İyinet'e Hoşgeldiniz!

Türkiye'nin En Eski Webmaster Forum'una Hemen Kayıt Olun!

Kayıt Ol!

Laptop Format

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Arkadaşlar Laptopuma format atmak istiyorum o kadar ağır açılıp kapanıyor ki ve 2.5 senedir kullnıyorum hiç bir problem yok sadece Ağır açılıp ağır kapanıyor.

Home Edition kullanıyorum.
Laptop Fujitsu Siemens Amilo 1420
512 RAM
128 Ekran Kartı
Centirno 1.6

Tüm driver cdleri Windows Orjinal CD si mevcuttur.
Burada bir çok bilgisayar ve laptop kurdu abilerim kardeşlerim var onların bilgisine ihtiyacım var.
Sorum şu:
Format nasıl atılır ? (Yuh demeyin bilmiyorum valla)
Format atarken nelere dikkat etmeliyim?
Bana önereneceğiniz ekstra bir şey varmı Windows ayarlarında veya PC ayarlarında
Şimdiden arkadaşlara teşekürler ederim ...

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
valla bende aynı konuyu açacaktım ama şimdi dalga geçerler benimle dedim. neyseki ihale sende kaldı visitistanbul :)
sahiden nasıl format atılır? bende Notebook'a format atmak istiyorum

DELL Inspiron 6000

driver varmi bilmiyorum. C harddiskte driver klasörü var ama anlamıyorum:)
bana CD de vermediler alırken. CD ni kendin yaratıyorsun dediler. bende boş bir CD ye aktardım onu ( yapabildimmi bilmiyorum )
Yani kısaca Allaha Emanet kullanıyorum valla notebooku

Angelo

0
İyinet Üyesi
Reaction score
111
DELL'in Recovery CD'si varsa bende, onu vermedilerse driverları netten araştır bence formatlamadan. Bende de sadece ağır açılıp ağır kapanıyor, bir kere düşürmüştüm ondan sonra böyle oldu :) Format atmak için komut satırında açıp format c: yazmak yeterli. Daha sonra Windows CD'si ile makinayı boot edip ekrandaki şeyleri izliyoruz.

favorites

0
İyinet Üyesi
Reaction score
2
hııı format : c ve sonrada Bye sweety filan yazar sanırım :D çok anlıyorum ya format : c den :)
en iyisi 30 dolara verip servise vermek. daha garantisi de var sanırım :)

Caesar

0
İyinet Üyesi
Reaction score
7
format'i cozum sanmaktan ziyade niçin bilgisayariniz bu kadar yavasladi onun sebebini ogrenmeye calisip ona gore yol izlemeniz daha iyi olacaktir.

bu bundan yüzyıllar önce grip olan insanı gribe çare bulunamadığı için "öldürün bulaştırmasın" a benziyor:)

sizin için en sağlıklısı sistemi yavaşlatan etkeni tespit edip ona çare bulmanızdır.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
del ile açılışta , bios a girin , boot kısmını cd ye ayarlayın , Windows Orjinal CD ni cd ye takın , yeniden başlatın .

zaten cd den açılacağı için ileride size soracak , format atayımmı diye:)

formatla kısmın işaretleyin ve enter a basın ; bu kadar , sonrasını xp kendisi yapıyor.

not: eğer win98 se işletim cd si , microsoft hiçbir destek ve güncelleme vermiyor artık. bilginize

Teqin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
ben anlatabilirim msn ekle anlatayım fdısk atmasınıda ogretirim. yani ms dos la ilgili herseyi soyleye bilirim. xp kullanıyorsan cd o gorevi goruyor yapamam dersen ekle sana tum detayları ile anlatayım . Yarın Son Gunum :) Ona Gore Askere Gidicez :) Yada İsletim Sistemin Adını Soyle Burdanda Soyleye Bilirim. Arkaslarda faydalansın. Win 3.1. , Win 95 , Win 98 , Win ME , Win 2000 , Win Server , Win Xp , Win Vista :) Hangisi Home Olduguna Gore Xp Dir Galiba

Teqin

0
İyinet Üyesi
Reaction score
0
valla bende aynı konuyu açacaktım ama şimdi dalga geçerler benimle dedim. neyseki ihale sende kaldı visitistanbul :)

DELL Inspiron 6000

bana CD de vermediler alırken. CD ni kendin yaratıyorsun dediler. bende boş bir CD ye aktardım onu ( yapabildimmi bilmiyorum )

formatlamadan once win uzerinde mydriver programı ile butun driverleri bulup yedek alabilirsin . Cok Guzel prgram artık driver arama derdine son
zaten programı calıstıyorsun o sana hepsini bulup listeliyor :)

F

fatihhk

Misafir
eğer bilgisayarınızla birlikte bir recovery cd'si verildiyse cd yi sürücüye takın ve bilgisayara restart atın ve ekrana gelecek yönergeleri izleyin. çok basit...

recovery cdsi gelmediyse sürücüler bilgisayarınızın içinde bir yerlerdedir. işletim sistemi cd'sini sürücüye takın ve restart atın. sürücüleri kendiliğinden bulur o.

recovery vs. hiçbirşey yoksa...
önce http://www.zhangduo.com/driverbackup.html adresinden driver backup programını indirin ve driverlarınızı bir cdye yada diskete yedekleyin. daha sonra xp cdsiyle format atın ve gerek duyduğunuzda driverları cdden yada disketten kullanın;)

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
ben anlatabilirim msn ekle anlatayım fdısk atmasınıda ogretirim. yani ms dos la ilgili herseyi soyleye bilirim. xp kullanıyorsan cd o gorevi goruyor yapamam dersen ekle sana tum detayları ile anlatayım . Yarın Son Gunum :) Ona Gore Askere Gidicez :) Yada İsletim Sistemin Adını Soyle Burdanda Soyleye Bilirim. Arkaslarda faydalansın. Win 3.1. , Win 95 , Win 98 , Win ME , Win 2000 , Win Server , Win Xp , Win Vista :) Hangisi Home Olduguna Gore Xp Dir Galiba

XP Home Edition

Askerlik nereye bu arada ?? Kardeşim de askerde

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9

DELL Inspiron 6000

Ya sen bana umarım iyi bişey dedin üstad :D

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Belirtmis oldugunuz DELL laptopun gömülü recovery alani mevcut, diskin icinde gizlenmiş 3GB boyutunda işletim sisteminin bir image i bulunmakta. Bilgisayariniz acilirken f12 tusuna basiniz, listede recovery ile ilgili bolume girip devam ediniz detaylar aklimda degil ama gorunce ne kadar basit oldugunu goreceksiniz.

Islem bittikten sonra bilgisayariniz driverlari yuklenmis bir sekilde acilacaktir. Format atmaya kalkarsaniz bu gizlenmiş 3GB lik bolumude silmiş olursunuz.

Problem yasarsaniz baska bir bilgisayarinizda varsa tabi buradan destek olmaya calisabilirim.

Kolay gelsin.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Ben CD leri buldum
-Fujitsu Siemens Recovery CD XP Home Edition SP1a
-Drivers and Utilities Consumer Notebook DVD 23
-Win DVD 5.0 FSC 2 channel B11
-Microsoft Works 6.0
-Microsoft Word 2002
-Adobe 2.0
-Nero Express 6.0.0 28c

Diye CD ler ee napıcam şimdi :)

calisko

0
İyinet Üyesi
Reaction score
1
benim formatla ilgili bir sorunum yokta laptopla gelen recovery xp cd ciyle bot ettiğimde format seceneği çıkmıyor. Bende kopya bir xp cd si takıp ona formatlatıyorum sonrada orjinal cd den kurulum yapıyorum ama bu durumdada windows klasorunun adı bir tuhaf oluyor mesela şuan windows.0 :)

F

fatihhk

Misafir
Ben CD leri buldum
-Microsoft Works 6.0
-Microsoft Word 2002
-Adobe 2.0
-Nero Express 6.0.0 28c

Fujitsu Siemens Recovery CD XP Home Edition SP1a isimli CDyi CD sürücüsüne tak, restart yap. Yönergeleri izle... Bende bi ara Compaq marka bi tane vardı. Onda öyle yapıyordum. Şuanda kullandığım Acer Linuxlu geldi, kendim Windows CD'si ile kurdum. Ama başkalarının cevaplarınıda bekle sonra mesuliyet kabul etmem:p

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
Fujitsu Siemens Recovery CD XP Home Edition SP1a isimli CDyi CD sürücüsüne tak, restart yap. Yönergeleri izle... Bende bi ara Compaq marka bi tane vardı. Onda öyle yapıyordum. Şuanda kullandığım Acer Linuxlu geldi, kendim Windows CD'si ile kurdum. Ama başkalarının cevaplarınıda bekle sonra mesuliyet kabul etmem:p

Neyse kendi cevabına bile güvenmediğine göre bekleyelim :D

Loi

0
İyinet Üyesi
Reaction score
44
Ben CD leri buldum
-Microsoft Works 6.0
-Microsoft Word 2002
-Adobe 2.0
-Nero Express 6.0.0 28c

CDnizi takin bilgisayari tekrar acin. Bilgisayariniz CD den basladiginda karsiniza recovery menusu gelecektir. Birazcik ingilizceniz varsa recovery etmek icin gerekli yonergeleri izleyin ancak yukarda belirttiklerinizden SP1 oldugunu goruyorum. Isletim sistemini recovery ettikten sonra service pack 2 kurmayi ihmal etmeyin.

visitistanbul

0
İyinet Üyesi
Reaction score
9
CDnizi takin bilgisayari tekrar acin. Bilgisayariniz CD den basladiginda karsiniza recovery menusu gelecektir. Birazcik ingilizceniz varsa recovery etmek icin gerekli yonergeleri izleyin ancak yukarda belirttiklerinizden SP1 oldugunu goruyorum. Isletim sistemini recovery ettikten sonra service pack 2 kurmayi ihmal etmeyin.

Teşekkürler arkadaşım bir kaç cevap daha alayım ortak karara varıcam.

Mywedding

1
İyinet Üyesi
Reaction score
96
Teşekkürler arkadaşım bir kaç cevap daha alayım ortak karara varıcam.
hadi yeniden kur ,tembellik yapma:D
del ile açılışta , bios a girin , boot kısmını cd ye ayarlayın , Windows Orjinal CD ni cd ye takın , yeniden başlatın .

zaten cd den açılacağı için ileride size soracak , format atayımmı diye:)

formatla kısmın işaretleyin ve enter a basın ; bu kadar , sonrasını xp kendisi yapıyor.

not: eğer win98 se işletim cd si , microsoft hiçbir destek ve güncelleme vermiyor artık. bilginize

Türkiye’nin ilk webmaster forum sitesi iyinet.com'da forum üyeleri tarafından yapılan tüm paylaşımlardan; Türk Ceza Kanunu’nun 20. Maddesinin, 5651 Sayılı Kanununun 4. maddesinin 2. fıkrasına göre, paylaşım yapan üyeler sorumludur.

Backlink ve Tanıtım Yazısı için iletişime geçmek için Skype Adresimiz: .cid.1580508955483fe5