İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Kurban Fıkrası

wesc

1
İyinet Üyesi
Reaction score
12
Televizyonlarda bir kurban muhabbetidir, gidiyor... Hangi hayvanlar kurban edilir, nasıl kesilir, nasıl yüzülür, eti nasıl dağıtılır...
Her Kurban Bayramı bunlar yapılır, anlatılır.
“Kurban bayramları”nın değişmez bilgileridir bunlar.
Bir de Kurban Bayramı’nın değişmez fıkrası vardır, biz pek severiz, sanırız siz de sevmişsinizdir; Kurban Bayramı’nın tadı çıkar.
* * *
Arife günü kahvede, laf kurbandan, kurbanın tarihçesinden açılmış...
Çok bilenlerden biri anlatmaya başlamış...
“Efendim, çocuğu olmayan Hazreti Davut, Allah’a yakarmış:
- Yarabbi bana bir kız çocuğu ver, onu sana kurban edeceğim.”
Davut’un duası kabul edilmiş, Allah ona bir kız çocuk göndermiş, adını Ayşe koymuş...
Zaman geçmiş, çocuk büyümüş, Allah’a kurban edilecek yaşa gelmiş, Davut kızını yatırmış, tam kesecek, meleklerden Azrail, gökten bir keçiyle inmiş:
- Ey Davut, kızının yerine bu keçiyi kurban et!”
* * *
Çok bilen, her şeyi bilen adam etrafına bakmış:
“Şimdi anladınız mı?”
Dinleyenlerden biri ayağa kalkmış:
“Ulan neresini düzelteyim? Hazreti Davut değil, Hazreti İbrahim, kurban edilecek çocuk kız değil erkek: Hazreti İsmail, gelen melek Azrail değil Cebrail, kurban edilen de keçi değil o koç!
Ulan hangisini düzelteyim!”
...

Hasan Pulur - Milliyet

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5