uygulamaya başlayın. Örneğin köpeğinizle oyun oynarken onun üstünüze atlaması için teşvik edin ve eylemde bulundugu zamanda tekrar aynı uyarıyı yapın. İlerleyen zamanlardada bunu tasmasız olarak yaptığınız zaman göreceksinizki bu problem ortadan kalkmış olacak...

Ancak ciddi anlamda köpeğinizle ilgiliyseniz ve ona sıkı bir eğitim vermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kural vardır ki oda köpeğe oyun ve eğitim zamanının ayrı oldugunu hissettirebilmek. Aksi halde bu köpeğe sıkıntı verecektir. Oyun oynarken birden sert bir eğitime geçmek ya da eğitim yaparken birden cıvımak onun ileride davranış olarak kafasının karışmasına neden oalcaktır.

*siber*

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Köpek eğitmek çocuk büyütmekten daha çok sabır istiyor. Ben 6 aylık bir süreç sonunda sibirya kurdunu ev köpeği yapmayı başarmıştım. Bazen kaldırıp camdan atmak istesemde köpekler gerçekten çok iyi dost. Ona eğitim verdiğiniz günlerin tadını çıkarın. Çünkü eğitim aldıktan sonra getirdiği toptan daha az zevk alacaksınız. Küçüklüğünün tadını çıkar, çünkü büyüğüdünde o kadar sevimli olmayacak :)

Hazır köpek konusu açılmışken, kimler köpek besliyor ?

Türkiye'de köpek besleyenlere iyi gözle bakmıyorlar. Her yerde sorun. Evde beslemek, caddede gezdirmek, çiş yapması vs. Tabi bunlar toplumsal sorunlar. Çünkü biz köpekleri sokakta görmeye alıştığımız için tasma ile gezdirdiğimizde insanlara batıyor. Yada çişini yaptırmaya çıkardığımızda "Ayyyyyy oraya pisliğini yaptırma" "Yaaaaaa şunu çekermisin" "Hocam apartmanda köpek beslenirmi" yada yanınızda köpekle gezerken biri rahatsız olunca içinden size küfür ettiğini gözleri ile ifade etmesini çok rahat anlayabiliyorsunuz.

bilgi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
171
Evde yada apartmanda kocaman bir doberman, pitbull fln besleniyorsa, horozumuzda olsa tam çiftlik, ne güzel diye mi düşünmeliyim?
Çimlere basmayınız yazılan yerlerde kocaman kocaman köpek pislikleri görünce, ahh bak hayvansever bir arkadaşın marifeti, ne cici mi demem gerek?
Yada akşamları parka gittiğimde, bir grup köpekseverin saldığı bilimum çeşitte azgın köpeği (pitbull, doberman, cart curt) görünce ay ne sevimli şeyler diyerek ordan yavaşça ikilemek yerine yürüyüş ve spor mu yapabilmeliyim?
Caddede akşam bir yere acele acele giderken aniden önüne çıkan it azmanı bir yaratıkla karşılaşıp ödüm şeyime karışınca, bu güzel duyguyu yaşattığı için sahibine teşekkür mü etmeliyim?
Ve bakımı zor gelince, sevimliliği ve ona olan ihtiyaç sona erince sokağa salınan köpeklerin haline boşver mi demeliyim.

İstisnalar kaideyi bozmaz demeyin, kaideler de istisnalardan oluşur.

Line

0
İyinet Üyesi
Reaction score
48
Evde yada apartmanda kocaman bir doberman, pitbull fln besleniyorsa, horozumuzda olsa tam çiftlik, ne güzel diye mi düşünmeliyim?
Çimlere basmayınız yazılan yerlerde kocaman kocaman köpek pislikleri görünce, ahh bak hayvansever bir arkadaşın marifeti, ne cici mi demem gerek?
Yada akşamları parka gittiğimde, bir grup köpekseverin saldığı bilimum çeşitte azgın köpeği (pitbull, doberman, cart curt) görünce ay ne sevimli şeyler diyerek ordan yavaşça ikilemek yerine yürüyüş ve spor mu yapabilmeliyim?
Caddede akşam bir yere acele acele giderken aniden önüne çıkan it azmanı bir yaratıkla karşılaşıp ödüm şeyime karışınca, bu güzel duyguyu yaşattığı için sahibine teşekkür mü etmeliyim?
Ve bakımı zor gelince, sevimliliği ve ona olan ihtiyaç sona erince sokağa salınan köpeklerin haline boşver mi demeliyim.

İstisnalar kaideyi bozmaz demeyin, kaideler de istisnalardan oluşur.

Aynen katılıyorum.Ankara Eryamanda oturuyorum.Burada köpek beslemek bir moda.Köpeği sevende besliyor sevmeyende.Eğitmeden dışarıda gezmeye çıkaranlar ise tam bir baş belası.Sokakta üzerime atlayan bir köpek var (sahibinin komutlarının hiçbirini takmıyor) 1 oldu 2 oldu 3 oldu derken 4de vurdum kopege tekmeyi(2 pantolonum gittiği için hayvanlara vurmayı aslında hiçte sevmem). Yani siz seviyorsunuz diye kimse dışarda kopeginizin pisliğini vs. gormek zorunda değil

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
Yani siz seviyorsunuz diye kimse dışarda kopeginizin pisliğini vs. gormek zorunda değil

peki sadece elinde tasmayla gezen adamın köpeğimi tuvaletini yapıyor sokağa ? Günümüzdeki göçün fazlalığı nedeniyle olsa gerek artık sokaklarda insan pisliği bile dolu :D...Bu konuda suç sadece köpek sahiplerinin olmasa gerek.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5

seo ajansı , sosyal medya yönetimi