İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Korsan yazılım tehlikesi

SaVaGe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Mrb,
Bizzat şahit oldugum bir olayı size yazmak istiyorum. Bir arkadasım (kendisi doktor) cok iyi programlama bilgisine sahip ve sürekli borland C++ Builder kullanıyor. Bu adam kopya yazılımdan öle korkmuski bana siteme koydugum bir flash animasyonunu olusturdugum programın lisanslı olup olmadıgını soruyor.Neden bu kadar korktugunu sordugumda. Birgün Borland TR nin sitesinden bir programın deneme sürünümü indirdigini ve hiç bir şekilde bilgi vermediğini söylüyor. Alakası olmayan sahte bir mail ve kendi hiçbir gerçek bilgisini siteye yazmadıgını soyluyor. Daha sonra bu adamların ankaradan bir görevlinin evini aradığını ve eşinin kendisinin hastanede oldugunu söylemesi üzerine hastaneyi aradıgı ve hatta oradada bulamayınca cep telefonuna ulaşıp "Merhaba XX bey şu tarihte sitemizden program indirdiniz Ürünümüzden memnunmusunuz?" dediğini söylüyor. Bana biraz saçma geldi ama karsımdaki bir doktor ve iyi bir programcı. Adamla uzun uzun tartıstım dedim böyle bir şeyi mumkun olması için Turk Telekomun download tarihinde kimin o siteye girip programı indirdigini Borland TR ye sölemesi gerektigini söyledim.Çünkü programın içinde bir casus program olsa Adamın gerçek Ad soyad Email gibi bilgilerini veremez.Çünkü bilgisayarın kayıtında bile bu tür bilgiler yok. Eğer telekom böle bişeyi vermesi cok acayip gelir. Çünkü ben bir program yapsam ve gidip telekoma sorsam su tarihte kim indirmiş diye bana "hadi lan sen kimsin der".
Bunun üzerine korsan program indirirken firmanın sitesinden indirip lemek yerine komple sitesinden indirmenin daha guvenli olduğunu sanıyorum.
yapmak ise suç değil i kullanmak suçmuş. Bunu duyuncada cok sasırdım.

Arkadasımın düşüncesi ise Borland TR nin hakkı oldugunu ve gerektiginde heryerden herseyi ogrenebildigi. Arkadasın bunu söylemesi üzerine korktum acıkcası. Çünkü kullandığımız windows dahil paralı olan bir kaç programı kacak kullanmaktayım. Bana göre suan turkiyede şirketlerin cok az bir kısmı birkısmı dahil Lisanslı Windows kullanan kişiler yok denecek kadar az. Demekki microsoft istese turkiyenin yarısını toparlayıp goturecek. Çünkü iş yeri kapatmadan para cezası ve hapis yatmaya kadar cezası var.
Normalde bir lisanslı program almaya kalksak 600$ a kadar ulasıyor. Yapacagım işten bu parayı zor kazanacagımı biliyorum. Bu yüzden zorunlu kullanmak zorundayım.
Ama ilerde basarılı biri olup para kazanmaya baslayınca polislerin yakana yapıstıgındanda eminim. Bu yüzden basarılı bişey yaparsam ilk işim kendi PC mi yakmak. Bölece polis geldiginde benim bilgisayarım bile yok diyecegim :)

Kısacası korsan yazılım kullanmak tehlikeli ve download edip kurmak o kadarda kolay bişey değil.. Görüş yazarsanız bu konuyu aydınlata biliriz.Yazıyı sonuna kadar okuduysanız teşekkürler

B

besiktaslim

Misafir
bilgi vermese bile gizli olarak alabilirler neden olmasınki gerçi bunu yapmaları yasal değil onlarda haksız duruma düşer ama kim daha suçlu :)

aslına bakarsan arkadaşın sana şakada yapmış olabilir

hemen yakma pc ni polis gelse bile bilgisayarını açamaz bunun için savcılıktan belge almaları lazım ev kullanıcılarına daha böyle bişeyle gidildiğini görmedim hmm bu arada pc ni yaksanda pek bişey farketmez çünkü resimleri bile hangi programla yaptığın belli oluyor. jpg içinde photoshopla yaptığın resmin içinde zaten photoshop imzası var :) yani seninle uğraşmaya kalksalar illaki bitaraftan yakarlar başını.. tabi sitendeki resimleri falan internetten buldum flashıda kim yaptı bilmiyrum diye yutturabilirsen o başka...

sonuçta birçok bsa yetkilisi bile korsan yazılım kullanırken sıranın bizlere gelmesi çok zor...

yapmak suç değil bu arada hakkaten :D .
bende programcıyım gerçi onun espriside şu programları başka bir programa müdahale edebilice programcıklardır diye geçiyor adam kendisi bunu kullanmıyorki sadece adı geçen programların kırılabildiğini gösteriyor.
yani bizim piyasadaki mp3 ler nasıltanıtım amaçlıdır şukadar gün sonra silin deniliyorsa aynı mantık bundada var

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5