İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Laboratuvar ortamında karadelik üretildi ( NASA )

Klingbeil

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
Uzayda son derece yoğun bir kütle çekimine sahip olan ve her şeyi yutan karadeliklerin minyatür bir kopyası laboratuvar ortamında üretildi. New York'taki Brookhaven Ulusal Laboratuvarı'ndaki gerçekleştirilen deneyde, altın atomu çekirdeklerinin parçacık hızlandırıcı cihaz içinde, ışık hızında çarpıştırılmasıyla dünyanın ilk karadeliği oluştu. Çekirdekler birbirine çarptığında, maddenin en temel yapı taşları olan 'kuark' ve 'gluon'lara ayrıldı.

Haber Kaynagı : http://www.haberarsivi.com/haber.asp?id=7313

ejder

0
İyinet Üyesi
Reaction score
4
1 karadelik dünyayı hatta evreni içine çekebilecek güce ulaşabiliyor, içerisine çektikçe güçleniyor. evren akdelikin parçalanması ile meydana gelip, karadelikle son bulacak.
karadelik'in laboratuvar ortamında gerçekleştirilebilmesi çok ilginç

O

oyunbahcesi

Misafir
karadelikler çok ilginç bir sistem aslında iki alemi birbirine bağlıyor.yakında insanlar ışık hızının üstünde bir hıza ulaşcakları kesin şu kesinki kainattın bir çok yerinde karadelikler mevcut.

M

mavidusler

Misafir
Bu tür konuşmalar (kalan varsa bilir) yatılı okulların yatakhanelerinde çokça yapılır. Konu uzaylıların varlığından açılıp evrenin yaratılışına ve karadeliklere kadar uzar. Şimdi o günler geldi gözümün önüne.
Galiba buna benzer bir haber duymuştum. İki bilim adamı bunu yapabileceğini belirtiyor ancak üniversite bunun evrenin yokoluşuna sebep olacağı düşüncesiyle izin vermiyordu. Haber ilginç.

B

besiktaslim

Misafir
bir karadeliği neyle tutabilirsiniz ?
yapıldıysa orjinali gibi bir işlevi varsa bu salaklık bu delikle oynanmaz :s

G

GS1905.org

Misafir
Ben de okudum...Pek inandirici gelmemisti ama, haberin devamini okuyunca olabilir diye düsünüyorum ki olay "sadece" karadelige benzer bir ortamin cok kisa bir süre icin olusturulmasindan ibaret. Öyle ki her seyi yutan bir karadeligin labaratuvarda olusturulmasi imkansizdir. Karadelik "sonsuz" yogunluktadir. Bu demektir ki, belli bir hacimde sonsuz miktarda madde. Karadeligin cekim gücü de bundan dolayi sonsuzdur. Işığı bile icine ceker, onun icin "kara" bir deliktir. Böyle bir ortami labaratuarda olusturmak pek basit bir sey olmasa gerek.
Haberin devami asagida:

Güneşin yüzey ısısının 300 milyon katı
Bu parçacıkların oluşturduğu plazma topunda, güneş yüzeyindeki ısının 300 milyon katına eşit bir ısı açığa çıktı. Plazma topu, çarpışmanın şiddetiyle ortaya çıkan diğer parçacıkları yutarak bir kara delik özelliği sergiledi. Laboratuvarda oluşan karadelik, saniyenin katrilyonlarca birinden bile kısa sürdü.

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5