İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

kredi kartı tefecileri

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
son günlerde internette sıkça karşılaşılan bir durum hakkında sizleri bilgilendirmek istedim

çok yerde karşımıza çıkıyor. kredi kartı borcunuzu biz ödüyoruz
banka faizinden daha az ödeyerek borcunuzu kapatın

adsense, facebook ve daha bir çok reklam ağında karşılaşıyoruz

şimdi bu tefecileri biraz inceleyelim

aşağıda bir tanesinin çıkardığı ödeme tablosuna bakın sistem.png ilk resim
sistemk.png

bu sisteme göre 10bin lira borç için her ay 500 lira faiz ödeyeceğiz ve 12 ayda 6000 lira yapıyor.
ama unuttukları birşey var. bankaya ödeme yapıldıkça borç azalıyor.
ama bu adamlar her ay standart 500 lira faiz ödeyecekmişiz gibi gösteriyorlar. kendi sistemelrine üye olduğumuzda 12ayda ödeyeceğimiz toplam faiz 2500 liraymış.
ne güzel değilmi 6000 lira yerine 2500 lira ödeyeceğiz ve borcumuz bitecek

şimdide ikinci resme bakın banka.png olan
banka.png

bu resimde bankaya ödeme yapma tablosu var
12 ayda asgari seviyede ödeme yaparsak 12 ay sonunda ödeyeceğimiz toplam faiz 1900 küsur lira ve bankayada 400 küsürlu borç kalıyor. bankaya ödeme yaparak tüm borcumuz ortalama 24 ayda bitiyor sadece asgarisini ödeyerek. bankaya 24 ay ödeme yapsak bile yinede ödeyeceğimiz faizin toplamı 1900 küsurlu lira

bu durumda bu tefeciler bize fayda yerine zarar veriyor. bankaya 24 ayda 1900 lira faiz ödeyecekken bu tefecilere 12 ayda 2500 lira faiz ödeyeceğiz yani 600 lira yine zarardayız

lütfen dikkatli olun

peep

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
86
resimleri büyütüp koyamazsın bu haliyle pek anlaşılmıyor
ayrıca uyarın için teşekkürler dikkate alınması gereken bir konu

whoeveryouare

0
İyinet Üyesi
Onaylı Üye
Reaction score
2
evt bu haberlerde de çıkmıştı... Gercekten önemli bir bilgi saolsın

murdock

0
İyinet Üyesi
Reaction score
3
Zaten tefeciye ödeyebilen bankayada öder.Kendinizi sakata almanın gereği yok.Bankadan en fazla haciz gelir.Bu adamlardan ise herşey gelir.Bedava para vermiyorlar ya.

TheWebmaster

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
İlginçmiş gerçekten. İlgimi çekmişti bu olay , bilgilendirme ve sunum için saol.

Mehmet

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum da banka ödeme tablosunda 10 bin borca 2 bin ödeme yapınca 500 de gecikme faizi varken ödemeden sonraki borç nasıl 7.5 bin oluyor, gecikme faizi borca ekleneceğine borçtan düşüyor.

GaLadRe

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Ben mi yanlış anlıyorum bilmiyorum da banka ödeme tablosunda 10 bin borca 2 bin ödeme yapınca 500 de gecikme faizi varken ödemeden sonraki borç nasıl 7.5 bin oluyor, gecikme faizi borca ekleneceğine borçtan düşüyor.

Yanlış anlamıyorsun :) Arkadaş faizleri anaparaya bindirmek yerine anaparadan düşmüş . Hesap hatalı.

Ayrıca banka borçlularına para veren adamlar boşuna finans şirketi olmamış. Bankaya olan borcun faizin yarısını ödeyerek borç almanız mümkün bu tip şirketlerden. Yalnız bunlar parayı verirken işini sağlama alır. Eğer memur yahut devamlılık gösteren bir işiniz var ise parayı verir. Ödeme yapamadığınızdada maaşınızın 4/1 ine el koyarlar. Kötü niyetli olanlarda ailenizdekilere kadar ulaşıp borç yüzünden problemler çıkarabilir. Ödeme gücü zorluğu yaşarsanız en mantıklı yol bir akraba yahut dost vasıtası ile başka bir bankadan düşük faizli ödeyebileceğiniz oranda vadeli (24-36) bireysel kredi alıp borcu peşin para ile kapatıp düşük faizle ödemeye devam etmektir.

axl

0
İyinet Üyesi
Reaction score
17
mesajı düzenleyemedim ama banka ödeme sistemi hesaplaması burada değişen çok bir şey yok toplam ödenen fazi 90 lira artıyor

sanırım bu hesaplamada yanlış yok

bankal.jpg

Darkart

0
İyinet Üyesi
Reaction score
54
buda yanlış dostum...

anapara 10.000 lira...
%5 gecikme faizi eklendi oldu 10.500 lira.
10.500 liranın asgari ödemesini yapıcaz dimi? Yani 2100 lira ödeyecez.

10.500 - 2100 = 8400 lira yapar. %5 gecikmeyi extra ödemeymiş gibi ayrıca düşmüşsün. Zaten ana borca %5 gecikmeyi eklemiş ve ekli halinden asgari ödeme yaptırmışsın. Buda 2100 lira olmuş. 2100 lira asgari ödeme içinde zaten %5 gecikme faizi var. Yani 2 kez gecikme ödetmişsin sen.

Aslında başlarken işi kuralına göre yapmışsında ilk para ödendikten sonra kayış kopmuş sanırım:)
Hesap kesimi yapılırken ana borca bakılır. Üzerine kullanımda oluşan faizler+vergiler+gecikme faizi eklenir çıkan rakamında %20 asgari tutarı istenir. Yani senden istenen asgari tutar içinde bir önceki aydan kalan paranın gecikme faizide vardır.

Neyse...Sonuç olarak tefeci modeli sağlıklı değil mutalaka. Ancak kredi kartı iptal olmuş işlemleri avukata kadar gitmiş olanlar için belki bir çıkış kapısı olabilir. Ama ne olursa olsun allah tefeciye düşürmesin kimseyi.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5