İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Körler için kolay Web

AlemTurk

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
İnternet devi Google, körler ve görme sorunu yaşayanlar için Web’de daha kolay bilgi bulmaya yardımcı olan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sisteminin yanı sıra her bir sayfanın görme özürlüler için kullanılabilirliğini ölçüyor.

Arama devi Google, görme özürlüler için hazırlanan bir arama sistemini test etmeye başladı. Accessible Search isimli hizmet, Google’ın geleneksel sayfa sıralama sistemine ilaveten her bir sayfanın görme özürlüler için ne kadar faydalı olduğunu bir dizi işlemle ölçüyor. Bu işlemler arasında her bir sayfanın sayfa düzeni, tasarım kalitesi, bilginin organizasyonu sınıflandırılması yer alıyor.

Görme özürlüler tarafından sıkça kullanılan okuma yazılımları Web’de dolaşırken pek çok fayda sağlıyor. Fakat bu yazılımlar bilgiyi tanımlayamadığı için, bazı sayfalarda bulunan gereksiz ve uzun yazılar kullanıcı için zaman kaybı yaratabiliyor. Aynı şekilde, bazı karmaşık sayfaların, görme zorluğu çeken kullanıcılar tarafından kullanılan büyüteç yazılımları ile izlenmesi zor olabiliyor. Accessible Search, çeşitli kriterleri göz önünde bulundurarak görme engelliler için bu tür sayfaları eliyor.

Accessible Search, arama sonuçlarını özel ilgi alanlarına göre sıralayan Google Co-op çatısı altında geliştirilmiş bir teknoloji üzerine kurulu bulunuyor. Google yetkilileri hizmeti, Google Laboratuarları’nda hala geliştirilen bir “erken dönem deneyimi” olarak tanımlıyor. Projenin mimarı ise, Web ve etkileşim üzerinde önemli araştırmalar yapmış ve IBM Research’de de çalışmış bir bilim adamı olan T.V. Raman.

Deneme aşamasındaki Accessible Search hizmetine http://labs.google.com/accessible adresiyle ulaşılabiliyor.

Hürriyet

zahmaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Kör deme abi ya görme özürlü de :S

Yeri gelmişken söylemek istedim..
Görme özürlü, özürlü vs. diye bir sey kullanılmaz arkadaşlar...

Onların kimseden özür dilemesine gerek yok...

onlar sadece ENGELLİ

yani görme engelli, duyma engelli gibi sıfatlar kullanılıyor.. Ayrıca özürlü kelimesine inanın cok takıyorlar ve sinirleniyolar.. Dikkat edip kalplerini kırmaylım..

Teşekkürler

Zanza

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
Google bu kadar duyarlı görmek güzel.

atay

0
İyinet Üyesi
Reaction score
37
peki görme engelli biri sayfaya girip, aramak istediği kelimeyi yazıp nasıl enter'a basacak, dahada önemlisi bulunan sonuçlara tıklayıp sayfaya gittiğinde o siteyi nasıl okuyacak?

hiçbir anlam veremedim.

firar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
bende anlamadım ama ankarada görme engelliler için internet kafe var merak ediyorum ama ordaki insanlara saygısızlık olmasın diye girip soramıyorum...

M

maiL

Misafir
belkide sesli yanıt sistemi şeklinde yapacaklar. kulaklık yoluyla sonuçlar ve yapılması gerekenler kendilerine iletilicek onlarda o şekilde yönlenebilicek. gibi birşey geldi aklıma..

zahmaci

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Arkadaşlar hani hep derler ya sayfalarınızı web2.0 a göre yapın.tablo kullanmayın.. divleri kullanın vs.. diye. iş bu durumlarda web2.0 işe yarıyor..Şöyle ki Görmek engelli insanlarımız browserlarına eklenti yukleyerek (yada direkt programın kendi browserda olabiliyor) sitenizin içindeki kelimeleri ve dağılımını dikkate alarak text olarak seslendiriyor... biraz araştırma yaparsanız cok daha net bilgiye ulaşabilirsiniz..

Saygılar

Ekin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Gorme zorlugu olan insanlar icin diyor, korler icin demiyor - zor goren ama gorebilen insanlar yani - ona gore siteleri ayird ediyor, sayfa duzeni iyi olan - az reklamli - yazi fontu buyuk siteleri siraliyor ve gosteriyor.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5